I Jishmael Rusland (17) uit Hulst I Emile Verhagen (18) uit Hulst l 12 ZEELAND Hun eindexamenperiode liep anders dan gepland: geen centrale eindexamens en grote feesten. Nu gaan ze studeren in Breda. Ze moeten het doen zonder introductieweken in tentenkampen. De lessen zijn vooral online. Studenten Emile Verhagen en Jishmael Rusland uit Hulst vertellen hoe het is om in coronacrisistijd te verhuizen naar een nieuwe stad. ,,Ik kan al een ei bakken." STUDEREN IN BREDA Verhuist naar Breda voor de studie bedrijfskunde aan de Avans Hogeschool ,,Ik wil later een eigen onderneming. Voor de coronatijd ben ik op een open dag van het Avans geweest, voor de stu die Ondernemerschap. Daar ontdekte ik de opleiding Bedrijfskunde. Het is best een brede studie, waarbij ik óók leer om een eigen onderneming te star ten." ,,Ik weet dat ik twee middagen in de week naar school moet. Vrijdag 21 au gustus kreeg ik een mailtje met alle in formatie over mijn klas et cetera. Dins dag 25 augustus heb ik een introdag ge had en daarin werd ook nog eens alles duidelijk verteld en uitgelegd." ,,Ik heb een studio in een studenten complex, dichtbij mijn school en zo'n 10 minuten fietsen van het centrum. Daar heb ik wel moeite voor moeten doen. Ik heb veel kijkavonden gehad, die waren ongemakkelijk en niet erg gezellig. Dat kwam ook wel door het vi rus en dat iedereen zich aan de regels moest houden." ,,Ik heb zin in een nieuwe start, in een opleiding die me leuk lijkt en interes seert. Mijn eigen plekje, nieuwe men sen leren kennen. Hopelijk kan ik uit gaan, al wordt dat lastig omdat ik ook nog maar 17 ben." Hoe maak je nu vrienden? ,,Dat moet goedkomen, ondanks co rona. Als je minder uitgaat, maak je minder vrienden. Maar via school en via andere vrienden kun je mensen le ren kennen." ,,Om toch wat meer zelfstandig te wor den. En te kunnen werken. In Hulst zijn niet veel baantjes, dus daarom hoop ik in Breda diverse bijbaantjes te vinden. Ik ga mijn vrienden thuis wel missen, want die ga je natuurlijk een stuk minder zien. En mijn ouders na tuurlijk ook wel, een beetje haha." KI H Verhuist naar Breda voor de studie built environment aan de BUas ,,Ik had voor de coronaperiode nog weinig onderzoek gedaan naar een stu die. Tijdens de lockdown had ik daar veel tij d voor. Ik deed verschillende on line keuzetesten, die antwoorden ver gelijken en onderzoeken. Na die testen bleek built environment bij mij te pas sen, dus heb ik voor die studie geko zen." ,,Zover ik weet heb ik tot de herfstva kantie één dag of twee dagen per week les op de campus en voor de rest online. Ik heb nog nooit online lessen gevolgd. Van vrienden hoor ik dat ze het niet erg leuk vonden. Ze zeggen dat je snel je focus verliest, omdat je niet in een klas lokaal zit, en minder goed de lesstof oppakt. Ik maak me er geen zorgen over, misschien valt het reuze mee." ,,Ik ga met vrienden in een studenten huis wonen, dus dat wordt sowieso heel gezellig. Ik kijk er erg naar uit om te gaan studeren. In het begin zal het aanpassen worden, maar ik denk dat het wel goed komt. Een van mijn vrienden waar ik bij ga wonen, is al een jaar student. Die kan mij ook met van alles helpen." ,,Ja, via vrienden heb ik mijn kamer ge kregen. Dus eigenlijk kwam het alle maal naar mij toe. In mijn omgeving hoor ik verhalen van mensen die al vijf keer zijn afgewezen voor een kamer of geen kamer naar wens konden vinden. Dus ik heb wel geluk gehad." ,,Haha, ik heb mezelf leren koken tij dens de lockdown, dus een ei bakken kan ik sowieso. Bij de Albert Heijn heb ik voedselpakketten gehaald en zo stap voor stap leren koken. Het lijkt me leuk veel te gaan koken, ik kan ook niet elke keer eten bestellen. Dat is niet goed voor mijn portemonnee." dinsdag 1 september 2020 ZV 'Ik ga met vrienden in een studentenhuis wonen, gezellig' Waarom deze opleiding? Heb je al duidelijkheid over wat voor soort onderwijs je krijgt? Heb je al een kamer? Zie je er tegen op in deze tijd naar een nieuwe stad te gaan? Wat hoop je te leren in Breda? P17C Jishmael Rusland (l) en Emile Verhagen hebben zin in hun studie in Breda, ook al is het nog volop coronatijd. foto iman fase/pix4profs Er waren geen fysieke open dagen of meeloopdagen op de hogescho len. Hoe kies je dan een studie? Wat voor soort onderwijs krijg je? Hoe ga je toch het beste van je eer ste studententijd maken? Was het makkelijk om een kamer te vinden? En kun je al een ei bakken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55