ZorgSaam krijgt luchtige hardloopshirts Actieweek tegen laaggeletterdheid 7 Filipijnse lekkernijen én kookadvies. Koewacht heeft het allemaal dankzij Shirly. AANWINST FILIPIJNSE EN AZIATISCHE LEVENSMIDDELEN^ Anke Willeme Koewacht Koewacht heeft sinds begin augustus een nieuwe aanwinst: Shirlys Filipino Asian products. Fili pino's die in Zeeuws-Vlaanderen of net over de grens wonen weten de kleine toko al goed te vinden, maar ook steeds meer dorpsgeno ten komen graag langs. Shirly Perez (44) komt uit de Filipijnen, woonde een tijd in Hongkong en verhuisde in 2019 naar Nederland. „Zoals iedereen die z'n thuisland achter zich laat, miste ik bepaalde producten. To ko's zijn niet dik gezaaid in Zeeuws-Vlaanderen. Zo ont stond al snel het idee om zelf maar een winkeltje te beginnen aan ons huis. Koewacht is een bijzonder dorp, met veel onder nemende mensen, dus we vin den dat het hier wel past", vertel len Shirly en haar man, die helpt om af en toe wat te vertalen. De archiefkasten in zijn kantoor werden leeggehaald en door Shirly in een hoog tempo op nieuw gevuld met de lekkerste producten uit de Filipijnen, maar ook uit Thailand, Singapore, Zuid-Korea, China en Japan. Groot assortiment Het winkeltje in de Nieuwstraat is niet groot, maar het aanbod is er niet minder om. Exotische sappen, veel soorten rijst en noe dels, een groot assortiment krui- denmixen, garnalenpasta, vis in blik, olie, sauzen, koekjes, snacks en mierzoete desserts vullen de wand. Er zijn ook elke week verse groente en fruit die in de supermarkten nauwelijks ver krijgbaar zijn: maniok, okra, chayote, eddoes, verse kokos noot, groene papaya of kang kong (waterspinazie). De vriezer is onder meer gevuld met saba ba nanen, grote tijgergarnalen, loempia's en deeg, visballetjes, baby inktvis en tilapiafilets. Elke Zoals iedereen die z'n thuisland achter zich laat, miste ik bepaalde producten week komen er wel nieuwe pro ducten bij. In de ochtend werkt Shirly bij Family's in Axel, vanaf een uur 's middags gooit ze de deuren van haar toko open. Vooral in het weekend is het druk, klanten zit ten soms gezellig buiten aan de picknicktafel op hun beurt te wachten. Wie geluk heeft kan ook al eens proeven van Shirly's kookkunsten, maar bereide maaltijden verkopen zit er voor lopig nog niet in. ,,We willen eerst zien hoe het loopt, want daar komt veel meer bij kijken. Maar we krijgen de vraag nu al vaak", zegt Shirly. Niet getreurd, bij elk product geeft ze met de glimlach de nodige kookadvie- zen, zodat je thuis zelf aan de slag kunt. Webshop Sinds deze week is er ook een webshop voor wie de boodschap pen liever aan huis laat leveren. Shirlys is ook agent voor Balik- bayan box, waarmee haar landge noten spullen naar hun familie op de Filipijnen kunnen sturen Harmen van der Werf Terneuzen De organisatie van de Marathon Zeeuws-Vlaanderen zat ermee in de maag. Het sportevenement ging half april vanwege de coro nacrisis niet door, maar vier honderd hardloopshirts 'editie 2020' voor de deelnemers waren al wel bedrukt. Een deel ervan is geschonken aan ZorgSaam. Marjan Suij, verpleegkundige op de intensive care-afdeling van ZorgSaam-ziekenhuis De Honte, kwam op het idee. Ze las in een hardloopblad over de sponsoring van ademende hard loopshirts voor ziekenhuisme dewerkers die op corona-afde- lingen werken in plastic over alls. Bloedheet krijgen ze het daarin. Als ze onder zo'n overall een luchtig hardloopshirt dra gen, voelen ze zich veel beter. Ook bij de verpleging van niet- coronapatiënten die in isolatie liggen, komen de shirts van pas. Mooie bestemming Van het één is het ander geko men. Marjan en haar man ken nen vrijwilligers bij de Mara thon Zeeuws-Vlaanderen. Pen ningmeester Ferdie de Klerk hapte toe. ,,Wat moeten we an ders met zoveel gedateerde shirts? En ZorgSaam is een mooie bestemming." Het zie kenhuis heeft in totaal 160 hard- loopshirts gekregen, blijven er dus 240 over. ,,Andere jaren hadden we er ook wel over, van ingeschreven deelnemers die niet kwamen, die gingen naar kinderen in Afrika om in te sporten. Een aantal van onze vrijwilligers heeft ook inte resse." Negen euro per stuk kosten de shirts, vertelt Ferdie. Zo heeft de Marathon Zeeuws-Vlaanderen meer ongedekte kosten ge maakt. Het sportevenement zal er niet onderdoor gaan. Ferdie: ,,Onze sponsor Logus-De Hoop in Terneuzen is gelukkig bijge sprongen. En we hebben een re- servepot opgebouwd, waaruit we kunnen putten." Elf tot dertien procent van de Zeeuws-Vlamingen tussen de 15 en 65 jaar oud heeft moeite met lezen, schrijven en rekenen. Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen, de gemeente Sluis en de welzijnsorganisaties Hulst voor Elkaar en Aan-Z komen daarom volgende week in actie. Laaggeletterdheid kan ingrij pende gevolgen hebben. Het maakt mensen afhankelijk, minder sociaal en ongezond. Tijdens de Week van Lezen en Schrijven (7 tot en met 13 september) zijn in heel de regio ac tiviteiten. Maandag begint in de bibliotheek van Terneuzen de training tot taal- vrijwilliger, die analfabeten helpt met lezen en schrijven. Taalcafés Ook openen de Taalcafés opnieuw de deuren. Daar gaan vrijwilligers en anderstaligen het gesprek aan. Op maandag is het Taalcafé in de bibliotheek van Terneuzen (13.30 15.00 uur), dinsdag in de biblio theek van Hulst (10.30-11.30 uur) en op vrijdag in de Samenkamer in Aardenburg (10.30-11.30 uur). Ook is woensdag in de bibliothe ken van Hulst, Terneuzen en Oost burg een inloopspreekuur van 10.30 tot 12.30 uur, voor iedereen die vra gen heeft over taal. dinsdag 1 september 2020 Toko opent de deuren in Koewacht - Shirly Perez Bob Maes Terneuzen Shirly Perez in haar toko Shirlys Filipino Asian products in Koewacht. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54