Prangende wijkkwesties in de 'groene kathedraal' besproken Terneuzen blijft oud papier ophalen ondanks lage prijs 6 Wachttijd is 8 a 9 maanden MIJN DORP, MIJN STAD Voor het tweede jaar op rij zag Woongoed in 2019 het aantal inge schreven woningzoekenden sterk groeien. Het aantal steeg met ruim 30 procent tot 2837. In 2018 was er ook al sprake van een forse toename met 24 procent. Niet iedereen heeft internet en onze doelgroep behoort niet tot de rijkste Zulke cijfers doen vermoeden dat het verschijnsel 'woningnood' ook Zeeuws-Vlaanderen heeft bereikt. En dat terwijl het aantal huurwo ningen bij Woongoed de afgelopen twee jaar is afgenomen door sloop en verkoop, van 5996 eind 2018 naar 5864 eind 2019. Geen Randstad Van toestanden als in de Randstad, met wachttijden tot tien jaar, is evenwel in Zeeuws-Vlaanderen ab soluut geen sprake, stelt directeur bestuurder Van Dijk. Wie zich bij Woongoed inschrijft, kan altijd nog binnen gemiddeld acht a negen maanden een huis hebben. Van Dijk tekent daar wel bij aan dat de wachttijd mede afhangt van welke voorkeuren een huurder heeft voor een woonkern en -com plex. Grotere kernen met meer voorzieningen als Axel, Breskens, Oostburg, Sluis en Sint Jansteen zijn populairder dan kleinere. Dat bleek bijvoorbeeld in West- dorpe. Woongoed sloopte daar en kele tientallen woningen en bouwde er 'slechts' acht terug. Daar kwam kritiek op. ,,Maar", zegt Van Dijk, ,,we hadden net voldoende kandidaten voor die woningen. De lijst voor Westdorpe was toen leeg." Waar nodig bouwt Woongoed ex tra, zoals in Terneuzen, waar acht tien huurwoningen in de wijk Othene komen voor starters. Woongoed kende overigens en kele jaren geleden een nog kortere gemiddelde wachttijd, van vijfa zes maanden. Die is opgelopen tot acht a negen maanden door sloop én nieuwbouw in onder meer Bres- kens en Axel. De huurders die uit hun te slopen woning moeten, krij gen voorrang bij herhuisvesting. Van Dijk verwacht een daling van de wachttijd als de grote wijkver nieuwingen achter de rug zijn. Inschrijfsysteem Blijft de vraag: Waarom is het aan tal woningzoekenden zo sterk is ge groeid? Een oorzaak is het inschrijf- systeem van Woongoed. Iedereen die aan de inkomenseisen voor een sociale huurwoning voldoet, kan zich inschrijven, via de computer én aan één van de balies van Woon goed. Dat kost niks. Van Dijk neemt het voor lief dat meer mensen zich daardoor inschrijven. ,,We hebben er bewust voor gekozen de drempel laag te houden. Niet iedereen heeft internet en onze doelgroep behoort niet tot de rijkste." De werkelijkheid was hipper en actueler. De Terneuzense Wijk raad Centrum vergaderde maan dagavond nu eens niet in wijkge- bouw De Triangel, maar was uit geweken naar de 'groene kathe- draal'; de bomengroep die mar keert waar ooit het schip van de Willibrordkerk stond. Een pop- up-vergadering. Hoewel de bijeenkomst in de open lucht nog meer openbaar Misschien is het een idee om dan ook hier in de open lucht kerst te vieren was dan gebruikelijk, was de openheid niet de insteek, volgens wijkraadsvoorzitter Femke de Poorter. ,,Het heeft alles te maken met corona. De vorige vergade ring moesten we noodgedwon gen afgelasten en er spelen toch issues waarover gesproken moet worden. Hier kunnen we verga deren zonder dat er veel mensen op een hoop zitten." Het zette kapelaan Jochem van Velthoven, als gastheer van zijn groene kathedraal ook aanwezig, evenwel aan het denken. ,,Mis- schien is het een idee om dan ook hier in de open lucht kerst te vie ren" De oud papierprijs is laag. Landen als China hebben de import be perkt en stellen hogere kwaliteits eisen, verklaart operationeel mana ger Jacco van den Berge van recy clingbedrijf Kempenaars in Roo sendaal. Kempenaars verwerkt oud papier uit Zeeland en krijgt nog zo'n 75 euro per 1000 kilogram. Verwerkings- en transportkosten moeten daar vanaf. Onder aan de streep blijft gemid deld 25 euro per ton voor de oudpa- pierinzamelaar over. Van den Berge verwacht een verdere prijsdaling. ,,Oud papier is over twee, drie jaar een kostenpost. Ofmensen moeten veel schoner gaan aanleveren. Dat scheelt ons kosten." De huidige kale oudpapierprijs van omgerekend 2,5 eurocent per kilo is al te weinig om de subsidie van Terneuzen aan de inzamelende verenigingen te dekken. Deze sub sidie is nog wel stapsgewijs ver- laagd. In 2017 bedroeg die 5 euro cent per kilo, nu 3,8 cent, volgend jaar 3,4 cent en vanaf 2022 3 cent. Wethouder Vervaet wil dit sys teem behouden, ondanks de prijs- druk. Piet Geene, coördinator van de vrijwilligersgroep die bij korf balclub Luctor inzamelt, is daar blij mee. Luctor 'verdient' met oud pa pier jaarlijks nog zo'n 3000 euro, al is de subsidie verlaagd en is er min der oud papier. Geene: ,,Vijf, zes jaar geleden haalden we maande lijks tien, elf ton op, nu zes, zeven ton. Mensen gebruiken minder pa pier, maar er zit wel meer karton tussen van internetaankopen, maar dat weegt niet zo zwaar." 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Jeu de boules; SLUIS Family fun park Toversluis, 11.00 uur: Open; Molen, 10.00 - 17.00 uur: Open; dinsdag 1 september 2020 Woongoed biedt snel huurhuis VL Duo-voorzitters Joan Meijer (m) en Femke de Poorter (r) zitten staand de vergadering van de Wijk raad Centrum voor. foto camile schelstraete Wie een sociale huurwoning zoekt in Zeeuws-Vlaanderen en daarvoor bij Woongoed aan klopt, hoeft nog steeds niet lang te wachten op een huis. ,,De wachttijd bedraagt gemiddeld acht a negen maanden", aldus directeur-bestuurder Ralph van Dijk. Harmen van der Werf Terneuzen - Ralph van Dijk, Woongoed Oude tijden leken te herleven in de Terneuzense binnenstad. Een groep bewoners sprak er over lopende kwesties en hoorde klachten van burgers aan. Alsof de stad nog be stuurd werd door de dorpsoud sten. Guido van der Heijden Terneuzen - Jochem van Velthoven, kapelaan Terneuzen moet meer toeleg gen op de inzameling van oud papier, maar, verzekert wethou der Jurgen Vervaet, 'we hand haven het huidige ophaalsys- teem met subsidies voor ver enigingen'. Harmen van der Werf Terneuzen AARDENBURG Kaai- plein, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; Ar cheologisch Mu seum, 10.00-17.00 uur: Open, expositie: het leven van Toen AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open, ex positie Biezonder Hoed (textiel); Centrum, Kermis; BRESKENS Haven aan de Keerdam, 10.00 en 12.00 uur: Rondvaart naar de zeehonden; EEDE Nieuweweg 2, 10.00-18.00 uur: Pluk- tuin blauwe bessen; HULST De Lieve, SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, 08.30 15.00 uur: Weekmark; De Statie, 13.30 uur: Creaclub; SCHOONDIJKE Het Klinket, 11.00-18.00 uur: Maisdoolhof; SINT-JANSTEEN De TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen aan Beneluxweg 101, 12.30 -17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: Rondleiding en rond vaart; Bibliotheek, 09.30-11.30 uur: Klik tik, wegwijs op computer en tablet; VOGELWAARDE Bij Dorpscentrum12.30- 15.30 uur: Week markt; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of te lefonisch bij de orga nisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53