7 KRISTA VAN NES ZELFSTANDIG REISADVISEUR Je zal nu toch maar in de reisbranche werken. Deze sector heeft het door corona zeer zwaar te verduren. Krista van Nes (44) uit Burgh- Haamstede is zelfstandig reisadviseur en zag afgelopen voorjaar in één klap haar inkomen verdampen. Ik werk op Schouwen- L\ Duiveland Haar hart klopt al vanaf jonge leef tijd voor de reis branche. Ze volgde een toe ristische oplei ding en uiter aard spreekt ze haar talen. Op haar achttiende werkte Krista een tijdje op Aruba. Sindsdien heeft ze altijd bij reisbureaus en touroperators gewerkt. „Doordat ik dit al zo lang doe, voel ik me er zeker over, ik weet er veel van. Soms voel ik me een soort wensvervuller. Ik zorg dat mensen ergens op vakantie gaan waar ze altijd al van droom den. Dat is heel gaaf om voor te zorgen." In 2008 begon ze als zelf standig reisadviseur (zra), een be grip dat toen nog heel nieuw was. ,,Iemand wees me op de mogelijk heid en dacht dat dat juist in Zee land wel eens goed kon werken." Virtueel meereizen ,,In eerste instantie zag ik onder nemen niet zo zitten. Maar omdat het een franchiseformule was en het risico laag, durfde ik het toch aan." In het begin had ze er haar handen vol aan om mensen te overtuigen van het nut van een zra. ,,Ze dachten dat ik gewoon op internet wat op ging zoeken, wat ze zelf ook konden." Zo simpel is het niet. Krista komt bij mensen aan huis of zij bij haar. ,,Dan inven tariseer ik de wensen en het bud- get. Vervolgens ga ik zoeken in het enorme aanbod van alle tourope rators waarmee ik verbonden ben. Ik maak een voorselectie van vier tot zes vakanties en dan gaan we fi - netunen, net zo lang tot het naar hun zin is." Als zra regelt Krista al les wat er maar bij een reis kan ko men kijken. Van stoelen reserve ren in het vliegtuig tot het regelen van een visum of een huurauto ter plaatse. ,,In feite reis ik virtueel mee, want ook tijdens de reis sta ik voor de mensen klaar om ze ergens Ze dachten dat ik gewoon op internet wat op ging zoeken, wat ze zelf ook konden mee te helpen. En achterafhebben we contact of alles naar hun zin was." Een van de grootste misverstan den is dat Krista duurder is dan een reisbureau. ,,Dat is namelijk niet zo. De touroperator betaalt de provisie, niet de klant. De commis sie krijgen we niet bij het boeken, maar na vertrekdatum van de klant." Dat leverde door de corona crisis dan ook een persoonlijke cri sis op voor Krista. ,,Ik had veel boe kingen staan, maar op eentje na vertrok er niemand. Daardoor zag ik in een klap al mijn inkomen ver- dampen. In dezelfde week kwam mijn partner bovendien zonder werk te zitten." Een tijd van kei hard werken en praktisch niks ver dienen brak aan. ,,Ik heb er een baan bij genomen op een vakan tiepark, maar ondertussen moest ik van alles regelen omtrent vou chers voor mensen en advies ge ven over reizen tijdens corona." Gunfactor Er waren momenten dat ze op het punt stond te stoppen. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. ,,De enige reis die doorging, was van klanten naar Kreta. Bij aankomst bleek hun hotel gesloten en moesten ze naar een ander ho tel. Uiteindelijk heb ik het zo kun nen omboeken dat ze een fantasti sche vakantie hadden in een hotel op Starbeach. Dan weet je waar je het voor doet. Vakantie is zó be langrijk voor mensen." Ook al is het soms lastig hier op het eiland klanten te werven, toch is Krista nog altijd blij met haar keuze. ,,Ik zit hier prima, maar moet het wel echt van mond-tot-mondreclame hebben. Ik hoop dat door alles wat de reisbranche nu meemaakt, de gunfactor om bij een zra te boeken nog wat groter wordt. Er wordt wel gelobbyd in de Tweede Kamer, maar de reiswereld verdient echt meer steun." dinsdag 1 september 2020 i In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze aflevering: zelfstan dig reisadviseur Krista van Nes. Mariska den Hartog Burgh-Haamstede Deze twee prachtige vliegtuigstoelen komen uit Amerika van een vliegtuig uit de jaren vijftig. - Krista van Nes, reisadviseur Krista van Nes: ,,Ik had veel boekingen staan, maar op eentje na vertrok er niemand." FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50