Verbrand geen geld Bespaar gemiddeld 3.000,- op je lening! Hugo Borst en Adelheid Roosen nemen in nieuwe tv-serie de zorg onder de Doe de check op becam.nl 4 In de nieuwe serie Thuis op Zuidonderzoeken Hugo Borst en Adelheid Roosen voor omroep Human opnieuw de gevolgen van dementie. Het filmen werd pijnlijk doorkruist door de coronapandemie, die volgens Rotterdammer Borst aantoont wat er nog steeds allemaal schort aan de ouderenzorg. Let op! Geld lenen kost geld Na het positief ontvangen In de Leeu wenhoek waren Hugo Borst en Adel heid Roosen nog lang niet klaar met dementie. ,,Het onderwerp ligt van wege mijn moeder in mijn persoon lijke interessesfeer en blijft me mate loos intrigeren", vertelt schrijver, tv- maker en voetbalcriticus Hugo Borst. Zoals bekend schreef hij jarenlang in deze krant een wekelijkse column over de zorg voor zijn eigen 'ma'. Uit ergernis over de vaak verzengende bureaucratie lanceerde hij in 2016 met Carin Gaemers het manifest Scherp op Ouderenzorg. Het raakte een open zenuw in de samenleving en werd van links tot rechts omarmd. Het manifest bracht hem in contact met theateractrice Adelheid Roosen, die haar dementerende moeder eveneens jarenlang verzorgde. ,,Adel- heid las ons manifest en zocht con tact. We hebben daarop in Amster dam afgesproken en inmiddels kan ik zeggen dat ik er een strijdmakker voor het leven bij heb." In Thuis op Zuid nemen Borst en Roosen een kijkje achter de voordeur van mensen met dementie. Ze doen dat tegen de achtergrond van de veel kleurige Rotterdamse Afrikaander- buurt. ,,We wilden kijken hoe de zorg is voor mensen met dementie vóór zij in een verpleeghuis belan den", verklaart Borst die keuze. ,,Hoe groot is de bureaucratie daar? En lukt het hen om zo lang mogelijk zelf standig te blijven, geholpen door fa milie en zorgwerkers?" Kunsthistoricus De kijker ontmoet de 61-jarige met dementie gediagnosticeerde kunst historicus Ed, de 74-jarige oer-Rot- terdammer met verzameldrift Jan, mevrouw Bot (83) die vindt dat haar niks mankeert, de Turkse mevrouw Karakoc en het ontroerende koppel Ger en Anja. Ze worden ondersteund door wijkwerker Hamid en casema nager Marjan. Ook wordt specialist ouderengeneeskunde Olav Schut ge raadpleegd. De opnamen werden doorkruist door het coronavirus dat in maart Nederland bereikte. Door de lock- down konden Borst en Roosen maandenlang hun hoofdrolspelers niet volgen. Pas in juli kon Thuis op Zuid worden voltooid. De pandemie legt pijnlijk bloot wat er nog steeds mis is met de ouderenzorg, stelt Borst. Hij is kritisch over de Neder landse corona-aanpak. ,,Geestelijk welzijn is ondergeschikt gemaakt aan de medische kant", oordeelt hij. Wij hebben in Nederland de plank flink misgeslagen, licht Borst zijn kritiek nader toe. ,,In blinde paniek hebben we verpleeghuizen veel te snel dichtgegooid. De strikte maatre gelen rond Covid-19 hebben onge looflijk veel leed veroorzaakt." Hoewel niemand van de hoofdrol spelers in de serie corona kreeg, heb ben zijn hoofdrolspelers er allemaal geestelijk hinder van ondervonden, zegt Borst in de laatste voice-over van De strikte maatregelen rond Covid-19 hebben ongelooflijk veel leed veroorzaakt Thuis op Zuid. ,,De navelstreng was doorgeknipt. Ze zagen hun kinderen of andere mantelzorgers maanden lang niet of nauwelijks. Ze konden niet naar de dagbesteding en er was amper thuiszorg. De meesten van hen kunnen niet facetimen of zoo men, dus zaten ze de godganse dag te wachten tot die godganse dag weer voorbij was." Vreselijk Borst weet waar hij het over heeft. In verzorgingshuis de Leeuwenhoek, waar hij met Roosen voor hun vorige serie weken bivakkeerde, overleed circa een kwart van de 99 bewoners. Twee daarvan kende Borst. ,,Natuur- lijk is het vreselijk om aan corona te sterven, maar verkommeren en weg kwijnen is net zo erg. Ik hoop echt dat dat bij een tweede golf anders gaat." Hij zegt verhalen te kennen van mensen die in volstrekte een zaamheid overleden. ,,Dat was nu juist precies waaraan Carin Gaemers en ik vier jaar terug wat wilden doen met ons zorgmanifest." Zijn harde conclusie: ,,Al met al zijn we door co rona weer terug bij af." Dat mondkapjes de eerste maanden allereerst bij de intensive cares en de ziekenhuizen terechtkwamen en pas als allerlaatste bij verpleeghuizen laat zien wat de prioriteiten van Vadertje Staat waren, zegt hij cynisch. Het ge- dinsdag 1 september 2020 GO Beelden uit de serie: Hugo Borst en zorgverlener Betty. Adelheid Roosen met Jan, een verwoed verzamelaar. Borst groet mevrouw Bot. 'Bureaucratie ten top, jullie moeten daarmee kappen' David Bremmer Rotterdam - Hugo Borst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4