Bewoners boos om kleur vuurtoren 6 GERRIT VAN DER VEN KUNSTENAAR Met mooie plaatjes en tekentrucs heeft kunstenaar Gerrit van der Ven (86) uit Zierikzee he-le-maal niets. Al zijn leven lang spoort hij mensen aan hun eigen beeldtaal te ontdekken. En te blijven ontwikkelen. „Zodat je niet verslaafd raakt aan applaus. Dat is funest voor de mens." Van der Ven zou op zijn leef tijd, hoe fit hij ook oogt, met een gerust hart op de bank mogen ploffen om te luieren. ,,Ik moet er niet aan denken. Nooit gehad ook. Als ik dat doe ga ik dood." Sterker nog: het coronavi rus en alles wat daardoor aan soci aal leven lam is gelegd, spoort hem juist aan een cursus 'beeldonder zoek' op poten te zetten. ,,Dat vi rus maakt me niet vrolijker. Dus ga ik iets doen waar ik een blij ge voel van krijg." In zijn eigen woning, een oud koetshuis aan de Oude Haven, kan hij een stuk of zes cursisten veilig ontvangen. ,,Zeker in een periode dat meer mensen zich een beetje lullig en misschien ook eenzaam voelen, is dat misschien wel leuk." Voor het leren tekenen van een bloem of landschapje hoef je bij Van der Ven niet aan te kloppen. Er zijn honderden cursussen vrij tekenen of schilderen, waar je in een paar maanden tijd maniertjes leert om iets 'moois' op papier te zetten voor aan de muur. ,,Maar mooi is niet de kern van kunst. Dat is het leren kennen van jezelf. Een eigen visie ontwikkelen. Ik vind het leuk als mensen zich enthou siast geven. Als mensen kleur be- kennen. Het gaat er om dat je door iets gefascineerd of beroerd wordt en dat je dat in beeld brengt. Een lullige krabbel kan als beeldresul taat veel doeltreffender zijn dan een mooie tekening." Boel op stelten zetten Dat is ook de insteek waarmee hij jarenlang doceerde op de kunst academie in Den Bosch. En de boodschap waarmee hij de boel op stelten zette in China toen hij daar als adviseur en docent hielp bij de oprichting van een kunstacademie in Chongqing. Het was zelfs de re den dat hij na een jaar of tien als Ik voelde me een koekenbakker, die mooie taartjes aan het bakken was ontwerper te hebben gewerkt bij de (nog altijd bekende) handwe verij Atelier Paapje in Voorschoten de deur resoluut achter zich dicht trok. ,,Ik voelde me te veel een koe kenbakker, die alleen maar mooie taartjes aan het bakken was. Maar mooi zegt me niks. Ik vind dat ei genlijk onzin." Geen zakentalent De Amsterdammer van geboorte belandde in 1968 in Zierikzee. Za kentalent had Van der Ven niet. Hij ontraadde anderen zijn werk aan te schaffen vanwege de hoge prijzen of leende zijn schilderijen uit. ,,Ik verkocht echt geen kloot." Maar les geven bleek een gouden zet. Ook omdat-ie er zelf met volle teugen van genoot. Van de inspira- tie die 'jonge mensen met nieuwe ideeën' hem opleverde en omdat hij (nog altijd) staat voor zijn vak. ,,Krijg je applaus en blijf je daar in hangen dan is dat funest. Je moet altijd proberen van jezelf te blij ven. Je eigen weg te kiezen. Dan voel je je vrij." Met de cursus 'beeldonderzoek', die in oktober van start gaat, hoopt Van der Ven zijn cursisten te in spireren tot een andere, eigen beeldtaal te komen. De bijeen komsten zijn wekelijks. Siem van der Giessen verslikte zich spontaan in zijn koffie toen hij vrijdagavond las dat de vuurto ren, waar hij vanuit zijn tuin al dertig jaar op uitkijkt, andere kleu ren krijgt. Oxiderood in plaats van vuurrood. De secretaris van Belan genvereniging Nieuw-Haamstede googelde de kleur. ,,Dat wordt dus een soort terracotta. Terwijl de Ik heb gelijk al onze leden een brief geschreven vuurtoren al zeventig jaar een felle kleur rood heeft. Ik kon mijn ogen niet geloven en heb gelijk al onze leden een brief geschreven." Diezelfde avond had tweederde van alle leden een reactie terugge schreven. ,,Hoe künnen ze dit doen, schrijven de mensen. Het héét verdorie toch ook vuurtoren- rood? En zo is het. Die kleur was er niet voor niets. De toren moet ge zien worden door lucht- en scheepvaart. Nu passen ze de kleur aan op de huisjes eromheen die al leen mensen zien die het bordje 'Verboden Toegang' negeren. Een kleur uit de tijd dat men alleen nog verf kon maken uit karnemelk en winterpeen. En daar hebben dan geleerden onderzoek naar gedaan." Van der Giessen zet alles op alles om die kleur weer op de toren te krijgen en wil met instanties in ge sprek. Rijkswaterstaat was maan dag niet bereikbaar voor commen taar. MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 1 september 2020 SD Applaus is funest voor de mens' Esme Soesman Zierikzee -Gerrit van der Ven, graficus, kunstenaar en docent Meer informatie: 0111-413409 of gerritvdven@xs4all.nl Apetrots toonden de chique kleurspecialisten van Rijkswa terstaat vrijdag het nieuwe kleurenpalet voor de vuurtoren van Haamstede: vuurwit en oxi- derood, precies als in vroeger jaren, was uit diepgravend on derzoek gebleken. Maar de heren en dames waren de ke ring nog niet over, of half Haam stede stond op zijn kop. ,,Hoe kunnen ze dit doen?" Wendy Wagenmakers Nieuw-Haamstede -Siem van der Giessen, Belangenvereniging BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oefenavond Brass band Apollo, 20.00 22.00 uur: Boog schieten dames; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 10.30 uur: Natuurrondvaart, 14.00 uur: Familie- rondvaart; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum geopend, tentoonstelling Schouwen-Duiveland Bevrijd; GOES De Mythe, 20.00 uur: Muziektheatervoor stelling Janis NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, 11.00-20.00 uur: Wandeling door het maïsdoolhof; NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.00 10.00 uur: SHL Dok- tersprikpost, 09.30, 13.00 en 20.00 uur: Badminton; RENESSE Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabou- terbos; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 en 20.00 uur: House of Hum mingbird; 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Intermezzo; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Gerrit van der Ven in zijn atelier bij zijn woonhuis aan de Zierikzeese Oude Haven. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49