Bi si Jr -é Uut anden - in anden 9 Zuiderburen WALVISSEN SCHATTEN IN HET ZAND Antwerpen is voor walvissen één van de grootste vindplaatsen ter wereld. Streektaal ij graafwerken in het I Antwerpse district Deurne zijn drie ske- Iletten van walvissen gevonden. Het lijkt niet zo, toch is dat voor Antwer pen de normaalste zaak van de wereld. Dat vertelt Mark Bosse- laers, conservator paleontologie van het Zeeuws Genootschap. Hij coördineerde ook de opgravingen in Deurne. Bouwput Voor een goed begrip, Bosselaers woont in het Antwerpse Berchem. Vanwaar dan de link met Zeeuws- Vlaanderen? ,,Ik werk voor het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap én voor het Koninklijk Belgisch Insti tuut voor Natuurwetenschappen in Brussel, ik werk dus voor twee koningen. Dat is zo gegroeid. Het Zeeuws Genootschap heeft een behoorlijk grote collectie van botten, allemaal opgevist in de Schelde. Maar daar weet je weinig of niets over omdat ze niet op de locatie zelf zijn gevonden. En er zijn weinig mensen die veel weten over walvissen. Ik ben daar al 25 jaar mee bezig. Antwerpen is voor walvissen één van de grootste vindplaatsen ter wereld. In bijna y- -im, O- v elke bouwput vind je wel iets. Zo probeer ik dan verbanden te leg gen met de botten van de Zeeuwse vondsten. Ik heb pas nog in Mid delburg zo'n saai werkje opge knapt", zegt hij lachend. 9 miljoen jaar oud De skeletten kwamen boven na graafwerken voor de bouw van een nieuwe vleugel bij het AZ Mo nica. Een tiental jaar geleden werd bij het ziekenhuis ook al een skelet gevonden. Dat is nu te zien in de hal van Monica. Is Deurne in Ant- werpen-Oost misschien een hots pot? ,,We spreken hier over de zan den van Deurne. Die zijn laat mio- ceen, zo'n 9 miljoen jaar oud. Die zandlagen kom je bijna alleen in Deurne tegen. De zandlagen el ders in Antwerpen zijn ouder of jonger. Je moet ongeveer 6 meter diep gaan om deze zanden tegen te komen. En dan kom je bijna volle dige skeletten tegen. Maar dat is zeldzaam. Deurne is bijna volledig De afzetting is hier heel rustig en egaal gebeurd dicht gebouwd, wat nog rest zijn de parken. Je moet dus wachten op graafwerken zoals bij dit zie kenhuis." Maar waarom dan die walvissen in de zanden van Deurne? ,,Hier was 9 miljoen jaar geleden de zee 30 tot 50 meter diep. De kust lag aan de Vlaamse Ardennen. Aan de kust spoelt alles weg of rotten de skeletten. Verderop in zee blijven die dode dieren liggen. Als ze dan relatief snel worden bedekt met zand, dan heb je een goede kans op fossielen. Die voorwaarden zijn hier duidelijk aanwezig. De afzet ting is hier heel rustig en egaal ge beurd. Er is nog een tweede reden. De zee bestond wellicht uit een aantal lagunes. Daarvan weten we dat walvissen er komen paren en daarbij vallen altijd doden. Wal vissen zijn dieren die migreren. Ze leven aan de Noordpool- of de Zuidpoolcirkel waar in de winter bijna alles dichtvriest. Om zich voort te planten doen ze dan een trek van duizenden kilome ters. Dat gebeurde vroeger richting Noordzee. Maar door de jacht op walvissen die in de middeleeuwen begon, kom je daar geen walvissen meer tegen." Oosterschelde Hoezo, laatst werden in de Ooster- schelde toch walvissen gespot? ,,Dat waren butskoppen, dolfij- nachtigen eigenlijk. Het was toe val, in onze streek kom je wel de bruinvis vaker tegen. Ook een pot vis die hier aanspoelt, moet je bij de ongevallen rekenen. Dat zijn al tijd oude mannetjes die in een groep leven waar de vrouwen do mineren. Dat geldt trouwens ook voor de walvissen. Daarom wor den die mannen op oudere leeftijd verstoten. Ze zwemmen dan een zaam rond en verliezen al eens de weg in de Noordzee. Daar vinden ze geen eten meer en komen ze door uitputting om, wat regelma tig gebeurt." Toen a Engel Reinhoudt 'estur- ven is, ei t'n vaneigens aolles uut anden motte geve. Wat zulle me z'n stikjes in de krante misse. Ze binne nie te evenaeren. Mè ik za Engel vooraol misse as mèns. Me saemen wè is op toneêl 'estae. Ik vroeg toen onderweg in d'n auto of a t'n ok zenuwachtig was. ,,Da vaol wè mee, ik doe aoltied eêst tuus yo- gaoefeniengen", zei t'n. Di aok niks an, wan me were a onderweg. En ie docht toch zeker nie, da 'k achter de gerdienen plat op m'n gat en mie m'n ogen dicht een stuitje zou ge zitte! ,,Vuuf keêr goed diepe aeseme, dat elpt ok", was z'n twidde raed. Vlak voe a de gerdienen open goenge, stoeng ik te blaezen as een katte in 't nauwe. Het ielp nie vee, mè ik Engel wè an 't lachen 'ekrege. Venters En noe is t'r an mien 'evroge of a ik die stikjes in de streektaal van Zuud- Beveland zou wille doe. Bie de ge dachte alleên a brak het zweêt me uut. Onzekere gedachten kwaeme bie me op as vuulte in 't of. Kan ik dat wè? De drie are venters van de streek taalstikjes bin bedreve in het schrie- ven van een column. Ikke nie. Boven dien ze aolle drie bie 't onderwijs 'ezete. Ikke nie. Oe zulle de mènsen reagere a ze mien stikje in anden kriege? Aol die onzekere gedachten schote deur me ene en onderwiele knipten ik een 103-jaerigen uut de krante. Ja, het berichtje over um dan ee. Die be richtjes over verjaerdaegen of rou wadvertenties van mènsen die a 100 jaer of ouwer bin, stier ik a jaeren op ni iemand in Arnhem. Die ei overaol in Nederland mènsen zitte, die a dat voe z'n doe. Zelf is die man nog mè net in de vuuftig. Wirrom a t'n di noe z'n arigheid in eit? Ik zou 't nie wete. Ik doe 't mè gewoon. Ie zou het toch ok via internet op kunne zoeke? Klaer Mè misschien ei t'n ok graag een pa- piere stikje in anden. Zo noe en dan stier ik ze op a 'k er wee een bitje bie mekare ,,Di komme de ouwetjes, di komme ze an", schrieve 'k dan. Ik dienke d'r dan glad nie bie nae, da mien padje ok a ingekorte. Aneêns docht ik bie 't berichtje van die 103- jaerigen, die a z'n verjaerdag nog mocht viere, ik gae d'r voe. Ik ope da 'k nog vee jaeren actief mag bluve. Ik ouwe van m'n streektaal. Mie m'n verhalen en gedichten probere ik dat moaie dialect a jaeren in eêre te ou wen. Ik doe 't. Klaer! Het stikje, dat a' k noe 'eschreven dat is meêr om kennis te maeken. A 'k noe de volgende keêr an de burte bin en je krieg m'n stikje in anden, dan oop 'k dat je mond'oeken de goeie kant opkrulle. Ik za m'n besten doe. dinsdag 1 september 2020 GO Op zoek naar Moby Dick in Deurne In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Walvissen in Deurne. Dominique Piedfort Deurne 4 -v 4 -3 r- -zr-: - Zrfe^sE-- Archeoloog Mark Bosselaers bij de bouwput van het Monicaziekenhuis waar in de hoek rechtsachter h den. Inzet: Het skelet van de walvis wordt in het Monicaziekenhuis tentoongesteld. fotos camile schelstraete het skelet van een walvis tentoongesteld. - Mark Bosselaers, archeoloog is gevon- Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41