Kan gezuiverd water niet worden hergebruikt? 8 ZEELAND SLABBEKOORN FRUIT VERNIEUWING dinsdag 1 september 2020 Een zachtjes pruttelend motortje klinkt tussen de rijen Conference-peren in de boomgaard van Slabbekoorn Fruit. Het is de aandrijving van de Pluk-O-Trak. Een machine die met hulp van vier plukkers soepeltjes zo'n duizend kilo fruit per uur oogst. Joeri Wisse Eversdijk I ijn schoonvader werkte er al vanaf begin jaren 90 mee", zegt Jessica Slabbe I koorn. „Plukkers kunnen het fruit meteen op de lo pende band leggen. Dat werkt veel beter dan een plukemmer, die be hoorlijk zwaar is voor je rug." Het familiebedrijf - haar man Martijn is de zesde generatie- is dit jaar helemaal overgeschakeld op de Pluk-O-Trak. De machines worden ingezet op de drie locaties bij Eversdijk (nabij Kapelle), Krui- ningen en Colijnsplaat. ,,We heb ben er nu in totaal tien. Dit jaar hebben we er vijf bijgekocht ter vervanging van de treintjes die we gebruikten op het bedrijf in Krui- ningen dat we een paar jaar gele den overnamen. Nadeel daarvan is dat je nog steeds veel moet bukken en rekken en dat het fruit met de hand in de kist moet worden ge legd." Altijd op ooghoogte Met de 'rijdende lopende band' speelt dat probleem niet, laat J es- sica zien. ,,De twee vrouwen voorop plukken de onderste helft van de bomen, de twee mannen Elke plukker heeft zijn eigen flexibele lopende band. fotos cynthia cats bovenop pakken de bo venkant. Zo werk je bijna altijd op oog hoogte." Ieder heeft een eigen flexibele lopende band. Het is geen toeval dat de We vinden het leuk nieuwe dingen uit te proberen, zoals precisiefruitteelt -Jessica Slabbekoorn mannen boven staan en de vrou wen ervoor lopen. Jessica: ,,De mannen zijn fysiek net wat sterker en zorgen dat er een nieuwe kist wordt klaargezet als deze vol is." Behalve dat het veel comfortabeler is voor de plukkers, spint ook de fruitteler garen bij de machine. Doordat de Pluk-O-Trak de vruchten via zachte rubberen flappen en ronddraai ende borstels met alle be leid in de kist legt, loopt het fruit nauwelijks butsen op. Jessica: ,,En je hoeft ook niet van tevoren in te schatten hoeveel kisten je per rij nodig hebt. Als hij vol is, wordt de kist neergezet en later opgehaald met de heftruck." Gps ook in fruitteelt De techniek van de mechanische oogsthulpjes is relatief eenvoudig als je het vergelijkt met de innova- ties waar Slabbekoorn Fruit buiten de pluktijd mee werkt. ,,We vin den het leuk om nieuwe dingen uit te proberen, zoals precisiefruit- teelt. In de landbouw werkt bijna al iedereen met gps, maar ook in de fruitteelt is dat de toekomst." De basis hiervan is het verzame len van allerlei gegevens. ,,Via een quad meten we eerst de samen stelling van de bodem. Zanderige plekken houden minder goed vocht vast en moeten bijvoorbeeld meer water krijgen. En dit jaar hebben we voor het eerst de bloe semdichtheid gemeten met een drone. Waar weinig bloemen zijn, moet je meer bemesten of beter snoeien. En plekken met veel bloesem kun je chemisch dunnen zodat het fruit niet te klein wordt." Primeur Een paar weken geleden had Slab- bekoorn Fruit zelfs een landelijke primeur. ,,Zelfrijdende tractors bestaan al een tijdje, maar wij wil den er pas aan zodra we er ook een 'slimme spuit' achter konden han gen. Zo'n intelligente spuit weet precies welke bomen hij wel en niet moet bespuiten en kan ook zien waar de blaadjes hangen." De techniek draagt bij aan het milieu, omdat voedingsstoffen en gewas beschermingsmiddelen zo effi ciënt mogelijk worden gebruikt. Inzet van nieuwe techniek is niet alleen leuk, maar ook noodza kelijk, zegt Jessica. ,,We hebben nu drie vaste men sen in dienst, maar we zouden er graag meer aannemen. Helaas is er steeds minder vakbekwaam per soneel. Dankzij de techniek is het makkelijker om per persoon meer hectares onder je hoede te ne men." Bij Waarde spoelt dagelijks 70.000 kuub gezuiverd water de Westerschelde in. Als het niet door een pijpleiding zou gaan, zijn daarvoor 2000 vrachtwa gens nodig. Kan dat water niet worden hergebruikt? Zeeland schreeuwt immers om zoetwa ter. Ernst Jan Rozendaal Waarde Die vraag was gisteren aanleiding voor een gezamenlijk werkbezoek van de waterschappen Brabantse Delta en Scheldestromen en het da gelijks provinciebestuur aan de ri oolwaterzuivering bij Bath en het lozingspunt bij Waarde. Voor de derde zomer op rij is het zo droog dat de landbouwers hun oogst zien verdorren. Toch kan het afvalwater uit Bath niet zomaar op hun akkers worden gesproeid. Gezuiverd is nog niet schoon ,,Dat is het eerste wat ik hier heb ge leerd", zegt gedeputeerde Anita Pij- pelink (PvdA, water) terwijl ze op de dijk bij Waarde uitkijkt over de Westerschelde. ,,Het kan zelfs niet zomaar in de industrie worden ge bruikt. Het heet gezuiverd water, maar dat wil niet zeggen dat het he lemaal schoon is." Het gezuiverde afvalwater - dat in vaktermen effluent wordt ge noemd - bevat onder meer kleine metaaldeeltjes en het is ook zilt. ,,Je kunt het niet zomaar op de blad- groente gooien", zegt de Zeeuwse dijkgraaf Toine Poppelaars. Toch is het ook raar om het in de Wester- schelde te lozen, terwijl er in West Brabant - waar het oorspronkelijk vandaan komt - en Zeeland zoveel behoefte is aan water. Wie betaalt de rekening? Vijftig jaar geleden, toen Shell zich bij Moerdijk vestigde, is een pijplei ding aangelegd naar de rioolwater zuivering in Bath en vandaar nog een aantal kilometer naar Waarde. Gezien de stroming is dat de beste plek om het water in de Wester- schelde te lozen. Het streven is nu om het opnieuw te gebruiken in de industrie of om er bijvoorbeeld het waterpeil in de sloten mee te ver hogen. Daarvan kan vooral de land- bouw profiteren. Maar waar komt dan de rekening te liggen? Een grote fabriek kan wellicht betalen voor de behandeling die nodig is om het water geschikt te maken, maar hoe zit het met de landbouw sector? Drie zomers op rij droog ,,Wat kun je van de industrie en de landbouw verwachten en wat kun nen zij van de overheden verwach ten?", vat Pijpelink de problematiek samen. ,,De techniek om het water helemaal schoon te maken is er, maar wie gaat het betalen? Als het drie zomers op rij zo droog is, moet je wel een verhaal hebben waarom je het wegspoelt in de Wester- schelde." Dat is precies waarom dijkgraaf Kees Jan de Vet van de Brabantse Delta het werkbezoek heeft belegd. ,,We gaan nu van droog seizoen naar droog seizoen. Ik zoek een lan- Als het drie zomers op rij zo droog is, moet je wel een verhaal hebben waarom je het loost in de Westerschelde -Anita Pijpelink, gedeputeerde geretermijnperspectief. Ik heb voorgesteld daar eens over te praten en de commissaris van de koning en de dijkgraaf in Zeeland reageer den meteen enthousiast." GO Plukken aan de lopende band

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40