Meer vertragingen door spoorlopen, ProRail start campagne NIEUWS 3 Belarussische roept op tot voetbalboycot vanwege Loekasjenko Moet Jong Oranje vrijdag in Minsk wel de kwalificatiewed strijd tegen Belarus voetballen? De Belarussische Palina de Dauwe vindt van niet en hoopt dat de KNVB zo een signaal afgeeft. Loekasjenko: toch hervormen VERANDERING Jong Oranje, ga alsjeblieft niet voetballen in Minsk. ,,En zeg ook waarom niet. Maak een state ment'', roept Palina de Dauwe (47) de KNVB op. De Belarussische woont al twaalf jaar in Nederland; familieleden wonen nog in Minsk. Ze haalt bij haar oproep de woor den van koning Willem-Alexan- der aan: ,,Laten we niet normaal gaan vinden wat niet normaal is.'' Een wedstrijd weigeren te spe len kan consequenties hebben, zoals uitsluiting van een eindtoer- nooi. Maar De Dauwe (Koeznet- sova is haar Belarussische naam) vraagt zich af of het überhaupt wel veilig is voor de voetballers. Ze vertelt over de Belarussische inter national zaalvoetbal Sergej Poda- linski. ,,Hij heeft na de verkiezin gen twee dagen in de beruchte Okrestina-gevangenis doorge bracht en is daar gemarteld.'' Eerder stelde een KNVB-woord- voerder nog: ,,Als er gevoetbald kan worden, dan spelen wij.'' De UEFA is in dat opzicht mis schien wel de belangrijkste partij. Als de Europese voetbalbond geen rood kruis wenst te zetten door de officiële kwalificatiewedstrijd in lijk Russen en Belarussen) hun ac creditatie. Het is duidelijk: Loekasjenko wenst geen potten kijkers. Volgens De Dauwe is haar broer al tien jaar lang bezig met het on dermijnen van het presidentschap van Loekasjenko. Met reportages en films, die hij maakt voor onder meer de Duitse zender ARD. ,,Hij gaat daar nog steeds mee door en ik ben bang dat ze hem op enig moment weer oppakken. Maar dat zal ik niet op me laten zitten. Dan wil ik naar hem toe, al was het maar om hem te steunen.'' De Belarussische moet evenwel voorlopig op haar handen zitten en nagelbijten; er gaan geen vluch ten naar Minsk en via land is het heel onzeker of je de grens over komt. Woede Op 9 augustus 'won' president Aleksandr Loekasjenko de verkie zingen voor de zesde keer, maar niemand geloofde dat. Direct na de uitslag gingen duizenden Belarus- sen witheet van woede de straat op om te betogen. De protestacties zijn daarna niet meer opgehou den. Had De Dauwe verwacht daar haar landgenoten zo in opstand zouden komen na de verkiezingen van 9 augustus? „Eerlijk gezegd, niet. Hij is al 26 jaar aan de macht. En na elke herverkiezing was er al tijd wel een oprisping van protest. Daarna kabbelde het gewoon weer door. Maar nu is het anders.'' Hoe het verder zal gaan in Bela rus, is voor Palina de Dauwe, zoals voor iedereen, koffiedik kijken. ,,Ik kan alleen maar bidden om een goede afloop. Mijn moeder zit de hele dag in haar flat opgesloten, ze is doodsbang.'' Maar naast zorg en angst is er ook hoop bij De Dauwe. ,,Voor mijn gevoel hebben de Belarussen al gewonnen. Loekasjenko wordt nergens meer geaccepteerd. Alleen is de vraag: wat wordt de prijs? Er zijn al zevenduizend burgers opgepakt en velen van hen gemar teld. Hoeveel meer worden dat er nog?'' V Zhodino, een stad zo'n 50 kilome ter van Minsk, moet Jong Oranje in actie komen. ,,Veiligheid gaat uiteraard wel boven alles. We be kijken de situatie echt per dag. Donderdag vliegt de selectie naar Wit-Rusland. We houden alles scherp in de gaten.'' De Belarussische werkt als psy chologe in Amersfoort. Momen teel heeft ze veel te maken met cliënten die getraumatiseerd zijn door het coronavirus. ,,Ik vind het soms wel lastig mijn aandacht er bij te houden, nu er in Belarus zo veel gebeurt. Ik denk telkens: wat gaat er gebeuren, moet ik mijn paspoort al pakken om ernaartoe te gaan?'' Want eigenlijk zou ze het liefst in Minsk zijn, bij haar moeder en broer. ,,Mijn broer Ilja (Koeznet- sov, red.) is journalist en zaterdag kortstondig opgepakt door de po litie. Ze hebben hem in een ijs koude cel gezet, maar hij is niet mishandeld'', vertelt De Dauwe. Bij zijn vrijlating werd hem te ver staan gegeven, dat hij niet meer de straat op mocht. Ook niet zonder camera. Maar volgens De Dauwe is Ilja zondag toch weer gewoon gaan werken. ,,Hij wilde verslag doen van de derde grote demonstratie tegen Loekasjenko. Hij houdt zich altijd heel stoer, zal me nooit on gerust willen maken. Ik ben zo trots op hem, wat een moed!'' Haar broer is trouwens niet de enige. Vorige week donderdag werden al zo'n vijftig buitenlandse journalisten opgepakt voor ver hoor. En afgelopen zaterdag ontnam het Belarussische ministerie van Buitenlandse Zaken aan zo'n vijf tien voor buitenlandse media wer kende verslaggevers (hoofdzake- Even leek spoorbeheerder ProRail de trend te hebben gekeerd. In 2018 daalde het aantal spoorlopers plots met 5 procent. Nu blijkt die afname eenmalig te zijn geweest. Het aantal spoorlopers is in 2019 weer geste gen, met 3 procent naar 3289 geval len. Vergeleken met 2015 is er zelfs een toename van 13 procent. Om het tij te keren maakt ProRail daarom vandaag bekend een cam pagne te starten: 'Spoorlopen, het heeft meer gevolgen dan je denkt!' ,,Dicht bij het spoor komen is hart stikke gevaarlijk'', zegt John Vop- pen, ceo van ProRail. ,,Met deze campagne laten we spoorlopers in zien welk domino-effect zij in gang zetten.'' Dat domino-effect zit in de ver tragingen die spoorlopers veroorza ken. Nu treinen vanwege de veilig heid standaard vaart minderen bij spoorlopers, leidt elk geval gemid deld voor vijf vertraagde treinen en tot in totaal een halfuur vertraging. Dagelijks worden ruim 21.000 rei zigers per dag gedupeerd, schat Pro Rail. Al met al zijn spoorlopers ver antwoordelijk voor verreweg de meeste verstoringen op het spoor. Ruim een derde (36 procent) komt door spoorlopers. Dieren op het spoor staat op de tweede plek (8 procent en wisselstoringen op de derde (7 procent). Spoorlopen kost veel geld: eerder becijferde het Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid (KiM) dat alle spoorverstoringen bij elkaar de sa menleving jaarlijks tot zo'n half miljard euro kosten. De boete op spoorlopen bedraagt overigens 140 euro. Een duidelijke verklaring voor de toename van het aantal spoorlopers heeft ProRail niet. De groep vari eert van wandelaars, hardlopers en bramenplukkers tot kinderen. Het adagium 'gelegenheid maakt de dief' geldt eveneens: vaak ligt er naast het spoor een pad voor onder houd en inspectie. Die paden zijn vanaf een overweg vaak gemakke lijk toegankelijk. De afgelopen jaren heeft ProRail maatregelen getroffen om spoorlo- pen te ontmoedigen. Zo zijn er honderden kilometers aan hekken geplaatst en wordt waar mogelijk een sloot gegraven. De spoorbe- heerder maakt verder gebruik van struikelmatten: matten met om hoogstekende punten van zacht kunststof, die lopen bij het spoor bemoeilijken. Daarnaast is afgelopen jaren geïnvesteerd in cameratoezicht, waarbij slimme software afwij kende en gevaarlijke situaties auto matisch registreert. Boa's van Pro Rail surveilleren verder regelmatig bij plekken waar eerder spoorlopers zijn gesignaleerd. De spoorbeheerder hoopt dat de campagne tot bewustwording leidt. ProRail-baas Voppen is er geen voorstander van om machi nisten niet te laten remmen voor spoorlopers. dinsdag 1 september 2020 'Alsjeblieft nu niet voetballen' Joost Bosman Moskou/Leidsche Rijn De broer van Palina de Dauwe is afgelopen week gearresteerd in Minsk. foto shody careman Onder druk van de aanhou dende protesten in Belarus heeft de omstreden presi dent Alexandr Loekasjenko de bevolking hervormingen in het vooruitzicht gesteld. De eis iets te doen aan het autoritaire systeem in de voormalige Sovjetrepubliek wordt steeds luider. „Iedereen roept verandering, verande ring. Daarom gaan we dat uit voerig bespreken", aldus Loe kasjenko gisteren. Hij sprak daarbij over het aanpassen van de grondwet, maar werd niet concreet. I M Jong Oranje in november vorig jaar bij de wedstrijd tegen Enge land. FOTO BSR/SOCCRATES Het aantal incidenten met spoorlopers neemt weer toe, ook al worden stukken spoor met onder meer hekken en slo ten afgeschermd. ProRail begint daarom een campagne om te wijzen op het gevaar van lopen langs het spoor. David Bremmer Utrecht Beeld uit een filmpje van Pro Rail over spoorlopers. beeld prorail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3