II Herfstfestival moet stilte doorbreken 'Spaarpaal' voor keurig rijgedrag in Koudekerke 7 BINNENSTAD AAN ZEE LEEGSTAND Vlissingers gaan deze winter veel praten over hoe het verder moet met de stad. Over het toerisme, over de visie Vlissingen 2040, maar ook over de binnenstad. Wat moet die bieden over vijf jaar, vraagt Stichting Binnenstad aan Zee. Een jaar na de oprichting van de stichting die wegen zoekt om de leegstand op te vul len en het centrum te laten ople ven, is er een nieuwe voorzitter: Rabobankdirecteur voor Walche ren en Noord-Beveland Jules van Leijden. De koers is verlegd. De opvrolij kende kerstboompjes of grasplag- gen in de droogstaande waterpar tij op het Scheldeplein, kunst in etalages, stadsplattegronden en nostalgische winkeletalages in de Kerkstraat laat de stichting over aan de Vlissingse Ondernemers Centrale. Het gaat de stichting om nieuwe inzichten over een eigentijdse bin nenstad. ,,We willen alle belanghebbenden vragen naar hun ideeën. Bijvoor beeld over een compacte binnen stad. Niets is zo deprimerend als leegstand. Spullen kopen kan overal, daarvoor hoef je niet naar de binnenstad. Waarvoor dan wel? Moet het een outlet worden? Als iedereen dat vindt, is het dat. Moet de binnenstad een corporatie wor den? Dan kun je lonken naar het soort ondernemer dat je wilt heb ben. Moet er meer gewoond wor den? Als vastgoedeigenaren de transitie van winkel naar wonen niet willen, kunnen ze ook verko pen." ,,Bewoners, ondernemers, de wo ningbouw, de vastgoedeigenaren - als ze willen, de verenigingen van eigenaren, maatschappelijke in stanties en we kunnen het ook de toeristen vragen. We willen twee parallelle groepen van gemengde samenstelling die ideeën aandra gen. De resultaten schuiven we in elkaar en dan kijken we naar de overeenkomsten. Zo voorkom je 'hebben we al eens geprobeerd'. We willen alle belanghebbenden vragen naar hun ideeën We gaan de oplossingen pas bedis cussiëren als die gekozen is. De vi sie moet voor de zomer 2021 klaar zijn. Die visie gaat daarna naar de politiek. Dan kan die reageren in hun partijprogramma's voor de ,,Dat is zeker iets om mee te ne men. De gemeente heeft vorig jaar koopstroomonderzoek laten doen. Daaruit bleek dat Vlissingers tach tig procent van hun geld in Vlis- singen uitgeven. Dat is meer dan ,,Of ze voor hun kleding eerder naar Middelburg gaan, weet ik niet. Dat zou je uit moeten zoeken. We moeten ook weten wat de in woners van het Scheldekwartier verwachten. Gaan zij vaker uit eten? Hoe kom je er dan? Mobili teit is een onderwerp. Misschien moet de binnenstad autovrij maar wel parkeervriendelijk aan de rand." Na Tholen krijgt ook Koudekerke een 'spaarpaal'; een snelheidsme ter die er niet staat om hardrijders te beboeten, maar om keurige ver keersdeelnemers te belonen. Vóór december wordt er een speciaal matrixbord op een plek langs de Middelburgsestraat ge plaatst. Elke automobilist die zich aan de snelheid houdt, spaart een bedragje voor een nog te bepalen (verkeers)doel. Na Tholen re ageerde de gemeente Veere het snelst op een ideetje van het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) om goed gedrag te belonen. Samen met het ROVZ en de dorpsraad Koude- kerke overlegt de gemeente bin nenkort over de ideale plek voor de spaarpaal. ,,We moeten nog be palen of het matrixbord binnen of buiten de bebouwde kom moet staan. Ook het te verdienen be drag en het spaardoel moeten nog worden vastgesteld. Het ligt wel voor de hand dat het een doel moet zijn dat de verkeersveilig heid ten goede komt", meldde een woordvoerder van de gemeente gisteren. De spaarpaal zal tussen oktober en december tijdelijk langs de weg staan om goed verkeersge drag te registreren. Cor van Honk, Gilbert van Goe- them en Jaap Ventevogel willen bo vendien de Sint Jacobskerk als ha ven voor klassieke concerten ver sterken. Het eerste wapenfeit van de stichting Klassieke Muziek Vlis- singen komt woensdag 16 septem- ber: een filmconcert, in samenwer king met Film by the Sea. De verto ning van de klassieker The Phan tom of the Opera uit 1925, waarbij de stille beelden sfeer krijgen door organist Geert Bierling. Zondag 18 oktober begint de eer ste editie van het Herfstfestival in de Sint Jacobskerk. De nieuwe stichting werkt daarin samen met Jos Jobse van Stichting Concerten Vlissingen, de programmeur in de Pakhuizen van het MuZEEum en Maurits Portier van Muziekpodium Zeeland. De stichting wil net even andere klassieke muziek een podium ge ven. Geen Schubert, Bach of Vi valdi. De eerste bijdrage van de stichting is donderdag 22 oktober, met een programma ter introductie van klassieke muziek door de Vlis- singse muzikale familie Ruben en Naomi de Keijzer. Vrijdag 23 okto ber brengt de Vlissingse componist en saxofonist Celia Swart haar sfe- rische jazzy programma Boven hoge gebouwen. Zaterdag 24 oktober wordt de Sint Jacobskerk gevuld met klassieke muziek uit Andalu- sisch-Moorse tijden door het en semble Rouh Tourat, een gezel schap Marokkaanse muzikanten die oude Arabisch-Spaanse muziek laat herleven. Voor volgende zomer wil de stichting ook toeristen met klas sieke muziek naar de Oude Markt lokken. ,,In augustus gebeurt er weinig op muzikaal gebied", zegt Jaap Ventevogel. ,,Wij willen op vier augustusavonden concerten bieden waar mensen makkelijk naar toe kunnen." dinsdag 1 september 2020 Nieuwe inzichten Vlissingen vereist Claudia Sondervan Vlissingen Hoe gaan jullie die inzichten ver zamelen? Jules van Leijden in de Walstraat in Vlissingen. foto dirkjan gjeltema Wie praten er mee? -Jules van Leijden, voorzitter Stichting Binnenstad aan Zee verkiezingen 2022." Volgens veel Vlissingse midden standers moeten ze het niet van de Vlissingers hebben. Wordt de mensen in de Vlissingse wij ken ook gevraagd wat hen zou verleiden om naar de binnen stad te komen of houden de be langhebbenden in de binnenstad het onder elkaar? Middelburgers." Maar komen de Paauwenbur- gers en Bossenburghers be halve in hun eigen supermarkten ook naar de binnenstad? René Hoonhorst Koudekerke Vlissingen krijgt een eigen herfstfestival klassieke muziek. Het werd te stil in de stad, vindt de nieuwe Stichting Klassieke Muziek Vlissingen. In de herfst vakantie in oktober komt een reeks concerten in de Sint Ja- cobskerk. Met Andalusisch- Moorse muziek en een speciaal filmconcert tijdens Film by the Sea. Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39