Handjes in de lucht op schone Goese school: We mogen weer Bewoners boos om kleur vuurtoren 6 Seizoenmarkten afgeblazen MIJN DORP, MIJN STAD De Stichting Markten en Activitei ten Zeeland (SMAZ) ziet geen brood in de organisatie van de twee markten nu het hoogseizoen voor bij is. Ook nu de gemeente Veere al leen elektriciteitskosten wil bere kenen, komen veel kraamhouders niet uit de kosten, verwachten ze. ,,De meeste toeristen zijn weg en de Duitsers die nog met een caravan naar de kust komen, weten ons niet te vinden op de nieuwe plaatsen", De toeristen zijn weg, de mooiste maanden voor ons zijn geweest meldt woordvoerder Edwin Hofs van de SMAZ. Naast het gebrek aan bezoekers zien veel marktkooplieden ook op tegen veel coronamaatregelen. De kramen moeten op voldoende af stand van elkaar staan; kramen met verse waren mogen niet naast el kaar staan, maar moeten worden gescheiden door kramen waar geen voedsel wordt verkocht én de marktlieden zijn zelf verantwoor delijk voor het handhaven van co- ronaregels. „Allemaal extra kosten, die ons niets opleveren", verklaart Hofs. De woordvoerder van de markt kramers voegt er aan toe dat hij ook geen behoefte heeft om eventueel als scheidsrechter op te treden. ,,We hebben als stichting 93 leden. Nor maal gesproken, hebben er zeventig tot tachtig belangstelling om naar stadjes of dorpen in Veere te ko men. In de corona-opstelling is maar plaats voor hoogstens veertig kramen. Ik zou niet graag tegen col lega's zeggen 'jij mag wel komen en jij niet', hoewel de kans klein zou zijn dat er zoveel belangstelling zou zijn. De mooiste en meest profijte lijke maanden zijn intussen ge weest", betoog Hofs. De SMAZ organiseert sinds twee jaar de weekmarkten van mei tot eind september. De gemeentelijke marktcommissie - die over de markten in Domburg, Westkapelle, Oostkapelle, Vrouwenpolder en Zoutelande ging - werd in 2017 op geheven. Hofs begrijpt dat Veere in coronatijd maatregelen moet ne men om het virus in te perken, maar wijst er op dat in plaatsen als Middelburg, Vlissingen en Zierik- zee de weekmarkten wel door gaan. Smalle straten In die steden hebben ze echter gro tere pleinen waar makkelijker af stand tussen kramen en klanten kan worden gehouden, stelt wet houder Adri Roelse van economi sche zaken. ,,De Markt in Veere, de Ooststraat in Domburg en de Lang straat in Zoutelande zijn smalle straten waar coronaregels niet zijn te handhaven. En hoewel de vakan tie voorbij is, is het nog steeds heel druk, zeker in Zoutelande en Dom burg." Eigenlijk hadden de leerlingen van de school zich vorige week maandag al moeten melden, maar ze kregen een extra weekje vakan tie, omdat de vloeren in brede school De Symfonie (waar ook De Zuidwesthoek en De Wereldwij zer onder vallen) vol schimmel zaten, veroorzaakt door proble men met het klimaatsysteem. Spannend De schimmel is vorige week dins dag verwijderd door een gespeci aliseerd schoonmaakbedrijf. ,,Na- tuurlijk was het woensdagoch- tend best even spannend toen we de lokalen gingen inspecteren'', zei directeur Gerard Verkuil. ,,Maar gelukkig is de schimmel niet teruggekomen. Alles is weer pico bello in orde.'' En dus liepen Nog één keer zwaaien naar de ouders en dan gaan we naar binnen -Juf Alinda bijna alle kinderen gisteren weer vrolijk de school in. Hoewel er ook wat traantjes vloeiden. Dat ouders vanwege corona niet ver der mee mochten lopen dan het hek, maakte het voor sommige kinderen extra spannend. Er werd uitbundig gezwaaid. ,,Nog één keer zwaaien naar de mama's en de papa's en dan gaan we naar binnen'', zei juf Alinda van groep i/2a vóór ze met haar jongens en meisjes aan de eerste schooldag begon. Niet inhalen De school heeft inmiddels van de onderwijsinspectie te horen ge kregen dat de gemiste schoolweek niet hoeft te worden ingehaald. Dat komt onder meer omdat het schooljaar al relatief lang duurt, omdat de regio zuid in 2021 als laatste aan de grote vakantie be gint. Directeur Verkuil is blij met het besluit, want het scheelt een hoop rompslomp. ,,Als we de ge miste uren wél hadden moeten inhalen, hadden we dat moeten doen door bijvoorbeeld schoolda gen met een kwartier te verlen gen.'' Siem van der Giessen verslikte zich spontaan in zijn koffie toen hij vrijdagavond las dat de vuurto ren, waar hij vanuit zijn tuin al dertig jaar op uitkijkt, andere kleu- ren krijgt. Oxiderood in plaats van vuurrood. De secretaris van Belan genvereniging Nieuw-Haamstede googelde de kleur. ,,Dat wordt dus Ik heb gelijk al onze leden een brief geschreven een soort terracotta. Terwijl de vuurtoren al zeventig jaar een felle kleur rood heeft. Ik kon mijn ogen niet geloven en heb gelijk al onze leden een brief geschreven." Diezelfde avond had tweederde van alle leden een reactie terugge schreven. ,,Hoe künnen ze dit doen, schrijven de mensen. Het héét verdorie toch ook vuurtoren- rood? En zo is het. Die kleur was er niet voor niets. De toren moet ge zien worden door lucht- en scheepvaart. Nu passen ze de kleur aan op de huisjes eromheen, die al leen mensen zien die het bordje 'Verboden Toegang' negeren. Een kleur uit de tijd dat men alleen nog verf kon maken uit karnemelk en winterpeen. En daar hebben dan geleerden onderzoek naar gedaan." Van der Giessen zet alles op alles om die kleur weer op de toren te krijgen en wil met instanties in ge sprek. Rijkswaterstaat was maan dag niet bereikbaar voor commen taar. dinsdag 1 september 2020 Kramers zien markt niet zitten Er zijn dit jaar geen seizoen- markten in Veere. De marktkra mers verwachten de komende maanden te weinig bezoekers op plaatsen buiten de centra van Veere en Zoutelande. René Hoonhorst Veere -Edwin Hofs, Stichting Markten en Activiteiten Zeeland 'Hoera. We mogen weer naar school!' In groep 1/2a van de Prinses Beatrixschool in Goes gingen gisterochtend de hand jes de lucht in. Rob Paardekam Goes Apetrots toonden de chique kleurspecialisten van Rijkswa terstaat vrijdag het nieuwe kleurenpalet voor de vuurtoren van Haamstede: vuurwit en oxi- derood, precies als in vroeger jaren, was uit diepgravend on derzoek gebleken. Maar de heren en dames waren de ke ring nog niet over, of half Haam stede stond op zijn kop. ,,Hoe kunnen ze dit doen?" Wendy Wagenmakers Nieuw-Haamstede -Siem van der Giessen, Belangenvereniging GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 18.30-19.30 uur: Activiteitenavond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kin deren (7 t/m 12 jaar) MIDDELBURG Plein ZB, gehele dag: Pop up tentoonstelling 'De Tweede Wereld oorlog in 50 foto's'; Binnenstad, gehele dag: Theaterwande ling 'D'n Overkant'; Kloostergangen, 12.00-17.00 uur: Ex positie '20 jaar Zee land Nazomerfestival in beeld'; Studio Zee- landia, Hoogstraat 20, 15.00 en 20.00 uur: Voorstelling Zee Muur; Kleine Abdij plein, 19.30 en 21.00 uur: Optreden Dotan; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning 'Once were Brothers'; Stadsschouwburg, 20.00 uur: Dansvoor stelling 'If you could see me now' OOSTKAPELLE Win keltje van Woord e Daad, 09.00-16.00 uur: Uitverkoop zo merkleding; De Halve Maan, 10.15-11.45 uur: Dynamic Tennis OOST-SOUBURG De Gouwe Tuyn, 09.30 uur: Koffieochtend voor senioren; 14.00 uur: Koersbal SEROOSKERKE Vrouwenpolderse- weg, 08.00-22.00 uur: Bloemenpluktuin 'La Fleur' open VLISSINGEN ZB, 10.15-12.15 uur: Work shop 'Oefenen met het donorregister'; Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00 15.30 uur: Stadswan deling door de stad o.l.v. een gids. Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check on line of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelne men. De kinderen uit groep 1/2a van de Prinses Beatrixschool hadden er maandagochtend weer zin in, FOTO CYNTHIA CATS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38