m Wees Welkom Check welkomenergie.nl stap over en ontvang een welNomstbonus tot wel 270.- Welkomenergie 4 Wandelen langs theatervoorstelling in binnenstad van Middelburg De Lange Noordstraat in Middel burg lijkt ineens een kroeg rijker. Bij het pand waar componist Douwe Eisenga woont, prijkt plots de tekst 'D'n Overkant - café' op het raam. Door het venster zijn onder meer bierflesjes en lege wijnflessen als kaarsenhouders zichtbaar. Wie met zijn telefoon de QR-code op het raam scant, waant zich in het café. Een espressoapparaat sist, het rumoer van klanten klinkt en van buiten komt het geluid van het caril lon. Maar we horen vooral Petra, een fotografe die als serveerster wat pro beert bij te verdienen. Ze klaagt over de buitenlandse clientèle. „Iedereen heeft wat te zeuren. Ze zijn hier op vakantie, maar ze hebben alleen maar haast." Het is een van de tien haltes van deze theaterwandeling, geregisseerd door Vincent van den Elshout. Hij zou dit jaar in Sluis de locatievoor stelling Grenspaal 369 opvoeren, maar vanwege het coronavirus is dat uitgesteld tot volgend jaar. Als alter natief bedachten de makers D'n Overkant, waarin het publiek alvast kennis kan maken met de persona ges van Grenspaal 369. Het wordt een prequel genoemd, een term die wordt gebruikt voor een film over de gebeurtenissen die voorafgaan aan eerdere films. ,,Hoe vaak krijg je als theatermaker de kans om een prequel te maken? Nooit toch", zegt Van den Elshout. ,,Dat maakt het uniek." Hapjes Het idee zorgde voor een stroom van creativiteit. Auteur Don Duyns schreef een nieuwe tekst, waarbij hij de voorgeschiedenis van de perso nages bedacht. Componist Douwe Eisenga paste de muziek van Grens paal 369 aan en maakte ook nieuw werk. Alles werd opgenomen en uit gewerkt tot een compleet hoorspel, met de stemmen van Maike Boer- dam, Nienke Nillesen en Stephan Mooijman. De vormgevers Kris van Oudenhove en Veronique Hendriks richtten tien vensters en etalages in. ,,Leg ons beperkingen op en we vinden het eigenlijk nog leuker, want dan leren we andere wegen te zoeken", zegt Van den Elshout. ,,Het zijn steeds verhaaltjes van vijf, zes minuten geworden. Je krijgt telkens een hapje van het verhaal. Al wan delend hoor je een complete voor stelling." ,,Het is eigenlijk een volledig nieuw stuk, met tien compleet nieuwe scènes", zegt Eisenga. ,,Het hele project is een beetje noodge dwongen ontstaan, maar ik vond het erg leuk om te doen. Inhoudelijk is het ook echt een aanvulling op wat er volgend jaar met Grenspaal 369 gaat gebeuren." Iedereen kan de wandeling in zijn eigen tempo en op zijn eigen mo ment doen. Een telefoon met inter- net en oortjes is voldoende. ,,Het is 24 uur per dag mogelijk", zegt Van den Elshout, ,,Maar ik zou het mooi ste vinden als mensen zich uitge daagd voelen om een keer vroeg op te staan om dan in de stilte van de stad deze voorstelling mee te ma ken." Hoe makkelijk kan het zijn. dinsdag 1 september 2020 Etalages decor voor hoorspel Componist Douwe Ei- senga zit voor zijn woning, tijdelijk omge doopt tot café D'n Overkant. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Kijk op de site bij /video ALTERNATIEF PROCMAMMA Je zou het locatietheater in de vorm van een privévoorstelling kunnen noemen. Het Zeeland Na zomerfestival presenteert een bij zondere kunstbeleving in de vorm van een theaterwandeling door de Middelburgse binnenstad. Rolf Bosboom Middelburg Theaterwandeling d'n Overkant, t/m 10 september in de binnenstad van Middelburg, 24 uur per dag. Info: theaterzeelandia.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36