Laat ze met de pot mee-eten Veel klanten Delta krijgen belasting terug Colleges op HZ over betekeniseconomie Viespeuk 2 ZEEUWEN DEELNEMERS WIELERSPEL Wie denkt dat de Zeeuwse Tourtoto's minder populair zijn vanwege de uitgestelde start van de Ronde van Frankrijk en corona heeft het mis. Duizenden Zeeuwen wagen ook dit jaar weer een gokje. Commentaar Ouders pas op! Wat voor uw kinderen in de supermarkten staat, deugt niet. Driekwart van die producten past niet in de schijf van vijf, de richtlijn voor gezond eten. Deze alarmerende conclusie van de kinderrechtenorganisatie Unicef zet ouders hopelijk aan het denken. Te zoet, te zout, te veel calorieën, te weinig vezels, dat is het probleem met veel voedingsproducten die voor kinderen wor den aangeboden. Een speciaal assortiment is toch al een beetje verdacht omdat kinderen vanaf heel jonge leeftijd ge woon met de pot mee kunnen eten. Met slimme marketingcam pagnes verleiden producenten ouders hun kinderen iets an ders voor te zetten. Zo lang mogelijk, want de verkoop van kin- dervoedsel levert extra omzet op. Dat zou nog niet zo erg zijn, als die producten maar gezond waren. De meeste zijn dat dus niet. Bovendien eten heel veel kinderen te weinig groente en fruit. Al met al leidt dit tot een zeer ongezond voedingspatroon met een hoog risico op overgewicht en suikerziekte. De supermarkten komen via het Centraal Bureau Levens middelen met een flauwe reactie: er staan toch genoeg ge zonde producten in de schappen? Dat is waar. Natuurlijk bepa len ouders wat er mee naar huis gaat en wat niet. Maar de su permarkten moeten zich wel afvragen of zij misschien zelf de verkoop van slechte producten moeten beperken. Anders moet de overheid streng ingrijpen. Zoals met tabakswaren gebeurt. De kinderen zijn het waard. Flauwe reactie supermarkten op waarschuwing van Unicef voor ongezond kindervoedsel Door een fout berekende Delta tus sen i januari 2016 en 1 augustus 2020 soms iets te hoge bedragen voor de Energiebelasting én Opslag Duurzame Energie- en Klimaat transitie. Het gaat daarbij met name om klanten die energie terugleve ren, bijvoorbeeld van zonnepane len. Daarover hoeft geen belasting te worden betaald. Volgens Delta Energie zijn de verbruiksafhankelijke belastingen op een andere manier berekend dan toezichthouder ACM had bedoeld. Ook is er onterecht btw betaald over teruggeleverde stroom. ALMANAK Oudste zoon, én grootste rom- melkont van dat Serooskerkse gezin, zit opeens opmerkelijk vaak beneden aan de keukenta fel met zijn laptop. Dat is een gloedjenieuw, ultramodern ding. Helemaal zelf bij elkaar gespaard voor zijn nieuwe stu die. Z'n moeder vindt het gezel- Klanten, van wie een deel inmid dels bij een andere energieleveran cier zit, krijgen de te veel betaalde energiebelasting terug. Delta Ener gie ontvangt op zijn beurt van de Belastingdienst een teruggave. Overigens zitten er ook klanten Het gaat met name om klanten die energie terugleveren van bijvoorbeeld zonnepanelen tussen die juist te weinig belasting hebben afgedragen. Zij krijgen geen navordering. Het energiebedrijf neemt deze kosten voor eigen reke ning bij de verrekening met de Be lastingdienst. lig, maar is ook verbaasd. Al een paar jaar ziet ze haar zoon door gaans alleen onder het eten. Is er iets mis met het internet boven, informeerde ze laatst dan ook belangstellend. ,,Nee hoor", ant woordde zoonlief. ,,Maar mijn kamer is te vies voor mijn nieuwe laptop." Scholen kijken of ze meer kunnen samenwerken World Press Photo ook 's avonds open De Oostkerk waar op dit moment de Word Press Photo-tentoonstelling te zien is, heeft besloten tot enkele avondopenstellin gen. Op vrijdag 4, zater dag 5, vrijdag 11 en zater dag 12 september is de expositie met wereldbe roemde foto's ook te be zoeken van 18.30 tot 22.30 uur. Voor school klassen bestaat de mo gelijkheid de tentoonstel ling op aanvraag te be zoeken van 9 tot 11 uur. Dat kan door een mailtje te sturen naar info@de- oostkerk.nl. De tentoon stelling is dagelijks open van 11 tot 17 uur. Tickets met een tijdslot van een uur zijn te reserveren via www.deoostkerk.nl MIDDELBURG Popaanzee Kick start begint weer iet u tijdens de Tour de France weleens ie mand met een laptop over de camping lopen op zoek naar een sterk wifi-signaal? Grote kans dat het Ronnie Geschiere uit Heinkens zand is. Samen met vijf andere wielerliefhebbers organiseert hij al dertig jaar de Tourtoto van Hein- kenszand. ,,Je wilt de uitslagen zo snel mogelijk verwerken en ver sturen, dus ook op vakantie. De deelnemers, meestal krijgen we ruim 300 inzendingen, zitten daar echt op te wachten", vertelt de 51- jarige Bevelander. Ondanks de uitgestelde start van de Ronde van Frankrijk en corona zijn de Zeeuwse Tourtoto's onver minderd populair. Ook dit jaar wa gen weer duizenden Zeeuwen een gokje met de door hun zelf samen gestelde wielerploeg, op zoek naar een kleine (geld)prijs, maar vooral eeuwige roem. De kunst van het spel is om collega's, vrienden en fa milie de loef af te steken met dat nog onbekende Colombiaanse klimmertje of die bonkige, Noorse sprinter van wie iedereen dacht dat hij was uitgerangeerd. Een andere kwestie die rond- zoemt in het Zeeuwse tourtotope loton is de vraag of de Tour de France dit jaar Parijs wel gaat halen vanwege alle coronaperikelen. ,,Als de Tour onverhoopt moet stoppen, is de grote vraag wat wij als organi satie gaan doen", zegt Ronnie Ge- schiere, die in 1991 de Heinkens- zandse Tourtoto begon voor wat vrienden en familie. ,,Er staat niets over in ons reglement. Er werd al voorgesteld dat we alle deelnemers dan maar een voucher moeten ge ven voor volgend jaar." Familie Van Belzen Ook in Arnemuiden is de Tourtoto een begrip. De familie Van Belzen zorgt in het Walcherse dorp - en inmiddels ook ver daarbuiten - al tientallen jaren voor spelplezier tijdens het jaarlijkse wielerspekta kel. ,,Ja, het leeft hier behoorlijk", vertelt Peter van Belzen, een van Vroeger werd er altijd gezegd; er zal wel weer een Van Belzen winnen de organisatoren en zelf fanatiek deelnemer. ,,Vroeger werd er altijd gezegd; er zal wel weer een Van Belzen winnen, want die waren natuurlijk in de meerderheid. Maar tegenwoordig zitten we op 660 spelers. Het hadden er nog meer kunnen zijn, maar we hebben last gehad van de storing bij Delta. Er komen nu nog steeds formulieren binnen via de e-mail die vrijdag al waren verstuurd. Mijn zwager is er ooit mee begonnen, voor buren en familie in Tuindorp in Arnemui- den. Vroeger deden we alles met de VLISSINGEN De betekenisecono mie is in opkomst. In deze vorm van economie zoeken ondernemers naar een balans tussen wat goed is voor het bedrijf én voor de maat schappij. HZ University of Applied Sciences, Dockwize en het THRIVE Institute zetten hierover zes colle ges op touw. De colleges worden gehouden op HZ University of Applied Sciences en zijn tevens online te volgen via een livestream. Het eerste college vindt donderdag vanaf 16.15 uur plaats. Daarna zijn er colleges op 8 oktober, 12 november en 26 novem ber. De data van de laatste twee worden nog bekendgemaakt. Thrive Institute, HZ University of Applied Sciences en Dockwize wil len zowel studenten als onderne mers op een laagdrempelige manier kennis laten maken met de beteke niseconomie. In het eerste college, komende donderdag, legt Kees Klomp van het Thrive Institute uit hoe ondernemers kunnen bijdra gen aan doelen voor duurzame ont wikkeling. Deze doelen zijn in 2015 afgesproken door landen die zijn aangesloten bij de Verenigde Na ties. Ze zijn een mondiaal kompas voor uitdagingen als armoede, on derwijs en de klimaatcrisis. Meer informatie en aanmelden voor zowel een zitplaats als de li- vestream kan via de website: purposeavondcolleges.net/zeeland dinsdag 1 september 2020 II Enkele duizenden klanten van Delta Energie krijgen te veel be taalde energiebelasting terug. Per huishouden gaat het om en kele tientjes. Frank Balkenende Middelburg Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE Om het christelijk onder wijs voor kinderen op Schouwen-Duiveland en Tholen op langere termijn te verzekeren en te verbe teren, onderzoekt een aantal scholen of ze meer kunnen samenwerken. Dat hebben de besturen van CBS Op Dreef in Brui- nisse, Radar in Zierikzee en VPCO Tholen en om streken besloten. Het gaat om een bestuurlijke fusie van de drie schoolvereni gingen. Ze hebben afgelo pen jaar al de mogelijkhe den bekeken. Dat gaf ver trouwen om de gevolgen van een fusie op een rij te zetten. Daarvoor onderte kenen de scholen morgen een overeenkomst. MIDDELBURG Popaanzee Kickstart begint deze maand weer. Elke tweede woensdag van de maand in De Spot te Middelburg en elke laat ste woensdag van de maand in 't Beest te Goes kunnen jongeren samen muziek maken, instrumenten uitprobe ren en zo van elkaar leren. Een instrument meenemen hoeft niet, maar mag wel. Per avond is er (gratis) plek voor maximaal dertig deelnemers. Iedere edi tie is er een Zeeuwse band te gast. Meer info is te vinden op www.popaanzee.nl Tourtoto Maurice Steketee Heinkenszand -Peter van Belzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34