Initiatief moet Zeeuwen sneller, slimmer en beter helpen bij juridische vragen Jan Lagasse vertrekt Aanvaller Levi Mombarg Géén loodzware plukemmers voor de veertig Polen die druk bezig zijn de oogst van Martijn en Jessica Slabbekoorn uit Eversdijk van de bomen te halen. Sinds dit jaar werkt het bedrijf volledig met machines waarbij de plukkers de appels en peren zó op de lopende band kunnen leggen. De jonge ondernemers omarmen ook buiten pluktijd moderne technologie. Zo brengt een dronë de bloesemdichtheid in kaart en zorgt een zeifrijdende tractor met slimme^puit dat elk boompje precies krijgt wat-ie nodig heeft. Fusie met haven van Gent was kers op de taart Er geldt dit seizoen maar één devies: „Een jaar lang fit blijven!" Tot 25 jaar geleden was de SRV- man een begrip in Nederland. Hij bestuurde een rijdende winkel, met aanvankelijk vooral zuivelproduc ten. SRV stond voor Samen Ratio neel Verkopen en later SeRVice. Een groep van Zeeuwse juristen - gesteund door onder meer de pro vincie, de rechtbank Zeeland West-Brabant, ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland en het Openbaar Ministerie - ijvert nu voor een heel andere SRV-wagen. De afkorting staat voor Samen Recht Vinden. De bedoeling is dat een bus met deskundigen overal in de provincie mensen opzoekt die worstelen met juridische vragen. Zeeuwse Meesters Het idee is vorig jaar ontstaan tij dens een symposium van de Zeeuwse Meesters, een platform van juristen. Dat ging over de steeds grotere afstand tot het recht in Zee land, onder meer door het verdwij nen van de kantongerechten en het Openbaar Ministerie. 'Mensen en bedrijven komen op allerlei momenten in situaties waarin ze beroep zouden kunnen willen doen op ons rechtsbestel. Bijvoorbeeld omdat ze willen scheiden, een burenruzie hebben, een zakelijk geschil, een arbeids conflict, een huurconflict, schul den, omdat ze een ongeluk hebben gehad of hebben veroorzaakt, of omdat ze het niet eens zijn met een besluit van hun overheid, bijvoor beeld over een vergunning, een uit kering of van de kinderbescher ming', schrijven de initiatiefne mers in hun conceptnota.' Sneller, slimmer, beter Uit landelijke cijfers blijkt dat één op de vier mensen niet tevreden is over de afloop van een juridische procedure. Het eerste doel van de proeftuin Samen Recht Vinden is die mensen in Zeeland te vinden en een handje te helpen. In samenwer- king met de ZB gaat er daarom een SRV-bus rijden, om te beginnen in Zeeuws-Vlaanderen. In de bus zit ten behalve een advocaat ook mede- Er komen ook wekelijkse spreekuren werkers van het OM, de rechtbank, de ombudsman, de gemeente, de GGZ en buurtbemiddeling. Tijdens het proefproject, dat drie jaar gaat duren, wordt gaandeweg bekeken hoe de Zeeuw 'sneller, slimmer, be ter, minder bureaucratisch, goedko per en vaker' kan worden geholpen met juridische vragen. Er komen ook wekelijkse spreekuren in gro tere plaatsen als Goes, Vlissingen, Terneuzen en Hulst. Ambitieus Het plan wordt financieel gesteund door het Ministerie van Justitie en Veiligheid en met geld uit de regio deal die de provincie met het Rijk heeft gesloten voor Zeeuws-Vlaan- deren. Verder is er goede hoop op een bijdrage van de Raad voor de Rechtsbijstand. ,,Het is wel een ambitieus project, maar het lijkt te gaan lukken", zegt Pieter Ippel van de Zeeuwse Mees ters. Hij geeft aan dat nog volop wordt overlegd, vooral met ge meenten. Als een proloog wordt op 16 september in Middelburg weer een symposium georganiseerd. £1 I dinsdag 1 september 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl t MM -. *-■ >1 I SI v- i ZEELAND 5 ZEELAND 10&11 Proef met juridische SRV-wagen Als het meezit, gaat er begin vol gend jaar een SRV-bus door Zeeland rijden. Het is een proef. Niet om pakken melk te verko pen, maar om mensen juridisch advies te geven. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33