Zolderluik Grote verschillen in kosten van een bouwvergunning Lot Nazomerfestival blijft nog onzeker 2 WENDY WAGENMAKERS Column Je hebt mensen die een maand voordat ze op vakan tie gaan alle spullen al klaar leggen. Keurig gestreken kleding- setjes, toilettassen met van die handige flaconnetjes, paspoorten, ANWB-pasjes, reserveringen ge print en wel. En je hebt mensen die de avond voor vertrek alles wat toevallig niet in de wasmand zit in een tas proppen en de rest van de vakantie bij de Pharmacie in de rij staan voor muggenspray en zonnebrandcrème. Ik behoor tot die laatste catego rie. Maar omdat we al over een paar weken de sleutels van ons huis overhandigen aan de nieuwe bewoners en er nog geen verhuis doos is gevuld, ben ik toch maar eens de zolder op gedoken. Het staat er vol dozen die al tien jaar dichtzitten en spullen die ik na het overlijden van mijn ouders uit klauwen en aanhangwagens heb weten te redden. Tachtig pro cent in de container, nam ik me voor, en ik opende de eerste doos. Agenda's. Hele stapels school agenda's, volgeplakt en volge- kalkt. Stickers van de Spice Girls, groetjes xxx Kim. Festivalbandjes, kaarten van vriendjes die ik al lang had verdrongen. Feestfoto's uit een vorig leven, lieve briefjes die mijn man en ik 's ochtends voor elkaar achterlieten in de tijd dat we duidelijk nog geen kinde ren hadden. Mijn moeders dag boeken, die ik nog nooit heb dur ven lezen. De Guust Flaters van mijn vader, zijn oude elpees, de Amerikaanse vlag die op zijn tie nerkamer hing. Zijn lelijke bril, zijn laatste doosje Potters. De Vara-gids opengeslagen op de dag dat hij stierf, toen hij zo nodig voor de duizendste keer Tour of Duty moest kijken. De door mij zo intens gehate markeerstift. drie uur verder. Drie uur en een tienvoud aan tranen. Daarom haalde ik het luik dus nooit van de zolder. Ik haat huilen. Maar weggooien doe ik niks. Over tien jaar nog maar eens een poging wagen. De Vara-gids opengeslagen op de dag dat hij stierf DE STELLING Vandaag: Ik ga gebruikmaken van de juridische SRV-bus Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MAALTIJD THUISBEZORGD STEEDS POPULAIRDER NOS Avondetappe in Machinefabriek Netwerk Delta weer aangevallen MIDDELBURG Wie wil voedselbos aanleggen? De kosten die de gemeente in reke ning brengt voor een vergunning, de zogeheten leges, zijn afhankelijk van de bouwkosten. In het onderzoek is uitgegaan van een project van 170.000 euro. Van de Zeeuwse ge meenten is Kapelle veruit het duurst. Daar moet bijna 5500 euro worden neergeteld. In Noord-Beve land, de goedkoopste Zeeuwse ge meente, is dat precies de helft (2751 euro). Landelijk lopen de prijzen uiteen van 2057 euro in Den Haag tot bijna 12.000 euro op Terschelling. Bij een kleinere verbouwing (10.000 euro) liggen de verhoudin gen anders. Dan is volgens Vereni ging Eigen Huis Hulst met afstand de duurste gemeente. Daar kost een vergunning 537 euro, drie keer zo veel als in Reimerswaal (182 euro). Eigen Huis zet al langere tijd vraagtekens bij de grote verschillen tussen gemeenten. ,,Omdat iedere gemeente de kosten van vergun ningverlening op eigen wijze bere kent, is het onmogelijk na te gaan of de bedragen in redelijke verhouding staan tot de werkzaamheden", aldus de vereniging. Gemiddeld zijn de bouwleges nu 2,4 procent hoger dan in 2019. In Kapelle rekent twee keer zo veel als Noord-Beveland Zeeland bleven vrijwel alle gemeen ten daaronder. Alleen Borsele zou volgens Eigen Huis een verhoging van 21 procent hebben doorgevoerd. Dat blijkt goed verklaarbaar. Door een administratieve fout waren vo rig jaar de tarieven exclusief btw vermeld. Dat is inmiddels gecorri geerd. Ondanks een positief advies krijgt Zeelandia vanaf 1 januari geen sub sidie meer van het Fonds Podium kunsten, omdat dat minder geld te verdelen heeft. Daarmee staat de toekomst van Zeelandia op het spel. Directeur Henk Schoute, die na dit jaar afscheid neemt, bleef niet temin positief. ,,Het zwaard van Damocles zal niet op ons neerval len", zei hij. CDA-Kamerlid Lenny Geluk, afkomstig uit Zeeland, ver zekerde dat zij er alles aan doet om ervoor te zorgen dat Zeelandia kan blijven bestaan. Toch kon ook zij geen garanties geven, ook niet nu minister Ingrid van Engelshoven afgelopen vrijdag een extra steun- pakket voor cultuur heeft aange kondigd van 482 miljoen euro. Aangename verrassing Gedeputeerde Anita Pijpelink noemde dat pakket 'een aangename verrassing'. Maar ze wees erop dat het geld bedoeld is om de corona periode te overbruggen en niet voor structurele ondersteuning. ,,Daarom wachten we voor Zeelan- dia met spanning op Prinsjesdag." Komende maandag is Van En gelshoven op werkbezoek in Zee- land. Pijpelink grijpt dat aan om de minister mee te nemen naar de Zeelandia-voorstelling Kust. ,,Dan kunnen we haar met ogen laten zien wat voor moois en hoogwaar digs hier gebeurt." Het Nazomerfestival zou dit jaar zijn 20ste editie beleven, maar moest vanwege het coronavirus worden geschrapt. In allerijl is een alternatief programma opgezet, met een reeks kleinschalige voor stellingen en miniconcerten. Dat loopt tot en met 10 september. ,,Ik vind het ontzettend knap hoe Zeelandia ondanks alle beperkin- Het zwaard van Damocles zal niet op ons neervallen gen en tegenslagen in staat is ge weest om, samen met alle makers, dit alternatieve festival in elkaar te zetten", zei Pijpelink. ,,In korte tijd is een verrassend programma uit de klei gestampt. En anders is zeker niet altijd slechter." In de Kloostergangen van het Ab dijcomplex werd gisteren een uit gebreide expositie geopend. Die biedt - aan de hand van foto's, ma quettes en kostuums - een over zicht van 20 jaar Zeeland Nazomer festival. De tentoonstelling is tot en met 10 september dagelijks gratis te bezoeken tussen 12.00 en 17.00 uur. ZEELAND 4 dinsdag 1 september 2020 Ik kom er nooit, op die zolder. Toen ik op de klok keek, was ik Reageer op pzc.nl Gisteren: Iedereen die met een bootje het water op gaat moet een vaar bewijs hebben 1182 reacties VLISSINGEN De NOS Avondetappe is gisteravond uitgezonden vanuit de Machinefabriek in Vlissingen. Het televi sieprogramma over de Tour de France reist dit jaar niet door de Frankrijk achter de wielerwedstrijd aan, maar wordt uitge zonden vanuit Neder landse locaties die iets te maken hebben met de Ronde van Frankrijk. Gis teravond was onder an deren oud-wielrenner Maarten Ducrot te gast, die in Vlissingen is gebo ren. De laatste keer dat de Tour de France in Zeeland was, was in 2015, toen een etappe fi nishte op Neeltje Jans. MIDDELBURG Opnieuw hebben cyber criminelen het netwerk van Delta aangevallen. Delta waarschuwde klan ten gisteravond om half negen via het eigen ka naal op Twitter. Daar klaagden ook verschil lende klanten dat inter net, televisie en telefoon het niet deden. Technici waren volgens Delta al snel bezig om de aanval af te weren. Vrijdag legde een aanval van criminelen het inter net en interactieve televi sie van Delta urenlang plat. Het bedrijf heeft aangifte gedaan. De provincie wil weten of er interesse is in de aan leg van voedselbossen in Zeeland. Gedacht wordt aan een bos van vijf hec tare. De voorkeur van de provincie gaat uit naar de directe omgeving van de Kop van Schouwen en de Manteling van Wal cheren. Andere locaties zijn wat de provincie be treft te vinden in de ste delijke gebieden van Goes, Hulst, Middelburg, Terneuzen of Vlissingen. Het is wel de bedoeling dat geïnteresseerden eigen grond inbrengen. Belangstellenden kun nen tot uiterlijk 20 sep tember een idee (maxi maal twee A4-tjes) instu- De kosten van een bouwvergun ning zijn in de ene Zeeuwse ge meente nog steeds veel hoger dan in de andere. In sommige gevallen is dat zelfs twee of drie keer zo veel, blijkt uit onderzoek dat IGG Bouweconomie heeft uitgevoerd in opdracht van Ver eniging Eigen Huis. Rolf Bosboom Vlissingen Veel lof, maar niet minder zor gen gisteren bij de officiële ope ning van de alternatieve editie van het Zeeland Nazomerfesti val. Het lot van Theaterproduc tiehuis Zeelandia, organisator van het festival, is nog altijd on zeker. Rolf Bosboom Middelburg - Henk Schoute, directeur ZNF EN VOOR MAAR 4.3/35 EXTRA KUN JE ER NU OOK THWSSEVOERtï EU KRIJSEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2