1 AZ treft in Kiev taaie opponent United troeft met snelle transfer Van de Beek andere clubs af 25 Donny van de Beek (23) had de topclubs voor het uitkiezen. Het doortastende Manchester United en de realistische Ole Gunnar Solskjaer veroverden zijn hart. Hoe een bliksemtransfer zijn beslag kreeg. KEUKEN KAMPIOEN DIVISIE/ Uitslagen Stand g Nik Kok Alkmaar Een Europese uitwedstrijd is geen probleem in coronatijden volgens AZ-trainer Slot: ,,De ma nier waarop we met de corona maatregelen omgaan wordt bijna een tweede natuur." AZ ontliep in de derde voor ronde in elk geval het gevreesde Benfica, zonder twijfel de tegen stander met het grootste statuur waartegen het kon loten. Mocht AZ Dinamo Kiev verslaan dan wacht in de volgende ronde de winnaar van de wedstrij d tussen AA Gent en Rapid Wien. AZ-trainer Slot vindt Dinamo Kiev een grote naam in het in ternationale voetbal. Hem staat vooral de recente zege van de ploeg op Sjachtar Donetsk op het netvlies om de Oekraïnse Super cup: 3-1. ,,Dat zegt wel iets", weet Slot. ,,Want Sjachtar is een ploeg die indruk maakte in de Europa League en daarin tot de halve fi nales is gekomen. Dat is voor nu ook even de enige indruk die ik van de ploeg heb, want ze spelen niet in een competitie die ik da gelijks volg." Het duel wordt ge speeld op 15 of 16 september. Toen Donny van de Beek zaterdag buiten de wedstrijdselectie werd gelaten, was het nog helemaal geen uitgemaakte zaak dat hij voor Manchester United zou kiezen. Ja, de schaduwspits van Ajax had bij de Engelse grootmacht een goed gevoel, maar ook andere Europese topclubs stonden plots in de rij. Tottenham Hotspur stond op het punt concreet te worden, Paris St. Germain informeerde naar Van de Beek, bij Barcelona viel zijn naam expliciet en zelfs de andere club uit Manchester, City, toonde naar verluidt interesse in de internatio nal. Vaak werkt het zo dat een zaak waarnemer de meegekregen vraagprijs neerlegt bij geïnteres seerde clubs. Dan haken clubs af of het prijskaartje schrikt ze juist niet af. Als de belangenbehartiger zich vervolgens weer bij de huidige werkgever van de begeerde speler meldt, kunnen onderhandelingen tussen de clubs beginnen. Doorgepakt Toen Manchester United kennis nam van de stevige concurrentie, pakte die club door. Niet zonder reden, want als een club in Enge land weet hoe het is om overvallen te worden tijdens een jacht op een doelwit, is het United wel. Die er varing dateert al van 2015, toen Sergio Ramos onder coach Rafa Benitez alsnog afzag van een transfer. Madrid was Manchester een jaar eerder nog te slim af met Toni Kroos. Ook bij Renato San- ches, die Bayern München op het laatste moment prefereerde, kwam United van een koude ker mis thuis. De doortastendheid van Man chester United was voor het kamp Van de Beek een doorslaggevende factor. Vicevoorzitter Ed Wood ward greep naast Jadon Sancho van Borussia Dortmund en hikte bij Aston Villa's Jack Grealish te- gen de enorme vraagprijs van 80 miljoen euro aan. Daarmee verge leken is Van de Beek voor United een koopje. Daardoor wordt in En geland sterk rekening gehouden met een (aanvankelijke) bijrol voor de Ajacied. Woodward pakte door en toonde aan de handtekening van Van de Beek het liefst en het snelst te willen bemachtigen. Wat daar bij hielp, was dat Van de Beek vrij dag al een prettige kennismaking had gehad met Solskjaer. De Noorse manager van Manchester United liet vrijdag in een faceti- megesprek al doorschemeren de nummer 10 ook vooral als nummer 10 te zien, hoewel hij op meer a Manager Solskjaer liet vrijdag in een facetimegesprek al doorschemeren de nummer 10 ook vooral als nummer 10 te zien posities op het middenveld uit de voeten kan. Dat Solskjaer opperde om Van de Beek in zijn kracht te gebruiken, klonk de Ajacied als muziek in de oren. Zo'n 24 uur nadat Donny van de Beek uit voorzorg op de tribune had plaatsgenomen tegen Ein- tracht Frankfurt, stond de deal vrijwel volledig in de steigers. Manchester United bereikte met de speler zelf rond 14.00 uur 's middags in hoofdlijnen een ak koord. Aan het begin van de avond, rond 19.00 uur, kwamen de nummer drie van Engeland en Ajax tot een vergelijk over een transfersom van 45 miljoen euro (inclusief bonussen). Een half jaar geleden dacht Ajax nog 50 miljoen euro te vangen voor Van de Beek, die een keuring en handtekening verwijderd was van een overstap naar Real Madrid totdat de corona crisis uitbrak. Niemand twijfelt eraan dat deze droomtransfer wel volledig afgewikkeld wordt De vraag is al leen hoe en wanneer. Van de Beek wordt deze week nog in Nederland gekeurd en de krabbel zal hij waarschijnlijk digitaal zetten. Dan is de deal in kan nen en kruiken, maar moet nog blijken wanneer de entree van Van de Beek op Old Trafford plaats vindt. United kennende, landt Van de Beek volgende week met een pri- véjet op Manchester Airport. Daar staan doorgaans een auto met een chauffeur op de landingsbaan klaar om de nieuweling naar een tijdelijk onderkomen te vervoeren. Het Lowry, een hotel in het cen trum waar trainers Louis van Gaal (kort) en José Mourinho woonden, ligt dan voor de hand. Zijn nieuwe club kan ook vanwege de quaran taine een grotere ruimte met een privégym reserveren. Tijdens de lockdown kregen spelers van de topclubs uit Manchester ook appa raten thuisbezorgd. Bubbel International Van de Beek gaat deze week eerst de bubbel in bij Oranje. Het is vooralsnog aanne melijk dat de middenvelder in En geland eerst twee weken in qua rantaine moet. Niet vanwege de interlands maar vanwege zijn transfer. Ter vergelijking: Arsenal- aankoop Gabriel Magalhaes komt over van het Franse Lille en gaat eerst in isolement. Nederland staat in Groot-Brittannië ook aange merkt als oranje gebied. Voor Van de Beek gelden dus vooralsnog de zelfde regels als voor (terugke rende) toeristen. Mocht Van de Beek na zijn Nati ons League-wedstrijden niet aan een wekenlange isolement ontko men, dan maakt de eerste aankoop van Manchester United op zijn vroegst over drie weken zijn en tree bij zijn nieuwe club. Dan mist Van de Beek dus zeker de competi tiestart, tegen Crystal Palace op zaterdag 19 september. dinsdag 1 september 2020 GO SPEELRONDE De Graafschap - Den Bosch 4- 2 45+1Van Huizen 1-0, 53 Lelieveld (ed) 1-1, 59. Van Mieghem 2-1, 61Lief- tink 3-1, 79. Opoku 4-1, 80. Hornkamp 4-2 Jong FC Utrecht - Eindhoven 1-2 SC Cambuur - NEC 2-0 Jong PSV - Excelsior 1-6 TOP Oss - Helmond Sport 1-2 NAC - Jong AZ 6-1 T elstar - FC Volendam 2-2 Jong Ajax - Roda JC 0-4 FC Dordrecht - GA Eagles 0-0 Almere City - MVV 0-0 gespeeld w v pt (v-t) 1 Excelsior 1 1 0 0 3 6-1 2 NAC 1 1 0 0 3 6-1 3 RodaJC 1 1 0 0 3 4-0 4 Graafschap 1 1 0 0 3 4-2 5 Cambuur 1 1 0 0 3 2-0 6 FC Eindhoven 1 1 0 0 3 2-1 7 Helmond Sport 1 1 0 0 3 2-1 8 FC Volendam 1 0 1 0 1 2-2 9 Telstar 1 0 1 0 1 2-2 10 Almere City 1 0 1 0 1 0-0 11 FC Dordrecht 1 0 1 0 1 0-0 12 Go Ahead Eagles 1 0 1 0 1 0-0 13 MVV 1 0 1 0 1 0-0 14 Jong Utrecht 1 0 0 1 0 1-2 15 TOP Oss 1 0 0 1 0 1-2 16 FC Den Bosch 1 0 0 1 0 2-4 17 NEC 1 0 0 1 0 0-2 18 Jong Ajax 1 0 0 1 0 0-4 19 Jong AZ 1 0 0 1 0 1-6 20 Jong PSV 1 0 0 1 0 1-6 AZ moet op weg naar de groepsfase van de Champi ons League Dinamo Kiev verslaan. De enkele wed strijd wordt gespeeld in Kiev. Zo ben je nog Ajacied, zo ben je het niet meer Johan Inan Amsterdam ▲Donny van de Beek in verbeten duel met Miralem Pjanic van Ju- ventus in de kwartfinale van de Champions League van seizoen 2018-2019 FOTOPIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25