II in een onvermijdelijke spagaat II 21 Lodeweges: over corona, bubbel 1 en 2 en de vacature van Ronald Koeman Komende duels belangrijk voor loting WK-kwalificatie NATIONS LEAGUE INGJ klusje voor even'', noemt hij zijn promotie na het vertrek van Ronald Koeman. Voor even? Lodeweges: ,,Ja, daar ga ik vanuit. Het is de be doeling dat er iemand anders gaat komen.'' De tussenpaus heeft eerst een persconferentie in de grote hal van de KNVB-campus. Samen met Vir gil van Dijk krijgt hij vragen van journalisten met mondkapjes op. Het gaat vooral over hoe het nS deze interlandperiode verder moet. Wat hun ideeën zijn over de vacture- Koeman. Daar is in de spelersraad over gesproken, vertelt Van Dijk. De vraag welke kwaliteit van Koeman zij zoeken in een bondscoach, be antwoordt de captain van Oranje zo: ,,Koeman straalde wat uit, stond boven de groep. Hij had het respect van iedereen en met de hele staf sa men liep het goed.'' Lodeweges vult het aan met een praktijkvoorbeeld: ,,Ronald was de baas, maar liet ook veel dingen over aan ons als staf. Tegenstander be kijken, speelwijze bedenken. Een week of twee voor de interland zei hij dan: 'oké, wat hebben jullie be dacht? En dan besloot hij: dit wel, dit niet. Voor 95 procent werd het dan het plan zoals het er al lag. Dat iemand zoiets uit handen durft te geven, dat vond ik knap en bijzon der. Er waren twee pakketjes: wij, de assistenten, deden 'het grond werk' en Ronald deed het managen van het team.'' Van Dijk voegt toe: ,,We willen graag zo verder.'' Spelersraad KNVB-directeur Eric Gudde zei eerder dat de spelers een stem krij gen in de opvolging. Naast Van Dijk bestaat die raad uit Daley Blind, Matthijs de Ligt, Kevin Strootman en Ryan Babel. Ziet de groep oud-bondscoach Louis van Gaal als optie, wordt Van Dijk gevraagd? ,,Ik ga niet in op na men. Het is wel logisch dat Van Gaal wordt genoemd in de media. Hij heeft veel betekend voor ons voetbal. Persoonlijk heb ik zijn naam niet genoemd, ik heb nog nooit met hem gewerkt, dus kan ik dat niet beoordelen." ,,Het belangrijkste'', vindt Van Dijk, ,,is dat de directie weet hoe wij erover denken. En ik neem aan dat ze onze mening meenemen in hun besluit. Wij zijn tevreden over Dwight Lodeweges en over de to tale staf. Bij de volgende interland periode moet duidelijk zijn hoe we verder gaan naar het EK.'' Die volgende periode is in okto ber. De eerste training van dit inter- landblok voltrekt zich vandaag in het zonnetje. Na dik een uur trekt een aantal stafleden oranje weg- Koeman straalde wat uit. Stond boven de groep. Hij had het respect van iedereen en met de hele staf liep het goed werphandschoentjes aan. Ze ver slepen plastic poppen en verzame len ballen in een net. 23 voetballers wandelen weer naar de fietsen bij de tent. Eén international laat zich nog niet zien: Donny Van de Beek on dergaat de medisch keuring voor zijn transfer naar Manchester Uni ted. Ooit liet Louis van Gaal als bondscoach spelers thuis die met een transfer bezig waren. Bewust, zodat ze alvast volledig in hun nieuwe club op konden gaan. ,,Maar dat heb ik bij Donny nu niet overwogen'', zegt Dwight Lo- deweges. doorvoert. Tegelijk kan iedereen bedenken: een veiliger, 'zekerder' keuze dan Van Gaal bestaat niet. Bij een elftal dat nooit in deze sa menstelling op een eindtoernooi speelde, is hij bij uitstek de man om het maximale uit alle beschik bare kwaliteiten te halen. Met Van Gaal straalt de KNVB meteen ook Door optie subtiel open te houden, houdt Van Gaal volledige controle over eigen toekomst in alles uit: we gaan op het EK voor niets minder dan de hoofdprijs. Juist dat maakt Van Gaals impli ciete toenadering ook zo dubbel zinnig. Als coach heeft hij, hoe iro nisch ook, een bijna Cruijffiaanse status in Nederland. Door de deur nu op een kier te laten, voelt ieder alternatief automatisch als een B- keuze, een beetje zoals Leo Beenh akker dat overkwam op het WK van 1990, toen Johan Cruijff uit eindelijk toch niet toehapte. Intelligent Van Gaal is intelligent en ijdel ge noeg om dat zelf ook te weten. Door de optie subtiel open te houden, houdt hij de volledige controle over zijn eigen toekomst. Als de KNVB hem verzuimt te bellen, is dat de keuze van de bond zelf: veel succes ermee. Mislukt vervolgens het EK, dan zijn alle scherven voor Gudde en de spelers. Belt Gudde Van Gaal wél, dan kan de coach de baan altijd zelf af wijzen, zoals hij dat in 2017 ook nog deed. Een tweede optie is dat Van Gaal dusdanige eisen stelt, en zoveel wil veranderen rond Oranje, dat de bond zelf bedankt voor de eer. Toont Van Gaal zich wél bereid voort te borduren op de al ingeslagen weg - dan kan de bond nog onmogelijk om hem heen. Wie de KNVB ook kiest als nieuwe bondscoach, van Louis van Gaal raakt het voorlopig niet los. dinsdag 1 september 2020 is hét gesprek ZEIST Het Nederlands elftal trapt deze week af in de tweede editie van de Nations League. Vrijdag treft Oranje Polen, ko mende maandag is Italië de op ponent. Beide duels zijn in Am sterdam. Starten met twee goede resulta ten is om meerdere redenen in teressant. De winnaar van elke Nations Leaguepoule plaatst zich voor de 'Final-4'. In 2019 lukte dat Oranje al eens. In een mini-toernooi met vier teams verloor de ploeg van bonds coach Ronald Koeman uiteinde lijk de finale van Portugal. Onder zijn interim-opvolger Dwight Lo- deweges telt de Nations League nu ook mee voor de kwalificatie cyclus van het volgende WK, dat van 2022 in Qatar. De 10 best presterende ploegen in de vier divisies van de Nations League krijgen straks een be schermde status bij de loting van die WK-kwalificatie. - Virgil van Dijk Louis van Gaal als bondscoach van Oranje tijdens het WK 2014 in Brazilië. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21