Die Tourtoto win je niet zomaar cfk regionale nieuws JOL droogt uit De aarde droogt uit Hugo Borst nog niet klaar met dementie De aarde droogt uit Onderzoek Unicef: te veel suiker, vet of zout in supermarktproducten Walcheren Gebrek aan drinkwater steeds vaker bron van conflicten P8 Gebrek aan 'Ouderenzorg is door corona weer terug bij af' Gebrek aan drinkwater steeds vaker bron van conflicten P8 Australiërs chaotische sp rintin Sisteron P2 In Arnemuiden is de Tourtoto een begrip. Peter van Belzen (foto) en zijn jjjM familie organiseren al vele mj jaren een wielerspel tijdens ma de Ronde van Frankrijk. Zo'n I 660 deelnemers proberen f elkaar de loef af te steken met f|| die ene nog onbekende klimmer of sprinter. f/V WL ZEELAND 2 Dat concludeert kinderrechten organisatie Unicef, na onderzoek van de samenstelling van zo'n tweeduizend producten voor kin deren, verkrijgbaar in verschillende supermarkten. Van bijvoorbeeld babypapjes, ontbijtgranen, tussen doortjes en kindertoetjes is nage- gaan in hoeverre die producten pas sen binnen de richtlijnen voor ge zonde voeding van het Voedings centrum, bekend als 'de schijf van vijf'. Diabetes Volgens het Voedingscentrum en Unicef is het voor het eerst dat in Nederland op zo'n grote schaal kin derproducten zijn onderzocht. ,,Het feit dat driekwart van de pro ducten niet binnen de schijf van vijf past, vind ik schokkend'', re ageert Unicef-directeur Suzanne Laszlo. ,,Veel kinderen hebben geen gezond voedingspatroon. Ze eten te weinig wat goed voor ze is en te veel Dat driekwart van de producten niet in de schijf van vijf past, vind ik schokkend van wat ze niet nodig hebben. Dit maakt ze vatbaar voor bijvoorbeeld diabetes en overgewicht.'' Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) eet 95 procent van de basis schoolkinderen in Nederland dage- lijks minder groente dan de aanbe volen hoeveelheid, bij fruit is dat 80 procent. ,,Goede voeding is een kin derrecht'', benadrukt Laszlo. Toetjes In sommige categorieën, zoals de ontbijtgranen, zijn de kinderpro ducten minder gezond dan de pro ducten voor volwassenen. In de ca tegorieën meeneemkoeken en kin derdranken bevatten de meeste producten te veel suikers, energie, zout of te weinig vezels. Op de toet jesafdeling blijkt zelfs geen enkel kinderproduct binnen de schijfvan vijf te vallen. Ook het babyschap komt er slecht vanaf. Ruim twee derde van de producten hier sluit niet aan bij de richtlijnen voor een gezond voe dingspatroon voor deze leeftijdsca tegorie. Unicef wil dat supermark ten in het babyschap alleen de ver antwoorde producten laten staan. De brancheorganisatie van su permarkten, het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, noemt het 'jammer' dat Unicef zich beperkt tot specifieke 'kinderproducten'. ,,In de supermarkt staat niets een gezonde keuze in de weg. Appels, snoeptomaatjes, magere of half volle melk en volkoren brood zijn er immers ook voor kinderen'', aldus het CBL. P7 en ZEELAND 2 18°C Nieuwsmedia P4&5 Kindervoeding vaak ongezond Bijna driekwart van het eten en drinken voor kinderen in super markten past niet in een gezond voedingspatroon. De meeste producten bevatten te veel sui ker, verzadigd vet of zout. Marcia Nieuwenhuis Dan Haag —Suzanne Laszlo, Unicef-directeur dinsdag 1 september 2020 Af en toe pzc.nl zon Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1