19 Vraag het onze specialisten nissen aan de Amsterdam University College en hoofd onderzoek van het Psychotrauma Expertise Centre. Hij haalde de behandelmethode EMDR in 1993 naar Nederland. ,,Het gros van de patiënten met een posttraumati sche stressstoornis krijgt dus niet de therapie die het zou moeten krijgen. Sterker nog: vier op de tien mensen krijgen medicijnen voorgeschreven, benzodiazepinen, die de klachten zelfs kunnen verergeren.'' De Jongh en Zorginstituut Neder land stellen dat veel meer mensen baat hebben bij EMDR, of cognitieve gedragstherapie, dan bij alleen medi catie. Uit internationaal onderzoek blijkt dat ook. Het is net zo effectief de levendigheid van een nare herin nering te vervagen via therapie met snelle oogbewegingen dan met ge dragstherapie. EMDR werkt binnen kortere tijd en kost minder, zo schre ven de onderzoekers afgelopen jaar in 'Na acht dagen intensieve therapie heeft al driekwart van de mensen geen posttraumatische stressstoornis meer' het vaktijdschrift Journal of EMDR Practice and Research. En wat als je meerdere trauma's hebt? Dan werkt het ook. De Jongh: ,,In onze kliniek behandelen we veel mensen die langdurig seksueel zijn misbruikt. Na acht dagen intensieve therapie waarbij EMDR en sport be langrijke onderdelen zijn, heeft al driekwart van de mensen geen post traumatische stressstoornis meer.'' Vanwege de pandemie geven ggz- instellingen ook online EMDR-be- handelingen. ,,Veel instellingen had den dat nog nooit gedaan'', zegt De Jongh. ,,We hebben een alternatief voor de snelle handbewegingen be dacht, omdat die bij een slechte ver binding niet snel genoeg te volgen zijn. Ze komen vertraagd over op het scherm. In plaats van oogbewegin gen, laten we de patiënten nu tikken, tellen of spellen om hun werkgeheu gen te belasten terwijl ze zich een heftige gebeurtenis herinneren.'' Er is zelfs een online variant be dacht voor het achtdaags behandel programma in de kliniek. Dat bestaat uit vier dagen. ,,Het blijkt ook dat online EMDR-therapie in bepaalde gevallen zelfs beter werkt dan wan neer we tegenover patiënten zitten. De grootste voordelen zijn dat men sen niet meer hoeven te reizen en zich vaak thuis veiliger voelen dan in een kliniek.'' Bevat magere zuivel minder voedingsstoffen dan volle? Mijn kind (13) maakt kleinerende opmerkingen. Wanneer stopt dit? Hoe moet het dan met mijn carrière als mijn partner een baan in het buitenland krijgt? dinsdag 1 september 2020 GO ILLUSTRATIE JOREN JOSHUA te bewegen pijn verlicht -AD DEJONGH MARTIN BANKERS (44) ,,Acht jaar geleden hoorde ik dat ik een goedaardige hersen tumor had. Bij de operatie liep ik her senbeschadigingen op. Na driekwart jaar dacht ik weer te kun nen werken. Ik kreeg een relatie met een man die me begon te bedreigen en mani puleren. Na een aan tal jaren wilde ik niet meer. Toen ik uit zaaiingen bleek te hebben en bestraald moest worden, trok ik bij mijn ouders in. Ik slikte kalmerings tabletten en antide pressiva, ook van wege die man. Een arts raadde EMDR aan. Na vijf sessies was ik van mijn ang sten af, accepteerde ik dat ik arbeidson geschikt geraakt was en kon ik de me dicijnen afbouwen.'' MAUREEN MULDER (43) ,,Na een spoed- keizersnede heb ik nog lang pijn gehad aan de littekens. In jecties tegen de pijn hielpen niet. Tijdens een meditatie be greep ik dat er meer aan de hand was. De huisarts verwees me door naar een EMDR- specialist bij wie ik inzag dat ik getrau matiseerd was door het gevoel van con- troleverlies tijdens de angstigste momenten in mijn leven: toen mijn vliezen veel te vroeg braken heb ik lang moeten wachten op een ambulance. Daarna volgde een spoedkeizersnede. EMDR heeft ervoor gezorgd dat die nare herinneringen ver dwenen. Maar ook dat ik mijn pijnlijke litteken kon laten behandelen." Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl king had je dus meteen moe ten reageren met de bood schap: 'Luister, puber of niet, ik kleineer jou niet en jij mij niet. We kunnen het nog zo oneens zijn met elkaar, maar dit gaat over hoe we met elkaar om gaan en dat doen we altijd res pectvol.' Ik neem tenminste aan dat jij ook altijd respectvol met je kind bent omgegaan, zo niet, dan ben je zelf mede de oor zaak van het gedrag van je kind (en moet je daar dus eerst maar eens naar kij ken). Hoe het ook zij; laat het nooit meer zomaar passeren, dan stopt het pas. Want alles waar je iet op reageert, dat keur je goed. VOEDINGSDESKUNDIGE MONICA MARS Een dergelijke keuze maken kan veel impact hebben. Zowel relationeel, sociaal als op het gebied van werk en carrière. Het is dus geen beslissing om lichtvoetig overheen te stap pen. Het vraagt van jullie beiden om de impact goed in te schatten en de tijd te nemen te kij ken wat deze kans voor jullie beiden betekent en hoe jullie beiden deze keuze met overgave kunnen procent vet, halfvolle yoghurt 1,5 en magere yoghurt 0,2 pro cent. Ook hier geldt dat het eiwitgehalte iets toeneemt naarmate de hoeveelheid vet afneemt, maar niet zo sterk als bij kwark. Doordat de magere varianten minder vet bevatten, zitten er iets minder vetoplosbare vita mines in, zoals provitamine A. Wat betreft calciumgehalte en wateroplosbare vitamines (B2, B12) zijn er wat verschillen, maar deze zijn zeer klein en hangen niet af van de hoeveel heid vet. Dus nee, er zitten in magere zuivel niet per definitie minder voedingsstoffen. Van sommige voedingsstoffen, zoals eiwit, zelfs een tikkel tje meer, maar vooral de hoeveelheid (verzadigd) vet, en daardoor ook de hoeveelheid calorieën, is veel lager in de magere varian ten. PSYCHOLOOG STEVEN PONT Deze vraag geeft aan dat je er zo langzamerhand genoeg van hebt en dat wil zeggen dat je het waarschijnlijk veel te lang hebt laten voort duren. Zodra er dingen in de opvoeding gebeuren die je niet wilt, is het meestal verstandig met een rigoureus in te grijpen. Bij de eerste kleinerende opmer- In Nederland maken we onder scheid tussen magere, half volle en volle zuivel. Het ver schil tussen deze drie produc ten is vooral de hoeveelheid vet. Neem bijvoorbeeld kwark. Volle kwark bevat 10 procent vet. Halfvolle ongeveer 3,2 en magere 0,3 procent. Door dat magere kwark lager is in vet, is de hoeveel heid eiwit iets hoger, dat is 8,5 procent vergele ken met 7 procent in volle kwark. Geldt dit ook voor yoghurt? Volle yo ghurt bevat 2,3 BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS nemen. Daarvoor zul je ook duidelijk voor ogen moeten hebben wat je belangrijk vindt in het leven, waar ga jij voor? In sommige landen gelden strenge regels voor het verkrij gen van een werkvergunning. U kunt wellicht kijken of er mogelijkheden zijn om bij uw huidige baas op afstand te werken zodat er voor u niet veel veranderd. Werken op af stand, vrijwilligerswerk, perio des in Nederland blijven wer ken, een opleiding, nieuwe car rière-opties verkennen of vaar digheden op andere vlak ken opdoen, dat kunnen allemaal opties zijn om het gevoel te hebben dat u uw eigen car rière en vaardigheden op peil houdt, of zelfs doorontwikkelt. En dan kan een keuze als deze u veel bren-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19