GEZOND 'Een lelijke eend, dat ben jij toch opa?', grapt mijn kleinzoon Trauma vervaagt dankzij EMDR-therapie r 0 18 René Diekstra Van een schokkende ervaring kun je lang last houden. Een behandeling met EMDR werkt dan verrassend effectief. Door met je ogen te bewegen, sla je het trauma opnieuw op en dit keer minder heftig. a een middag met hen de stad in te zijn geweest om te winkelen, zitten mijn vrouw en ik met twee kleinkinderen bij McDonald's (bij wijze van hoge uitzondering, echt waar!) te wachten op onze bestelling. Om de tijd te doden stel ik op een gegeven moment voor een spelletje te doen: wie kan de meeste automerken op noemen? Het zijn voorname lijk Volkswagen, Volvo en BMW die voorbijkomen. Mijn vrouw en ik voegen nog wat andere merken toe. 'Kleinkinderen vullen een ruimte in je hart waarvan je niet wist dat die leeg was' lelijke eend. Als ik mijn klein kinderen vraag of die naam hen iets zegt, reageert Seb (7) bijdehand: 'Ja opa, dat ben jij'. Lachen natuurlijk voor mijn vrouw, Nova (6) en Seb, maar ook het stel dat aan een tafel tje naast ons zit heeft blijk baar het een en ander opge vangen. Fluisterend en wijzend naar die mensen zeg ik: 'Seb, dat moet je niet meer zeggen, anders denken die mensen nog dat ik echt een lelijke eend ben.' 'Maar je bent toch ook echt een René Diekstra geniet van zijn kleinkinderen, misschien wel juist als ze hem even voor gek zetten en hem anders naar de wereld doen kijken. Ik kan nog net op tijd mijn hand over de mond van Seb leggen. Een paar dagen later zit ik met mijn vrouw en dezelfde kleinkinderen voor het eerst dit jaar weer in de boot op weg naar de Kagerplassen, een recreatiegebied in Zuid Holland. We hadden het uitje naar de boot lang uitgesteld vanwege de regels rond het coronavirus. Het is druk op het water en zoals gebruikelijk groeten de schippers van passerende boten elkaar met een hand- wuifgebaar. Nova heeft dit een tijdlang aandachtig zitten bekijken en na een tijdje zegt ze, met een stem vol verwon dering: 'Opa, wat heb jij een hoop vrienden!' Deze twee voorvallen zijn zomaar een greep uit een reeks van grappige of vertede rende voorvallen met klein kinderen die je, mij in ieder geval wel, voluit doen instem men met de uitspraak die je nog weleens op een tegeltje ziet: Kleinkinderen vullen een ruimte in je hart waarvan je niet wist dat die leeg was. en acteur Gore Vidal (hij schreef onder andere mee aan het scenario van filmklassie ker Ben-Hur) schrijft ergens met dezelfde intentie: 'Never have children, only grandchil dren' Dat zal ik hem niet nazeg gen, want ik wil geen gedoe met mijn kinderen, maar ik begrijp zijn uitspraak wel. Als je een ingrijpende ge beurtenis meemaakt, kun je een posttraumatische stressstoornis (PTSS) op lopen. Denk bijvoorbeeld aan een overval, een ongeluk, een oorlogsituatie, een ernstige ziekte, een nare bevalling of (seksueel) mis bruik. J e voelt j e dan angstig of som ber, hebt moeite met slapen of je be leeft de kwestie steeds opnieuw in je hoofd. Klop je daarmee aan bij een EMDR-therapeut dan heeft hij een ogenschijnlijk eenvoudige oplossing. Bij EMDR, een afkorting voor Eye Movement Desensitization and Repro cessing, denk je terug aan de gevoe lens en beelden van een heftige ge beurtenis. Op hetzelfde moment be weegt de therapeut zijn handen voor je gezicht heen en weer, en volg je die met je ogen. Daardoor belast je je werkgeheugen in één keer zo veel, dat je oorspronkelijke herinnering vervaagt en je er in het vervolg min der emotioneel van wordt. Is dat geen zweverige behandeling? De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) staat achter de methode. Die raadde al in 2013 gespecialiseerde behandelaars aan om met EMDR te werken - overigens naast een tweede methode, die van traumagerichte cognitieve gedragstherapie. Bedroevend In Nederland lopen elk jaar ongeveer 400.000 mensen een posttraumati sche stressstoornis op, van wie er 90.000 in therapie gaan bij de ggz. Volgens Zorginstituut Nederland krijgt van die groep slechts vier op de tien een behandeling zoals die zou horen volgens richtlijnen die gelden voor gecertificeerde behandelaars. ,,Vier op de tien, dat is bedroevend weinig'', zegt Ad de Jongh, bijzonder hoogleraar angst- en gedragsstoor- dinsdag 1 september 2020 GO Vroeger reden wij in een De Amerikaanse schrijver Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl HANNAH YASMINE KONIG (36) ,,Na de heftige beval ling van mijn dochter tje kwam ze slap en blauw ter wereld. Een arts haalde haar met een bij me weg. Ik wist niet of ze nog leefde, maar ze bleek helemaal gezond. Toen ik drie jaar later weer zwanger was, kreeg ik flashbacks van de heftige beval ling. Mijn gynaeco loog verwees me door naar een EMDR-therapeut. Zij stelde de diagnose posttraumatische stressstoornis. Als huiswerk schreef ik op hoe ik de beval ling had ervaren. Dat las ik tijdens de the rapie voor. Op momenten waarop ik geëmotioneerd raakte, maakte de therapeut snelle handbewegingen die ik moest volgen. Ik was er sceptisch over, maar de lastige emoties gleden van de herinneringen af.'' Hoe je door met je ogen DESIREE HOVING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18