'Zorg krijgt de grootste klappen pas in 2021' ECONOMIE 15 Bol.com ook in Wallonië actief Wakker Dier: Kiloknallers zijn er nog steeds Daarvoor waarschuwt adviesbu reau Ernst Young (EY) in het jaarlijkse onderzoek Barometer Nederlandse Gezondheidszorg. ,,Dit jaar zal de financiële impact van de coronapandemie op de zorg nog meevallen'', zegt Rob Leensen van EY. Zorgverzekeraars en zie kenhuizen hebben immers afge sproken dat de ziekenhuizen ge woon het hele afgesproken budget voor dit jaar krijgen. Dat terwijl ziekenhuizen minder zorg leve ren. Door de coronapandemie kwamen er immers minder pa tiënten (met andere klachten) naar het ziekenhuis. Maar 2021 kan een (heel) ander verhaal worden. ,,Dan kan er een hardere strijd ontstaan om een goede vergoedingsregeling af te spreken'', waarschuwt Leensens collega Ralph Poulssen. Zorgin stellingen hebben te maken met hoge vaste lasten, zoals personeel en huisvesting. Als de omzet te rugloopt is het moeilijk de kosten op gelijke voet te laten meedalen. Negatief In het slechtste scenario dat EY heeft doorgerekend zal de omzet voor de hele zorgsector volgend jaar met 3 procent dalen. Dat heeft grote impact op de rendementen. Die worden tot 10 procent nega tief, waarschuwen de onderzoe kers. Corona is niet het enige pro bleem waar de zorgsector mee worstelt. Al jarenlang gaat de sec tor gebukt onder een hoog ziekte verzuim en een groot verloop on der het personeel. Afgelopen jaar steeg het verzuim tot een 'zorg wekkende' 6,2 procent. Tot nu toe vingen de zorginstellingen dat op door meer zzp'ers in te zetten. Maar die zijn duur en dat vreet aan de financiële gezondheid van de instellingen. ZAANDAM Webwinkel bol.com is nu ook in Brussel en Wallonië actief. Moeder bedrijf Ahold Delhaize ging met bol.com al eerder van start in Vlaanderen. Net als in Nederland en Vlaanderen kunnen ook andere bedrijven hun goederen via bol.com aanbieden. In het Franstalige deel van België kunnen con sumenten bij de webwinkel terecht via een app. Klanten van bol.com in Wallonië en Brussel kunnen hun aanko pen laten thuisbezorgen, maar die ook ophalen in de supermarkten van Delhaize. Concurrentie op de markt heeft bijgedragen aan verduurzaming van kippenvlees werking de concurrentie helemaal niet beperken, en welke concur- rentiebeperkingen wel zijn toege staan. Ook doen we een handrei king aan het bedrijfsleven: kom langs, dan kunnen we er samen naar kijken.'' „Regels zijn nog steeds regels. We zijn toezichthouder en kunnen de regels niet veranderen. Maar als het voor goede doelen is, dan mag je binnen de bestaande regels soms wel concurren tiebeperkende afspraken maken. Overigens kan de uitkomst best zijn dat als partijen met hun sa menwerkingsplan langskomen, we niet overtuigd zijn van de noodzake lijkheid. Dan zeggen we alsnog nee, zoals met de Kip van Mor gen.'' ,,Er gelden drie voorwaarden. De eerste is of de afspraken objectief gezien bijdragen aan een meer duurzame samenleving. Ten tweede of concurrentiebeper kende afspraken noodzakelijk zijn om die bijdrage te realiseren en ten derde of de voordelen voor de duurzaamheid zwaarder wegen dan de negatieve gevolgen voor de mededinging die meestal bestaan uit een hogere prijs.'' „Daarom blijven we kritisch op de noodzakelijkheid van concurren tiebeperkende afspraken en we gen we de voordelen tegen de na delen af. We hebben daar de ken nis en expertise voor in huis.'' ,,Het belang van de energietransi tie is toegenomen. In die zin is er wel meer maatschappelijke druk. We worden in een hoek neergezet dat we verduurzaming tegenhou den, maar in die hoek horen we niet thuis. En dus heb ben we gezegd: hoe kun nen we dan meedenken met inachtneming van de regels? Want regels blij ven regels. Dat heeft bij voorbeeld zijn weerslag in een leidraad en in het feit dat we consumenten van meer informatie voorzien over keurmer ken en misleidende groene boodschappen.''' Nog even terug naar de Kip van Mor gen. Zou u die deal onder de nieuwe leidraad wel hebben goed gekeurd? ,,Met wetenschap van nu zou het nog steeds niet nood zakelijk zijn om samen te werken om een duurzamere kip te krijgen. Maar of iets noodzakelijk is, moeten we dus per ge val beoordelen om te kunnen inschatten of iets goed is voor het milieu en consumenten.'' dit resultaat bereikt worden zon der afspraken. En kennelijk heb ben we dus terecht geoordeeld.'' ,,We kregen uit de markt vaak te horen: we willen wel samenwer ken, maar we mogen niet van de ACM. Of: we mogen geen keur merk beginnen. Dat is echt geen enkel probleem. Het geval is dat we nu praktisch geen verzoeken of concrete samenwerkingsvoorstel len binnenkrijgen. Daarom heb ben we een duidelijke leidraad op gesteld over welke soorten samen- dinsdag 1 september 2020 GO Dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier zet vraagte kens bij de uitkomst van het onderzoek. ,,Als het zoveel beter is, waarom liggen er dan nog zoveel kiloknallers zonder dieren- welzijnskeurmerken in de schappen? Het overgrote deel van de kipproducten in de supermarkten voldoet nog niet aan het één ster Beter Leven keurmerk van de Dierenbescherming", reageert woordvoerder Martijn Lodewijkx. ,,Ik wil niet beweren dat er niets ten goede is veranderd. Ja, de plofkip is zo goed als uit de schappen, maar om nu de vlag uit te hangen zoals de ACM doet, is ongepast", vult hij aan. Het dierenwel zijn is nog steeds abomina bel, benadrukt hij. ,,Veel kip pen hebben ronduit een rot leven. Ik zou eerder zeggen dat het onderzoek laat zien dat er iets grondig mis is met de markt." Ook het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) kraakt een harde noot. De koepelorganisatie van supermarkten meent dat de Kip van Morgen cru ciaal was voor de ontwikke lingen die er sinds die tijd zijn geweest en daarmee voor de kip die nu in de schappen ligt. ,,Na twee jaar zette de ACM - tot ver rassing van alle betrokken partijen - alsnog een streep door de afspraken, maar de beweging in de keten was inmiddels volop in gang gezet. De betere kip die nu in de supermarkt ligt, is er dus niet ondanks de Kip van Morgen, maar dankzij", stelt zegsvrouw Liane ter Maat. Het CBL zegt er nog steeds van overtuigd te zijn dat af spraken nodig zijn om die renwelzijn te verbeteren. „Zonder die afspraken gaan ontwikkelingen veel trager, omdat niemand de eerste stap wil zetten." Landbouworganisatie LTO noemt het een 'groot suc ces' dat er steeds meer kip in de supermarkt ligt die goed voor de consument, goed voor de kip én goed voor de boer is. „Hoewel de kipconcepten die de door de ACM verboden Kip van Morgen opvolgden dus tot mooie resultaten in de schappen leiden, zijn we er nog niet'', zegt een woord voerder van LTO. De boe- renorganisatie pleit ook voor meer ruimte voor prijs afspraken ten behoeve van verduurzaming, 'zodat het verdienvermogen van boe ren en tuinders een inte graal onderdeel is van de kringlooplandbouwambitie'. De corona-uitbraak heeft grote invloed op de financiële positie van de zorg. Maar de klap komt pas in 2021 (hard) aan. Peet Vogels Rotterdam Uw voorganger, Henk Don, zei bij zijn afscheid in februari 're gels zijn regels'. Als milieuplan nen daarmee botsen, dan is het jammer maar helaas. Wat is er veranderd? Onder welke voorwaarden mo gen bedrijven dan wel 'groene deals' met elkaar sluiten? Bestaat het risico dat bedrijven onder het mom van milieuwinst en duurzamere doelen vooral hun eigen portemonnee spek ken? De kritiek luidt vaker dat de ACM verduurzaming in de weg staat. Zoals toen de ACM een streep zette door de gezamen lijke afspraak over sluiting van vijf kolencentrales. In hoeverre wordt de ACM gedwongen door de politiek en de markt om meer ruimte te geven aan duurzaam heidsafspraken? Uw onderzoek laat zien dat be drijven niet hoeven samen te spannen om te verduurzamen. Wel heeft u onlangs een con cept leidraad uitgebracht waarin u bedrijven meer ruimte geeft tot samenwerking op het gebied van duurzaamheid. Is dat niet te genstrijdig?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15