Corona-app start pas als de spoedwet er is Chique wijk tegen komst 'vreetschuur' McDonald's ÖKWF NIEUWS 13 Meeste kinderziektes lijken opgelost tl Levensreddend onderzoek en zorg voor de kankerpatiënt mag nooit stilvallen. dinsdag 1 september 2020 Geplaagd door kinderziektes is de corona-app die het kabinet vurig wilde nog steeds niet ge lanceerd. De start van de appli catie die gebruikers waar schuwt als ze in de buurt zijn geweest van een besmet per soon, is weer uitgesteld. Edwin van der Aa nieuwe doel. Begin augustus komt de Autoriteit Persoonsgege vens echter met een kritisch ad vies over de nieuwe app. De priva- cywaakhond vindt dat er eerst een aparte wet moet komen om de inzet te regelen. Ook moet dui delijk worden dat de gebruikte servers veilig zijn. Anderhalve week later komt dit hij zegt landelijke introductie uit te stellen tot de spoedwet in wer king treedt. Wanneer dat is, hangt helemaal af van het tempo van de politiek. Toch is er, ondanks de nieuwe vertraging ook goed nieuws: de kersverse app lijkt ditmaal groten deels te werken en veilig te zijn. En hij is al populair: ruim één miljoen mensen hebben CoronaMelder al op hun mobiel gezet. Daarnaast zijn de resultaten van vergelijk bare gelanceerde apps in elf andere landen bemoedigend. Zijn dan bijna alle kinderziektes verholpen? Daar lijkt het tech nisch gezien wel op, al zitten er in de praktijk nog steeds haken en ogen aan de werking. Zo zal in een beperkt aantal gevallen iemand die binnen 1,5 meter was van een besmet persoon geen melding krijgen, bleek gisteren tijdens een briefing. En soms zal iemand juist wél een melding krijgen die niet binnen 1,5 meter was. Melding Ook is het niet de bedoeling - en ook niet gewenst door de GGD's - dat mensen die een melding krij gen omdat ze in de buurt van een besmet iemand zijn geweest maar geen klachten hebben, zich tóch laten testen. Daarvoor is nog niet genoeg capaciteit bij de laborato ria, terwijl het aanvragen van een test een begrijpelijke reflex is. Ver der is het testsysteem niet inge richt op afspraken op een wat lan gere termijn. Per saldo verwachten experts dat de landelijke introductie van een app kan bijdragen aan het vertragen van de verspreiding van het virus en het terugbrengen van het aantal coronabesmettin gen. Maar dan is snelheid bij de detectie essentieel. Toch wil de Tweede Kamer het politieke pro ces niet overhaasten. Bewoners van de Amsterdamse Zuidas lopen te hoop tegen de mogelijke komst van een McDo nald's. Ze vrezen overlast en vin den een 'vreetschuur' niet pas sen in hun chique wijk. Ruben Koops Amsterdam Als het aan de eigenaar van de dit jaar opgeleverde woontoren The Gustav op de Gustav Mahlerlaan ligt, komt er in december in de plint van het gebouw een McDonald's of een McCafé, of beide. Directeuren van grote bedrijven, ondernemers, politici, expats en voormalig prof voetballer Kenneth Perez, allen be woners van de appartementen complexen aan de Gustav Mahler- laan en omgeving, hebben zich te gen het plan gekeerd. ,,Zo zonde om hier een vreet schuur te krijgen, om maar niet te spreken over de overlast'', aldus een van de omwonenden. „McDonald's past absoluut niet in het kader van het gemeentelijk beleid tot het te rugdringen van fastfood en ook niet bij de uitstraling van de Zuidas'', al dus een andere omwonende. ,,Een McDonald's oogt niet aantrekkelijk (maar goedkoop), gaat gepaard met zwerfafval en vormt geen of mini male toegevoegde waarde'', vindt weer een ander. De buurt krijgt steun van onder anderen oud-wethouder Carolien Gehrels, die tegenwoordig bij Arca- dis werkt, gevestigd in een pand vlak naast de beoogde McDonald's. ,,Laten we nu eerst maar bij Loetje, Dickies en andere lokale onderne mers gaan eten, die de steun goed kunnen gebruiken in deze tijden.'' Sterrenchef Luc Kusters van res taurant Bolenius: ,,Kies nou voor een bedrijf dat bij de huidige tijd geest past, en niet een stap terug. Vlees, vlees, vlees; die tijd is voor bij.'' Stadsdeel Zuid heeft tot eind ok tober de tijd voor een beslissing. Geef. Juist nu. Scan de code en doneer direct! Iedere Nederlander krijgt ooit te maken met kanker. Of je het nu zelf hebt, of iemand om wie je geeft, kanker ontwricht je leven. Voor al die miljoenen levens moet de zorg altijd doorgaan en mag onderzoek niet stilvallen. Geef daarom tijdens de KWF-collecteweek. kwf.nl/collecte Tegen kanker. Voor het leven. Ruim een miljoen mensen hebben de app op hun mobiel gedownload. foto rob engelaar Den Haag Het is alweer bijna vijf maanden geleden dat, op dinsdag 7 april, mi nister De Jonge (Volksgezond heid) tot verrassing van vriend en vijand op een persconferentie de komst van een corona-app aan kondigt. Die moet helpen bij de bron- en contactopsporing en mede zorgen dat virushaarden in de kiem worden gesmoord. Vol enthousiasme organiseert het departement van De Jonge binnen twee weken een ware 'ap- pathon', waarin zeven bestaande apps kunnen worden beproefd op veiligheid, werkzaamheid en handzaamheid. Het loopt uit op een teleurstelling: geen enkele app is op dat moment gereed voor introductie in Neder land. Vrij snel daarna - eind april - meldt het kabinet zelf een wél goed wer kende app te gaan bou wen, samen met the best and the brightest. Steeds testen op de technische werking, toegankelijkheid en informatieveilig heid is daarbij het voornemen. Want falen is geen optie meer. Tijdens die proeftijd wordt het stil in de media. Landelijke intro ductie op 1 septem ber is dan nog het t Start zou vandaag zijn. Wachten is op groen licht van Kamer voor nieuwe wet strenge advies pas naar buiten, te gelijk met het kabinetsvoornemen om veilig en vrijwillig gebruik van de corona-app inderdaad in een spoedwet te gieten. Het doel: nie mand mag worden gedwongen tot het gebruik van CoronaMelder, zoals de app nu heet en in de web winkels te downloaden valt. Ook wordt het verbod op mis bruik van de corona-app expliciet geregeld in de wet. En mensen moeten makkelijk kunnen klagen over eventuele mis standen. Minister De Jonge roept de Tweede Ka mer in een brief op om, liefst nog tijdens het reces, te starten met verga deren en stem men over de spoedwet. Het komt er niet van. Daarom stuurt De Jonge afge lopen vrij dagavond om 21.00 uur een brief naar de Tweede Ka mer, waarin GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13