JA Oud-medewerker onthult: Het knettert tussen first lady en 'prinses' Ivanka Mysterieuze dood olifanten onderzocht 12 NIEUWS Beelden Jozef Chovanec schokken België De Slowaak Jozef Chovanec stierf 2,5 jaar geleden in een Belgische cel. Sinds zijn weduwe de beelden van zijn laatste momenten lekte, is het land in rep en roer. Toenmalig minister van Binnenlandse Zaken Jan Jambon, nu premier van Vlaanderen, wordt vandaag gehoord. Brussel 'Waarschuwing de beelden zijn schokkend', verschijnt in beeld. In 5 minuten ziet de kijker op de site van de Vlaamse televisie het laat ste uur van Jozef Chovanec voor bijtrekken. De zakenman is even tevoren opgepakt, omdat hij zich vreemd gedroeg voorafgaand aan een vlucht naar Slowakije. We zien hoe hij ogenschijnlijk zomaar in zijn cel met zijn hoofd tegen de muur begint te bonken tot bloe dens toe en vervolgens verdwaasd en bibberend op zijn bed gaat zit ten. Dan komen er eerst twee, dan drie en uit eindelijk zes agenten zijn cel binnen. Ze proberen hem in bedwang te houden met een blauwe de ken. Uiteindelijk gaat een agent bo venop zijn borstkas zit ten en houdt dat 16 minu ten vol. Intussen zien we hoe de agenten naar elkaar lachen, een vrouwelijke agent een vrolijk dansje doet en daarna de Hitler groet brengt. Bewusteloos De beelden zijn gemaakt door een beveiligingscamera in de cel van Chovanec. Het is de nacht van 23 op 24 februari, tussen 4.20 en 5.20 uur. In het laatste stuk is te zien hoe de Slowaak bewusteloos uit zijn cel wordt gedragen. Hij over lijdt vier dagen later in het Marie Curie-ziekenhuis in Charleroi. Er volgt een onderzoek, en daarna blijft het stil. Totdat Henrieta, de weduwe van Jozef, er genoeg van krijgt. Ze vindt dat de zaak van haar overleden man niet serieus wordt behandeld en speelt de beelden half augustus door naar de media. Dan ontploft de boel. Zowat iedereen valt van zijn stoel. De politie, de minister van Justitie, de minister van Binnen landse Zaken, de politievakbon den, zelfs het onderzoeksteam dat de kwestie had onderzocht; nie mand heeft de beelden ooit gezien. Ook Jan Jambon, de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, weet van niks. ,,Daar is mij nooit, met geen enkel woord, iets over gemeld", zegt Jambon, in middels premier van Vlaanderen. „Tot op mijn niveau is daar geen enkel, geen en kel, geen enkel teken over geweest.'' Henrieta is ziedend. „Ik vind het tamelijk hallucinant wat er nu in Over deze beelden is mij nooit, met geen enkel woord, iets gemeld - Jan Jambon, premier België gebeurt", zei ze tegen de krant De Morgen. ,,Al 2,5 jaar bewe gen mijn advocaten en ik hemel en aarde zodat de dood van mijn man echt zou worden onderzocht. Al 2,5 jaar gebeurt er amper iets. En nog erger: het lijkt nu voor ieder een helemaal uit de lucht te vallen. Iedereen is geschrokken. Maar die beelden bestaan al 2,5 jaar. Het geeft me nog meer het gevoel dat ze in Charleroi de dood van mijn man onder de mat hebben probe ren te vegen. Alsof hij vuilnis was dat moest verdwijnen." Toch reconstructie Van onder de mat vegen is inmid dels geen sprake meer. De agente van de Hitlergroet komt volgens de politie 'voorlopig niet meer in contact met de burger'. De topman van de federale politie heeft een stap terug gedaan, geschokt omdat hij van niks wist. De directeur van de Luchtvaartpolitie is overge plaatst, omdat hij waarschijnlijk wél wist wat er was gebeurd. De onderzoeksrechter die aanvanke lijk vond dat er geen reconstructie nodig was, vindt nu dat er tóch een reconstructie nodig is. In het poli tieverslag van het incident zijn volgens Belgische media 'cruciale elementen uit het optreden van de agenten weggelaten'. En Jan Jambon blijkt toch meer te weten dan hij aanvankelijk be weerde. Het was al bekend dat de Slowaakse ambassadeur vlak na de dood van Chovanec werd ontvan gen op het kabinet van Jambon. Die was daar niet bij, zei hij aan vankelijk. Nu zegt hij dat hij er toch bij was, maar dat hij zich niks meer van het gesprek kan herinne ren. Dus wist hij wel degelijk van de zaak-Chovanec. Jambon moet vandaag voor de parlementscommissie verschij nen. Samen met de huidige en vo rige politiechef. Want ook over de rol van de politie is het laatste woord nog niet gezegd. Oud-adviseur John Bolton gunde de lezer eerder een blik in de keu ken van het Witte Huis. En Trumps nicht, Mary L. Trump, legde haar oom, de president, op de bank van de psycholoog. Het leverde de schrijvers twee bestsellers op. Wol- koff hoopt op hetzelfde met haar Melania and me: The rise and fall of my friendship with the first lady. Maar volgens de eerste recensies is haar boek onderhoudend, maar lang niet zo explosief als de klappers van Bol ton en de nicht van Trump. Het meeste is te doen om de be schrijving van de nogal gespannen relatie tussen Melania, Trumps derde vrouw, en Ivanka, Trumps dochter van zijn eerste vrouw, Ivana. De president is idolaat van zijn ondernemende dochter, die hij overal naar voren schuift. Vorige week suggereerde hij nog dat ze de eerste vrouwelijke president van de Verenigde Staten kon worden. Vooraan Melania heeft volgens de schrijfster moeite met de ambities van haar ri vaal Ivanka, die bijvoorbeeld steeds meer van haar kantoorruimte in pikt. De oudste dochter van de pre sident wil bovendien overal voor aan zitten en zou nauwgezet de gastenlijsten van het Witte Huis bestuderen om vervolgens een op zichtige plaats aan tafel te claimen. Melania zou haar 'de prinses' noe men. Een andere onthulling: Ivanka, officieel adviseur van de president, heeft een vrijbrief van haar vader gekregen en zou wél mogen wat hij onvergeeflijk vond van Hillary Clinton: haar particu liere mailaccount gebruiken voor staatszaken. Geruzie Wolkoff was achttien jaar adviseur van Melania. De vriendschap was hecht, schrijft ze. Tót ze in 2018 per mail werd ontslagen na geruzie over een rekening voor haar advie zen. Melania and Me bevat lange ci taten uit telefoongesprekken. Wol- koff wil niet zeggen of ze die ille gaal heeft opgenomen. Nog een onthulling: de veelbe sproken ellendige gezichtsuitdruk king van Melania bij de inauguratie van de president was niet een af keurende reactie op haar man, al- Ivanka Trump zou overal vooraan willen zitten en het kantoor van Melania Trump inpikken dus Wolkoff. 'Melania fronste plot seling en keek naar beneden en naar rechts omdat haar zoon Barron haar per ongeluk tegen de enkel had geschopt.' Wolkoff stelde voor dat aan de media te vertellen om het geklets over onenigheid in het hu welijk de kop in te drukken, maar de first lady vond dat onzin. ,,Ik ben hun geen verklaring verschuldigd.'' Het huwelijk zou veel beter zijn dan vaak wordt gedacht, aldus Wol- koff. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft het boek van Wolkoff veroordeeld als 'gemeen'. Haar con tract met het Witte Huis zou zijn beëindigd omdat ze 'chaotisch en oneerlijk' was en te pas en te onpas de naam van Melania misbruikte. Elf karkassen werden vrijdag gevonden, een twaalfde zaterdag. Ze lagen in het Pandamasuwe- woud tussen Hwange - het grootste reservaat van het land - en de stad Victoria Falls. De dode olifanten bleken erg jong. Het gaat om dieren van on geveer 18 maanden en van tussen 5 en 6 jaar oud. Volgens een woordvoerder van het ministerie dat verantwoordelijk is voor de nationale parken in Zimbabwe, kan hun dood vermoedelijk wor den gelinkt aan een bacterie, die zich ontwikkelde nadat de dieren niet-eetbare planten aten. Dat laatste is het gevolg van een over- populatie van olifanten in de re gio, zo klinkt het. Daardoor is de favoriete vegetatie van de dieren verdwenen en eten ze echt alles, ook giftige planten. Zimbabwe telt ruim 84.000 olifanten, terwijl er eigenlijk maar genoeg plek is voor 45.000 tot 50.000 dieren. In het reservaat van Hwange leven tussen de 45.000 en de 53.000 dieren, waar er maar plaats is voor 15.000 oli fanten, aldus de woordvoerder. De overheid sluit uit dat stro pers verantwoordelijk zijn, om dat de slagtanden intact waren. Het zou ook geen cyanidevergif- tiging zijn, omdat er geen andere dieren - zoals gieren - ziek zijn. Eerder dit jaar stierven in buur land Botswana meer dan 350 oli fanten. De oorzaak zou ook na tuurlijke gifstoffen zijn. dinsdag 1 september 2020 GO Jozef Chovanec wordt in zijn cel onderzocht. Hij overlijdt later in het ziekenhuis. foto ap Vlaamse premier in het nauw door dood arrestant Mark van Assen Alweer klapt een vertrouwens persoon van Donald Trump uit de school. Vandaag verschijnt in de Verenigde Staten het boek van Stephanie Winston Wolkoff, voormalig vriendin en ex-mede werkster van first lady Melania Trump. De dochter van de presi dent zal er niet blij mee zijn. Bob van Huët Washington/Rotterdam VICTORIA FALLS De overheid in Zimbabwe heeft een onder zoek geopend naar de mysteri euze dood van twaalf jonge oli fanten in de buurt van het Hwange-reservaat, in het wes ten van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12