Spreekrecht voor MH17-families <§*9 kpn C100,- cadeaubon voor al je voetbalspullen Klaar DEAL kpn. Het netwerk van Nederland EUWS 11 r t a \qt SMARTPHONE ,,Het verdriet zit nog aan de opper vlakte omdat er nog geen proces is gevoerd'', zo stelde advocaat Peter Langstraat gisteren in de rechtbank bij Schiphol namens een grote groep nabestaanden tijdens de her vatting van het MH17-proces ,,De nabestaanden lopen niet te koop met hun leed. Maar ze willen te genover de verantwoordelijkheden hun verhaal doen, of die verant woordelijken zich nu verschuilen of niet.'' Het was de vooraankondiging van wat over vele maanden een zeer emotioneel deel van het monster proces zal worden. Waarschijnlijk in mei of juni 2021 krijgen vaders, moeders, partners, broers, zussen of kinderen van de 298 passagiers van vlucht MH17 het woord. De crash van het toestel boven Oost- Oekraïne zal tegen die tijd bijna ze- -,y VoorzittB' \'i S11& ti ven jaar geleden zijn, maar de pijn van het verlies en de woede om het wegduiken van de verantwoordelij ken zijn er ook dan nog steeds. Videoboodschap 127 nabestaanden willen een schrif telijke slachtofferverklaring afleg gen, 76 mensen willen die verkla ring zelf uitspreken. De meesten - 66 - willen dat in de rechtszaal zelf doen, de rest via een videobood schap. Dat laatste omdat ze in een ver buitenland wonen of omdat ze er zeker van willen zijn dat hun stem wordt gehoord. Langstraat: ,,Sommige nabestaanden zijn ziek of oud en weten niet of ze volgend jaar nog in staat zijn hun boodschap te laten horen.'' Advocaten en Openbaar Ministe rie stellen de rechtbank voor zo'n 25 minuten per spreker in te ruimen, met maximaal tien sprekers per De nabestaanden willen tegenover de verantwoordelijken hun verhaal doen dag. Dat houdt in dat acht procesda- gen gevuld zullen worden met de ongetwijfeld emotionele betogen over die zwarte dag in de Neder landse geschiedenis. Nog meer nabestaanden, 316, hebben al gemeld een vordering tot schadevergoeding in te willen die nen, te betalen door de vier ver dachten. Die vier (de Russen Igor Girkin, Sergej Doebinski en Oleg Poelatov en de Oekraïner Leonid Khartsjenko) verschenen gisteren bij de hervatting van het proces zo als verwacht wederom niet in de rechtbank. Ze bevinden zich alle vier nog in Rusland of Oekraïne. Slechts één van hen, Poelatov, laat zich vertegenwoordigen door twee Nederlandse advocaten. Zij meld den gisteren 'zeer binnenkort' naar Rusland af te reizen om voor het eerst persoonlijk met hun cliënt te overleggen. Dat was volgens hen maandenlang onmogelijk vanwege reisbeperkingen door de corona- pandemie. ,,We hebben al een paar keer klaargestaan, hebben al Covid- testen gedaan, maar steeds ging het niet door. Nu lijkt de vlucht defini tief geboekt", stelde advocate Sa- bine ten Doesschate. Overleg via een videoverbinding wilden de ad vocaten niet, onder meer uit vrees dat andere partijen kunnen mee luisteren. BUK-raket Poelatov liet in maart, bij de start van het proces, via zijn advocaten al weten 'op geen enkele manier ver antwoordelijk te zijn voor het neer halen van MH17'. Desondanks is het interessant om te horen wat de voormalige Russische legerofficier, die in Oost-Oekraïne als plaatsver vangend leider van de lokale inlich tingendienst van de separatisten zouden hebben gefunctioneerd, wél wil zeggen. Justitie verdenkt hem ervan betrokken te zijn ge weest bij het vervoer van de BUK- raket waarmee MH17 zou zijn neer geschoten. Het proces gaat weer verder op 28 september. vooi^^ dinsdag 1 september 2020 GO Wie er dan ook precies schuldig zijn aan het neerhalen van vlucht MH17, en waar die perso nen zich dan ook verschuilen, de nabestaanden van de inzitten den willen dat de daders hun verdriet en hun woede horen. Zeker 76 van die nabestaanden zullen tijdens het MH17-proces dan ook hun verhaal doen, zo bleek gisteren tijdens de hervat ting van het proces. Cyril Rosman Badhoevedorp iii li'1' Rechter M Het proces over het neer halen van de MH17 werd gisteren her vat. Pas in mei of juni volgend jaar zullen de nabestaanden van de 298 omgekomen passagiers het woord krijgen. FOTO ANP - Peter Langstraat, advocaat Samsung Galaxy S20 5G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11