SP denkt dat het referendum het nu wel gaat redden Spoken voor het milieu 10 NIEUWS De agenda staat vol debatjes en overleggen r M De Kamerleden pakken vandaag de draad weer op en beginnen aan de eindsprint naar de verkiezingen. Terug naar normaal is er niet bij. Eén snottebel en het schema loopt in het honderd. Deze zomer zijn de stoelen in de vergaderzaal nog vervangen door nieuwe exemplaren; een actie die bij menig Kamerlid de wenkbrau wen deed fronsen. Eigenlijk had de Tweede Kamer vandaag het parle mentaire jaar in het voormalige mi nisterie van Buitenlandse Zaken moeten beginnen en was het Bin nenhof nu jaren op slot gegaan voor renovatie. Maar het hele project is met minimaal een jaar uitgesteld. Dus zitten de Kamerleden van daag 'normaal' in hun vertrouwde gebouw. Op nieuwe stoelen. Wat Kamervoorzitter Khadija Arib betreft, wordt het weer zo veel mogelijk een normaal jaar. Waar de corona-epidemie dit voorjaar het Kamerwerk nagenoeg stillegde, staat deze week de agenda weer vol debatjes en overleggen. Ook mag er sinds vandaag weer publiek aanwe zig zijn bij de plenaire debatten. Weliswaar op afspraak en slechts dertig tegelijk, maar toch. Arib weet echter ook dat het ko mende politieke seizoen allesbe halve normaal zal zijn. Kamer en kabinet hebben nog de handen vol aan de coronacrisis en de enorme economische gevolgen ervan. Als de coronanoodwet, waar de Kamer voor de zomer met spoed om had gevraagd, straks eindelijk is behan deld en aangenomen, zou de rol van de Kamer bij het nemen van maat regelen groter moeten worden. En niet alleen inhoudelijk zal co rona een stempel blijven drukken op Den Haag, ook organisatorisch. Want Arib mag de coronaregels dan hebben versoepeld, het virus gooit de boel nog steeds in de war. Staats secretaris Hans Vijlbrief (Finan ciën) heeft bijvoorbeeld milde ver- koudheidsklachten en werkt voor de zekerheid vanuit huis. Een debat over de inperking van de giften aftrek dat deze week gepland stond, is alvast tot nader order uitgesteld. Minister Wopke Hoekstra moest vrijdag ook verstek laten gaan bij »Er mag weer publiek aanwezig zijn, maar het virus gooit de boel nog steeds in de war een persconferentie over het derde steunpakket aan bedrijven die zijn getroffen door de coronacrisis. Maar waar hij nog via een videoverbin ding op afstand meedeed, wil Arib daar bij Kamerdebatten niets van weten. Als een bewindspersoon ziek is, moet hij of zij zich óf laten vervangen óf het debat moet wor den uitgesteld. Dat wordt nog een heel gepuzzel met het traditionele griepseizoen voor de deur. Juist het najaar is de parlementaire kalender overvol vanwege begrotingsonderhande lingen. Eén verkoudheid en de boel loopt in het honderd. Behalve door corona zal Den Haag de komende maanden gedo mineerd worden door de verkiezin gen in maart. De inleidende be schietingen op de campagne zijn al begonnen en die zullen de ko mende maanden steeds harder knallen. Deze zomer merkte zorg- minister Hugo de Jonge al dat hij veel harder werd aangepakt door de Kamer nadat hij lij sttrekker was ge worden van het CDA. En zo zal het met alle lijsttrekkers gaan, inclusief de amper nog geteste Sigrid Kaag, die zaterdag door D66 op het schild wordt gehesen. Tegelijkertijd zijn partijen druk met het schrijven van verkiezings programma's en het opstellen van kieslijsten. Veel Kamerleden willen nog even laten zien dat ze ertoe doen om een verkiesbare plek veilig te stellen. Dat leidt in de praktijk nogal eens tot oplopende spannin gen in de regeringscoalitie. Andere Kamerleden kiezen ei eren voor hun geld. Vandaag is PVV-Kamerlid Gabriëlle Popken de 26ste die tussentijds vertrekt en nummer 27 dient zich al aan: VVD'er Anne Mulder wordt wet houder in Den Haag. Tel daar de dertien Kamerleden bij op die sinds de vorige verkiezingen vertrokken naar het kabinet en de Kamer is rap op weg naar een nieuw record. Arib zal bij elk afscheid weer benadruk ken dat het verloop van Kamerle den te hoog is en het parlementaire geheugen verdwijnt. Maar dat is al bijna normaal geworden. Het is nog maar twee jaar gele den dat de Tweede Kamer een streep zette door het raadgevend referendum. Onder leiding van D66-minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) werd de volksraadpleging in juli 2018 af geschaft. Volgens het kabinet had het referendum 'niet gebracht wat ervan werd verwacht'. Nu komt SP-Kamerlid Ronald van Raak met een wetsvoorstel voor een correctief bindend referendum. Met steun van regerings partij D66 zou dit wetsvoorstel het kun nen gaan halen. ,,Bij veel politieke partijen is de discussie over het referendum de afgelopen twee jaar niet ver stomd. Het referendum lijkt een beetje op kleefkruid. Hoe harder je probeert het weg te gooien, hoe steviger het tegen je aan gaat kleven. Partijen als D66, PvdA, GroenLinks en Christenunie hebben in het recente verleden afstand genomen van het refe rendum, maar lijken nu toch weer enthousiast te zijn.'' ,,Eind 2018 heeft een staatscom missie onder leiding van VVD'er Johan Remkes geadviseerd een correctief bindend referen dum in te voeren. Volgens Rem- kes is dat een mooi middel om het vertrouwen in de politiek te herstellen. Als een wet dan is aangenomen door de Tweede en Eerste Kamer, kan het volk besluiten die wet weg te stem men. Dat is geen advies, dat móét dan gewoon. Veel beter dus dan een raadgevend referen dum, waarvan een kabinet de uitkomst naast zich neer kan leggen.'' ,,Daar kan ik niets over zeggen. Maar ik heb zeker goede hoop. Ik denk dat het nu wél gaat k. lukken. Als de Tweede en de Eerste Kamer nog voor de verkiezingen instemmen met deze grondwetswij ziging, zetten we de eerste stap. Wanneer de nieuwgekozen Tweede Kamer volgend jaar met een tweederdemeerderheid akkoord gaat, komt het bindende referen dum er. Dat zou prachtig zijn.'' ,,Vroeger was het tegenargument dat een referendum in strijd is met de parlementaire democra tie. Want je kiest elke vier jaar de volksvertegenwoordigers, en zij nemen de besluiten. Remkes heeft gezegd dat het referendum een mooie aanvulling is. Het is heel logisch dat je volksvertegen woordigers kunt terugfluiten als zij wetten maken die de mensen helemaal niet willen.'' dinsdag 1 september 2020 GO TUNNELPROJECT Gekleed als banshees, vrouwelijke geesten wier gejammer sterfgevallen aankondigen, trekken Britse milieu-activisten door de straten van Lon- den. De leden van Extinc tion Rebellion betogen tegen de Silvertown-tunnel, die de gemeente onder de Theems door wil aanleggen om schiereiland Greenwich met stadsdeel Silvertown te verbinden. De vrouwe lijke geesten jammeren vast voor de vele slachtoffers van luchtvervuiling die vol gens de beweging straks in de stadswijk zullen vallen door het toegenomen verkeer. De tunnel moet in 2025 klaar zijn. FOTO GETTY IMAGES Kamer na reces: vrees voor snifje Hans van Soest Den Haag Krijgt Nederland na jarenlang politiek gesoebat een bindend referendum? Vandaag praat de Kamer er opnieuw over, na een wetsvoorstel van SP-Kamerlid Ronald van Raak. Peter Winterman Den Haag Wat is er veranderd na het af schieten van het raadgevend referendum? Waarom zijn ze enthousiast? Heeft u achter de schermen al een meerderheid geregeld? In het verleden is het al een paar keer misgegaan bij die tweede stemronde. Waarom denkt u dat het nu wel lukt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10