Alle daders zijn omgekomen 9 »De garage van Metin Karasular was een rookgordijn voor de illegale handel in wapens, meent justitie zaterdag 29 augustus 2020 ling in de joodse supermarkt. Politie en justitie verdenken de twee Belgen ervan óók wapens te hebben geleverd voor de terreuraanslag op Charlie Hebdo. Dat ging via een ander crimi neel netwerk, in Noord-Frankrijk. Nog een garage Abdelaziz Abbad en Miguel Martinez waren criminelen, werkend vanuit Charleville-Mézières, niet ver van de Belgische grens. Miguel had ook een garage, maar hield zich eveneens be zig met illegale wapenhandel. Abdel- aziz zat in de drugshandel: in 2014 liet hij een rivaliserende drugshan delaar liquideren. Deze twee mannen stonden naar verluidt ook op de klantenlijst van de Belgische garage in Charleroi. 'Aan- valsgeweren, automatische pistolen, raketwerpers, munitie en kogelvrije vesten' die ze zo in handen kregen, werden volgens justitie doorverkocht aan de broers Kouachi, die het bloed bad aanrichtten bij Charlie Hebdo. Garagehouder Metin Karasular legde een gedeeltelijke bekentenis af over de levering van wapens. Hij zegt geen weet te hebben gehad van de plannen voor aanslagen. Zijn rechter hand in de garage, Michel Cationo, reed verscheidene keren heen en weer van België naar Frankrijk, stelde de politie vast. In zeker één geval was dat met Polat. Een andere keer dacht hij naar eigen zeggen drugs te ver voeren. Rechtbank Na de aanslagen in Parijs schakelden beide Belgen hun telefoons uit, waar mee ze contact onderhielden met de vier kopers. De garagehouders wer den gearresteerd en zijn nu twee van de veertien officiële verdachten. De twee Noord-Fransen die de wapens zouden hebben geleverd aan de broers Kouachi staan eveneens voor de rechter in Parijs. Polat probeerde na de aanslagen zijn telefoongeschie denis te verwijderen en zijn sporen te wissen en nam de wijk naar Liba non. Vandaar probeerde hij naar Sy rië te reizen, wat mislukte. Twee maanden na de aanslagen werd hij opgepakt. Hij geldt als een van de hoofdverdachten in het proces dat twee maanden gaat duren. Hayat Boumeddiene, de partner van Coulibaly, vluchtte kort voor de aanslagen naar Syrië, net als twee an dere verdachten in het proces. Die twee mannen, broers van elkaar, zou den daar zijn omgekomen, maar over het lot van de vrouw bestaat ondui delijkheid. Een ooggetuige zegt haar in 2019 nog in een vluchtelingen kamp in Syrië te hebben gezien. Daaruit zou ze later zijn ontsnapt. AFLOOP Sommige burgemeesters wilden begrafenis daders weigeren Gevangenis GO Woensdag 7 januari 2015 Parijs, Rue Nicolas Appert: Chérif en Saïd Kouachi richten een bloedbad aan op de redactie van Charlie Hebdo. De aanslag zou zijn gepleegd uit naam van een tak van al-Qaeda. Er vallen elf doden. Vrijdag 9 januari Dammartin-en-Goële, Rue Clément-Ader: De broers Kouachi verschansen zich gewapend in een drukkerij. Rond 17.00 uur openen speciale politie-eenheden de aanval. De broers worden gedood. Vrijdag 9 januari Parijs, Avenue de la Porte de Vincen- nes: Coulibaly gijzelt personeel en klanten van een joodse supermarkt. Hij doodt vier mensen (uit naam van IS). Om 17.10 uur opent de politie de aanval en wordt Coulibaly gedood. Donderdag 8 januari Montrouge, Avenue Pierre Brossolette: Amedy Coulibaly schiet een politieagente dood en vlucht Parijse terreurgolf Bij het appartement waar terrorist Chérif Kouachi woonde, in Gennevilliers aan de westrand van Parijs, staat alleen nog de naam van zijn vrouw op de brie venbus. Izzane Hamyd is er blijven wonen. Vragen van de pers wil ze niet beant woorden. Twee kilometer verderop ligt haar man begraven. Ruim een week na de aanslag op Char lie Hebdo werd het stoffelijk overschot van Chérif Kouachi naar het islamitische deel van het kerkhof van Gennevilliers gereden. ,,De begrafenis vond plaats om 23.45 uur'', meldde een betrokkene destijds. ,,Er waren geen mensen bij. Zijn vrouw wilde er ook niet bij zijn.'' Het graf is anoniem. Nergens is zijn naam te vinden. Week blad Paris Match publiceerde als enige ooit een foto, die meteen na de begrafenis moet zijn genomen. Er is tus sen andere graven alleen een verse berg zand zichtbaar, waaronder de kist ligt. Alle drie de terroristen van de aanslagen van januari 2015 in Parijs zijn anoniem begraven om te voorkomen dat de gra ven 'bedevaartsoorden' wor den voor moslimextremisten. Sommige burgemeesters wil den de begrafenis weigeren, maar dat mocht niet. Een dode heeft in Frankrijk het recht begraven te worden in de plaats waar hij woonde of overleed. Saïd Kouachi werd net als zijn broer 's nachts begraven, toen de begraafplaats geslo- ten was. Hij ligt in zijn woon plaats Reims. Amedy Couliba- ly's stoffelijk overschot ligt op de begraafplaats van Thiais, ten zuiden van Parijs. Die ce remonie was om 06.00 uur. De drie terroristen kenden el kaar. Op 7 januari 2015 deed Chérif Kouachi om 06.50 uur zijn ochtendgebed, thuis in Gennevilliers. Daarna wachtte hij op zijn broer Saïd, die uit Reims kwam. Om 10.00 uur gingen ze samen op pad, naar Charlie Hebdo. Rond die tijd stuurde Chérif nog een laatste sms naar Amedy Cou libaly. Ook die stond in de startblokken om een terreur aanslag te plegen. Chérif Kouachi en Coulibaly ontmoetten elkaar al rond 2005-2006 in de gevangenis. Daar zat ook Djamel Beghal, opgeleid in al-Qaedakampen en veroordeeld wegens het voorbereiden van een aan slag. Zo'n vijf jaar later kwa men de drie weer samen, in het huis van Beghal, die huis arrest had. In de jaren daarna volgden processen en veroordelingen voor diverse misdrijven. Tus sen januari en juli 2014 bel den Kouachi en Coulibaly el kaar vijfhonderd keer, meest met telefoons die op naam stonden van hun partners. Ze werden afgeluisterd en gevolgd, maar nooit gingen bij inlichtingendiensten alarm bellen rinkelen. De terroristen konden hun acties onge stoord voorbereiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9