Ik weet nog dat ik tegen Anne zei: als jij ziek wordt, wil ik voor je zorgen' kiezeltje in je schoen. Ongemak. Dat kna gende stemmetje. Wat zou ik zelf hebben gedaan? Ik durf wel de zwartste kanten van mijn karakter te laten zien, en dat is con fronterend.'' ,,Ja, zeker. De situatie is nu heel anders. Ik pleeg geen overspel meer, ik ben 56. Mijn libido is zeker niet weg, maar anders dan toen ik 33 was. Ik ben dol- en dolgelukkig met mijn liefde. Ik weet nog dat ik tegen Anne zei: als jij ziek wordt, wil ik voor je zorgen. Zij antwoordde: over die vraag heb ik nog nooit nagedacht. Ik wel. Ik weet wat het is om twee jaar lang iemands doods angst en frustraties te zien. Als je met iemand zit die terminaal is, hakt het er zo extreem in, zeker als je nog jong bent. Bij mijn vorige twee relaties dacht ik: het gaat heel moeilijk worden als jij ziek wordt. Daar moet ik heel eerlijk in zijn.'' ,,Iedereen in een relatie zou zich die vraag moeten stellen. Als mijn man morgen ziek wordt, eerst twee jaar aan de chemo, afta keling, wat doe ik dan? Hij is bang, hij is chagrijnig, hij wil niks meer. Hou ik zoveel van hem dat ik zeker weet dat ik bij hem blijf, hem seksueel trouw blijf, al verandert hij in een ander mens? Mijn inschatting is dat veel mensen zouden denken, als ze eer lijk zijn tenminste: ik sta niet voor mezelf in. Ik hoor mensen al roepen: 'in voor- en tegenspoed' en 'zoiets zou ik nooit doen!' Nou, we spreken elkaar. Ik haat hypocrisie, mensen die zich keurig voordoen, maar ondertussen. Ik geniet ervan als een GroenLinkser wordt betrapt op vliegrei zen, of als een CDA'er wordt gesnapt bij het cokesnuiven bij een hoer. Ik denk altijd: never judge someone before you walked a mile in his shoes. Hou je vooroordeel voor je. ,,Bij het schrijven van Familieopstelling heel vaak. Ze is ook veel vaker in het boek be land dan ik van plan was. Anne lijkt veel op Judith in haar humor, haar zelfstandigheid, positivisme. Dat zeg ik ook tegen haar. Het is meestal niet leuk om over exen te praten, maar als je vrouw is overleden is dat een stuk makkelijker kan ik je verzekeren. Ik denk vaak aan haar omdat ik nu heel blij ben in de liefde en omdat ik mezelf de laat ste jaren redelijk heb doorgelicht. Net zoals ik nu veel over mijn vader en moeder denk. Mijn vader is zeven jaar dood, maar ik droom wel een of twee keer per week over hem. Ik heb er lang voor nodig gehad om te ontdekken dat hij heel belangrijk voor mij was.'' ,,Hij maakte met iedereen een praatje, was voor iedereen aardig en hij was heel goed voor mijn moeder. Ze waren hun leven lang dol op elkaar. Mijn zus zei laatst tegen me, toen mijn moeder overleed: wat heb ben we het toch goed gehad, wat was het thuis een warm bad. Dat was het ook, een burgerlijke, warme, jaren 70/80-jeugd. Mijn vader was geen rolmodel voor mij, maar achteraf dacht ik: hij heeft wel een 9 verdiend. Hij werkte in de textiel in Til burg, kreeg met massaontslagen te maken en liet zich omscholen. Hij zat nooit bij de pakken neer. Hij bracht zijn gezin wel vaart en hij heeft mijn moeder gelukkig gemaakt. Ik droom ook over Tilburg en Breda, waar ik vandaan kom en heb ge woond. Ik ben Brabant gaan herwaar deren. Wat zo mooi is: je hoeft er niet bijzonder te zijn om toch gewaardeerd te worden. Familieopstelling is deels ook een ode aan het gewone van de provincie. Kennelijk is het schrijven van dit boek toch therapeutisch geweest.'' Korte pauze, dan lachend: ,,Ik hoop niet dat de lezer nu denkt: o god zeg, nee toch, Kluun graaft zich autobio!'' De jongste dochter van Van de Klundert komt aanslenteren in bikini, met een vriendinnetje, de haren nat van het zwem men. 'Pap, ik wil bitterballen halen, mag ik even je pinpas?' klinkt het nonchalant. Haar vader grijnst. Pubers. Vorige week zat hij met acht van die meiden en jongens een week op een boot in Friesland, samen met Anne. ,,We hebben ons dood gelachen. Maar je bent kapót na zo'n week.'' Hij schenkt een glas wijn in. Straks zijn zijn dochters het huis uit, dan is er weer vrijheid, een nieuw leven, mijmert hij. ,,Ik zei weleens tegen Anne: je maakt me nu op mijn best mee. Het leven is zo heerlijk en mooi. Mijn ouders waren ook zó gelukkig in de latere fase van hun leven, die gingen toen nog naar Benidorm. Toen Juut ziek was, zag ik in de supermarkt een bejaarde man een ondeugende tik op de billen van zijn bejaarde vrouw geven, zo lief. Ik schoot vol. Toen dacht ik: fuck, dit ga ik nooit meemaken met Juut. Ik hoop dat zoiets me met Anne wel gegund is.'' Ze zijn bijna twee jaar samen, hij en zijn Anne de Jong, psycholoog te Amsterdam. Hij leerde haar kennen toen hij een oplei ding coaching bij haar volgde. Ze kwam later bij hem omdat ze een boek wilde uitgeven en marketingadvies nodig had. Kluuns ogen stralen. ,,Dat werd zó leuk. Zó leuk. Ik vond haar indrukwekkend als mens, maar ik heb me keurig gedragen. Me van mijn allerbeste kant laten zien. Na drie keer praten waren we verliefd en blij. Zo ging het.'' Kluun weet wat hem te doen staat, de komende jaren, dat heeft zijn zelfonder zoek hem wel duidelijk gemaakt. ,,Toen ik 50 was, heb ik deze tattoo laten zetten.'' Wijst op zijn arm, Stay hungry staat er, naar een nummer van Bruce Springsteen. ,,Als ik 70 of 80 ben, wil ik niet constateren dat ik me vanaf mijn 50ste zo'n beetje heb laten uitdrijven, dat ik de motor in z'n vrij heb gezet. Mijn ambitie is een betere versie worden van mezelf, met rauwe randjes en rafeltjes en al. Zodat ik weet: dit ben ik, hier heb ik vrede mee, deze man durf ik in de spiegel aan te kijken.'' Vraag je je weleens af hoe je zou reage ren als je vrouw nu ziek zou worden? Dat is wel héél eerlijk, wat je nu zegt. Denk je vaak aan Judith? Wat heb je van hem geleerd? ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93