8 NIEUWS RECHTSZAAK AANSLAGEN FRANKRIJK In Frankrijk begint woensdag het eerste grote terreurproces sinds de golf van aanslagen van de afgelopen jaren. Er staan veertien verdachten terecht, die betrokken waren bij de aanslagen op Charlie Hebdo en een joodse supermarkt in 2015. Amedy Coulibaly zou de auto in Charleroi hebben geruild voor vuurwapens en munitie zaterdag 29 augustus 2020 Chérif en Saïd Koua chi na de aanslag. M Briefje met bestellin gen, vermoedelijk in het handschrift van Polat. 'I I 5 lp** VA V? 7 A V\ tcJïjU^ [yvjlir -.5/Sé" F^| Ü?Lvv^x ±(MMuuis UW too De huls van een kogel die is gebruikt bij Charlie Hebdo. FOTO POLITIE Frank Renout Parijs p 19 septem ber 2014 gin gen bij auto garage Brienne-Auto in Bordeaux 's morgens de deuren open. Net als op elke andere dag. In de showroom stonden de Mini's en BMW's blinkend te wachten op hun aanstaande eigenaren. Net als op elke andere dag. En toen kwamen Amedy Coulibaly en zijn partner Hayat Boumeddiene binnen. Ze hadden al gebeld: ze wil den graag die tweedehands Mini Countryman hebben, te koop voor 27.200 euro. Het stel kon een paar duizend euro meteen betalen. Voor de rest werd een lening afgesloten, via de garage. Boumeddiene legde haar identi teitspapieren op tafel en liet haar laatste salarisstroken zien. Zij deed de aankoop. Coulibaly bleef op de achtergrond en hield zich stil. ,,Hij leek haar bodyguard wel'', vertelde garagehouder Philippe Dagut later. Maar dat was achteraf, met de kennis die Dagut tóén had. Op die septemberdag was er geen vuiltje aan de lucht. Het hippe en dure retro-autootje kreeg een nieuwe eigenaar. De deal werd gesloten, iedereen was tevreden. Vier maanden later, op 7 januari 2015, veranderde alles. Een medewer ker van het bedrijf dat de lening had verschaft, zag een gezicht op televi sie. Aan de rand van Parijs was een gijzeling gaande in een joodse super markt. De gewapende dader die in beeld verscheen, was Amedy Couli- baly. De medewerker belde de garage en die alarmeerde de politie. Charleroi Door dat telefoontje kon een deel van het netwerk van terrorist Coulibaly worden ontrafeld. Want de Mini Countryman liet een spoor achter. In Charleroi in België, niet ver van de Franse grens, sleutelde de van oor sprong Turkse Metin Karasular rond die tijd dagelijks aan auto's. Hij had een garage in een arbeiderswijk. Niet zo'n glimmende met een fraaie showroom, zoals die in Bordeaux, maar eentje waar de politie belas tende handgeschreven notities ont dekte. Er werden wapens en munitie op genoemd. 'AK47' en 'mitrailleur Ultimax 100' stond er bijvoorbeeld. Zelfs de prijzen werden vermeld. De garage van Metin Karasular was, vermoeden politie en justitie, een rookgordijn voor een levendige en illegale handel in wapens en ex plosieven. Amedy Coulibaly bezocht de garage in Charleroi 'vier a vijf keer', vertelde Karasular later aan agenten. Hij wilde er zijn Mini Coun tryman 'verkopen'. Eerst werd een prijs van 12.000 euro overeengeko men, later steeg dat onverklaard tot 22.000 euro. Maar volgens het offici ële onderzoek door justitie, dat uit lekte in de pers, kwam er niet of nau welijks geld aan te pas. Coulibaly zou de Mini vooral in Charleroi hebben achtergelaten in ruil voor vuurwa pens en munitie. Coulibaly kwam de garage op het spoor dankzij een jeugdvriend, Ali Riza Polat. Die functioneerde als een soort internationale draaischijf voor illegale handelswaar. De Turks Franse Polat leerde Coulibaly in 2007 kennen in Grigny, een slecht be kendstaande voorstad ten zuiden van Parijs, waar ze allebei woonden. Vol gens de één waren ze boezemvrien den, een ander noemt de Turk 'de rechterhand' van Coulibaly. Ali Riza Polat stond lange tijd bekend als kleine crimineel en zou zich in 2014 hebben aangesloten bij een radicale islamitische stroming. 500 kogels Volgens het justitiedossier regelde hij al in augustus 2014 een wapentrans port van Charleroi naar Parijs. Hij had ook meerdere keren telefonisch contact met garagehouder Metin Ka- rasular. Op een van de briefjes die in 2015 in de garage in Charleroi werden gevonden, zou het handschrift staan van Ali Riza Polat. 'Hoeveel kosten ontstekingsmechanismen?' staat erop. 'Hoeveel kosten 3 laders voor een kalasj?' En: '500 kogels voor een kalasj?' 'Die papieren tonen aan dat Polat de prijzen wilde weten voor de mu nitie voor kalasjnikovs, voor explo sieven, 9-millimetermunitie en ont stekingsmechanismen', aldus het uitgelekte onderzoeksdossier. 'Pre cies het materiaal dat later bij Couli- baly werd aangetroffen, behalve die 9-millimetermunitie.' Sterker nog, Polat wist dat zijn jeugdvriend de terreurgroep IS steunde, schrijft jus titie. 'Hij wist van tevoren dat een terreurdaad in voorbereiding was'. Polat had een sleutelrol, denken de onderzoekers, maar de garage in Charleroi was de logistieke spin in het web voor de aanslagen van ja nuari 2015 in Parijs. Eigenaar Metin Karasular en zijn rechterhand Michel Cationo zouden niet alleen de wa pens hebben verzorgd voor de gijze- GO FOTO'S AFP REUTERS nrwvr- FOTO POLITIE Garages waren spil in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8