'Sorry meneer, profeet worden is niet gelukt' SCHOOLVOORBEELD Het vuur waarmee meneer Rutgers vertelde over profeten en verandering, maakte Margreet van Schie (62) zich eigen. Op latere leeftijd gebruikte ze dit in het bedrijfsleven. Van welke docent kreeg jij les voor het leven? ,,Het was een zonnige dag toen me neer Rutgers over de profeten vertelde. Ik zat op de christelijke basisschool in Oegst- geest, waar ik het naar mijn zin had maar me wel geregeld verveelde omdat ik mak kelijk leerde. Tot ik in 1968 bij meneer Rutgers in de klas kwam, hij had een enor me kennis en kon goed vertellen. Hij ver telde ons over de kwaliteiten van een pro feet. Als er zaken grondig misgaan, legde meneer Rutgers uit, dan dienen er mensen op te staan die zeggen: 'We moeten veran deren.' Toen hij vervolgens de namen van alleen mannen noemde, dacht ik: oké, maar er is geen enkele reden dat een vrouw geen profeet zou kunnen zijn - ik was een jeugdige feminist - dus dan word ik wel de eerste vrouwelijke profeet. Korte tijd later mocht ik op blokfluitles. Een grote wens van mij. Toen ik eenmaal de beroemde blokfluitist en dirigent Frans Brüggen hoorde spelen, vond ik een andere levensbestemming: geen profeet maar blokfluitist.'' ,,Ik ging verder in de muziek maar liep een hardnekkige blessure op, waardoor een beroepsmatig niveau niet langer mogelijk was. Ik besloot godsdienstwetenschap te gaan studeren. Al snel ontdekte ik dat ik meer geïnteresseerd was in de maatschap pelijke en culturele geschiedenis van met name de islam dan in de strikt godsdien stige kant. Ik vroeg me af: hoe doen die moslims dat nou in dit domineeslandje? Ik ontdekte hoe problematisch de positie was van jonge, hoogopgeleide moslims. Als ze al een baan vonden, vertrokken ze binnen een jaar weer omdat ze zich bij een werkgever niet thuis voelden. Dat zou mijn werkterrein worden, dacht ik, bedrijven en overheden zo ver zien te krijgen dat ze oog krijgen voor jonge moslims. En niet alleen oog krijgen voor hun talenten, maar ook een gastvrije werkomgeving willen zijn. 90 procent van alle bedrijven gaat af op het curriculum vitae van een sollicitant. De cv's van de kinderen van hoogopgeleide ouders staan vol met interessante ervarin gen die talenten en doorzettingsvermogen aantonen. Maar op het cv van allochtone sollicitanten staat vaak uitsluitend dat ze hun diploma's hebben gehaald. Zo lijkt het of zij minder kwaliteiten hebben. Het tegendeel is volgens mij waar. Eerste- generatiestudenten, waaronder bijna alle allochtone studenten vallen, moeten alles op eigen kracht doen. Zelden was er een ouder die 's avonds zei: 'Zal ik je helpen met je wiskunde?' Vaak is er geen eigen computer of geen eigen slaapkamer om te studeren. Daarom vind ik dat op geheel eigen kracht doorgaan met leren tot je hoogopgeleid bent even waardevol is als het cv van een sollicitant uit een bevoor recht gezin dat veel buitenschoolse activi teiten heeft kunnen ondernemen.'' ,,Daar komt meneer Rutgers weer om de hoek. Mijn oude ideaal kwam weer boven drijven, van een vrouwelijke profeet die aankaart dat er iets moet veranderen. Ik wilde bedrijven inspireren de cv's van hoogopgeleide sollicitanten uit migranten families anders te lezen dan de cv's van autochtonen. Zou ik directeuren kunnen overtuigen van de kwaliteiten van deze sollicitanten? Helaas, ik kwam het bedrijfsleven nau welijks binnen. En als het me al lukte, kreeg ik te horen: 'Wij hebben dit pro bleem niet.' Geen bedrijf toont je cijfers waaruit blijkt dat inderdaad 99 procent van de werknemers autochtoon is en dat die ene van oorsprong Turkse vrouw binnen een jaar weg was. Want ondanks haar titel 'meester in de rechten' kiest zo iemand in een heel 'wit' bedrijf toch vaak voor schoonmaakwerk met tantes en nichtjes. Zelfs op beurzen waar bedrijven zich pre senteerden met hun zoektocht naar divers personeel kreeg ik geen voet tussen de deur.'' ,,Ik realiseer me nu dat ik naïef was. Ik had geen idee van discriminatie. Ook niet van de specifieke afkeer van de islam. On danks mijn kennis en mijn goede wil om op te komen voor de belangen van hoog opgeleide moslims, heb ik nauwelijks iets voor hen kunnen betekenen. Ik wist één belangrijk artikel te publiceren in NRC Handelsblad over het onzichtbare, krachtige cv van hoogopgeleide eerstegeneratie- studenten. Ik zou willen zeggen: 'Sorry meneer Rutgers. U was een geweldige meester die mij inspireerde om een soort profeet te worden. Helaas is het niet gelukt.' Ik was een roepende in de woestijn. Daar ben ik verdrietig over.'' 6 TEKST PETER HENK STEENHUIS FOTO MARCEL PRINS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 86