EEN ZOMER IN NEDERLAND 7 Mosselen zijn er volop, en vanaf september begint ook weer het oesterseizoen in Yerseke, het Zeeuwse schelpenparadijs. Maar op enkele kilometers van de beroemde haven is er ook ander, bijzonder leven in het achterland. zaterdag 29 augustus 2020 - Op weg naar de oesters (nog net niet het sei zoen voor de lokale oogst) en de mosselen (in overvloed) van Yer seke, dorp dat van de schelpdieren leeft, wacht ik nog even met het ver plichte bezoek aan de Havendijk, door de gemeente in deze toeristi sche zomer omgedoopt tot Mossel boulevard. Verblind door de visuele aantrekkingskracht van het water, de Oosterschelde in dit geval, vergeten we soms het achterland. En dat is juist bij Yerseke heel bij zonder. Daar ligt de Yerseke Moer. Als je er vanaf de weg naar kijkt valt het je niet op, lijkt het een groot wei land als vele. Er lopen en liggen run deren. Maar neem je een smal weg getje dwars door het natuurgebied, dan zit je ineens middenin de wil dernis, in een van de oudste land schappen van Zeeland, een vroeger moeras, daar waar het zoute water lange tijd heerste; in de middeleeu wen kwam het zout voor half Europa hiervandaan, want de kreken en poelgronden op het veen droogden in de hitte en het zout lag er voor het oprapen. Ook nu tref ik enkele beekjes zoals ze in Nederland nauwelijks bestaan, zonder water, gescheurd door de droogte. Maar wat overheerst is het moerassige grasland, volop ganzen en andere watervogels. Er fladdert een kievit op zijn grote vleugels voor bij en in een bocht van het smalle weggetje tref ik twee mannen onder een tentdoek aan, met enkele hoge antennes naast zich, en piepende en krakende geluiden vanaf de tafel voor hen. Robert Poortvliet en Dan de Bruijn zijn radioamateurs, in hun wereld bekend als PA3GEO en PA1FZH, wat ook op hun petten staat. PA staat in deze zenderwereld voor Nederland, van het Franse Pays-Bas. Ze zitten hier vanwege het programma Flora en Fauna, waarmee onder de radioama teurs natuurgebieden worden gepro moot. Fransen, Polen, Italianen en vele anderen maken contact met hen en kunnen dan gebied 0080, de Yer seke Moer in hun taal, afvinken. Er zijn ook kasteel- en vuurtorenloca ties, onder andere. Het is hun vakantiebesteding, zeg gen Poortvliet en De Bruijn. En het is hier vooral rustig, heel anders dan het vaak op de dijk in Yerseke zelf is, vooral in het weekeinde. De hoogmis is op de derde zaterdag van augustus, maar die traditionele Mosseldag moest dit jaar vanwege corona wor den geschrapt. Maar om er heerlijk te lunchen bij een van de vele restaurants die boven hun eigen oesterputten hangen, is geen speciale dag nodig. In de zomer worden vooral exemplaren uit Ier land en Frankrijk geserveerd; vanaf september worden de Zeeuwse creu- ses weer voor je ogen opgetakeld. Vroeger waren oesters armeluis- kost, nu doen drie oesters bijna zo veel als een kilo mosselen. En dat laatste zorgt toch voor de grootste omzet in Yerseke, houdt verreweg de meeste telers, schepen en vissers be zig. De boeren van de zee, worden ze ook wel genoemd. Kapitein Dieter Lindenberg is net teruggekeerd met het schip YE179. De mosselen heeft hij gedropt in het verwaterperceel voor de kust, de laat ste fase voordat ze rijp zijn voor con sumptie. Hij oogt een beetje somber. ,,Ze zijn te klein, dit jaar.'' Dat ziet hij, maar kan hij ook meten, met een blik. „Vroeger gingen er tussen de 150 en 200 mosselen in zo'n blik, nu zijn het er soms 260, 270.'' En de strijd tussen groten en klei nen is ook zijn andere zorg. Bijna alle zelfstandige vissers zijn verdwenen uit de haven in Yerseke; drie grote be drijven kopen hen uit, beheersen de Wat ze vangen is vooraf allemaal al verkocht, veilen is niet eens meer nodig W markt en zorgen ervoor dat de histo rische mosselveiling op de kade vrij wel overbodig is. ,,Wat ze vangen is vooraf allemaal al verkocht, veilen is niet eens meer nodig.'' Ook is de concurrentie gegroeid. De Duitsers zijn opgedoken, met de mosselen uit hun eigen Waddenzee (die uit Zeeland komen ook voort uit de mosselbanken van onze Wadden, waarvandaan ze getransporteerd worden naar de Oosterschelde) en iets noordelijker daarvan, bij het ei land Sylt. Toch, als ik doorvraag, komt er iets van een glimlach om de mond van de kapitein. Of het dus een slecht jaar is, vraag ik. ,,Nee'', ant woordt hij, op z'n Zeeuws, ,,niet slecht, maar het kon beter.'' En dan begint het ook nog te rege nen. De plaatselijke jeugd, die als in een vroeger kinderboek vanaf de me tershoge kade in het water springt, pakt de fiets en met de handdoek om het lijf snellen de drijfnatte jongens, alleen maar jongens, huiswaarts. GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag: Deel 25 Yerseke Achter de haven ligt restant van een oude moerpolder Radioamateurs Robert Poortvliet en Dan de Bruijn zitten verscholen in natuur gebied de Yerseke Moer. foto's edwin winkels - Dieter Lindenberg, kapitein van de YE179 iSvjlv w-'r - 'r Ajt; M Een droog gevallen beek, gescheurd door de droogte, naast moe rassig grasland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7