mer 'Als het gunstig is om nu te kopen, moet ik snel zijn' Sproeien, branden, uittrekken, maaien WAT DOET EEN? mém MARKET DESK ANALIST 'Als de prijs 1 euro stijgt, kan dat klanten miljoenen extra's kosten' jüügg Blijf hardnekkig onkruid de baas Wie ons banenlandschap bekijkt, ziet bijzondere functies voorbijkomen. Wat doen die mensen? Vandaag: Chris Guth (37), market desk analist bij Engie in Zwolle. ,,Ik ben een energiemarktanalist. Ik probeer aan de hand van allerlei factoren de energieprijs te voorspellen. Je kunt het een beetje vergelijken met de aandelenbeurs. Bedrijven kopen op bepaalde momenten energie in. Door de prijzen in de gaten te houden, help ik ze om slimme inkoopbeslissingen te nemen.'' ,,Ik begin de dag met inlezen in wat er gebeurde terwijl ik sliep. De markt is immers altijd in beweging. Ik kijk wat de ontwikkelingen op de korte en lange termijn zijn. Dan beoordeel ik of ik tevreden ben met de prijs. Als het gunstig is om nu te kopen, moet ik M| j snel schakelen. De prijs MM kan binnen tien minuten ÉOiSlH h°£er °f la§er staan. Ik m j J besteed ook veel tijd aan het informeren van klanten en collega's.'' ,,Ik werk thuis. Het virus heeft een flinke impact gehad op de markt. De energieprijzen daalden fors, dus ik heb het behoorlijk druk gehad. Het was soms lastig te combineren met mijn priveleven.'' ,,Er doen zich situaties voor waarin mijn voor spelling niet uitkomt. Als mijn advies niet klopt, moet ik snel schakelen. Als de prijs 1 euro stijgt, betekent dat voor sommige klanten een paar ton of soms zelfs miljoenen aan extra kosten.'' ,,Je moet advies durven geven, al kun je er soms naast zitten. Je moet stevig in je schoenen staan, want het gaat om grote geldbedragen.'' ,,Ik houd van voorspellen, maar deze is lastig.'' -FREDERIQUE RIJNEVEEN Bekijk vacatures voor market desk analisten op nationalevacaturebank.nl. Heet weer en veel regen zijn ideale omstandigheden om onkruid in de tuin te doen woekeren. Niet opgeven, is de boodschap van tuinexpert Laurence Machiels. En de juiste bondgenoten zoeken. Oxalis of gehoornde klaver zuring is bijna te mooi om onkruid te noemen, met zijn hartvormige blaadjes en vrolijke, gele bloem pjes. Alleen is het een vermenigvuldiger eerste klasse. Uittrekken, zou je zeggen, maar daartegen heeft Oxalis een afweer mechanisme. De stengels breken mak kelijk af en de wortel blijft. Een paar weken later is de snoodaard er alweer. Zodra de bloempjes rijp zijn, vormen ze zaad dat bij de minste aanraking alle kanten opschiet, vandaar de volksnaam 'springklaver'. Trek de bloempjes er zo snel mogelijk uit. De blaadjes kun je eten, ze smaken zuur. Ook straatgras, weegbree en biggen- kruid nestelen zich graag tussen klin kers. Tussen de tegels krijg je hardnekkig onkruid maar op twee manieren weg: door het weg te branden met een on kruidbrander, of door het te besproeien met een krachtige biologische onkruid bestrijder op basis van pelargonzuur. Spuit gericht op het onkruid, niet zomaar lukraak over de hele oprit of het pad. Doe het op een zonnige dag met weinig wind. De bovengrondse delen sterven af, maar de wortel blijft leven. Met de biologische middelen van van daag is er geen alternatief. Herhaal vier weken later. De onkruidbrander bereikt precies hetzelfde effect. Heermoes, haagwinde, zevenblad of kweekgras in je border of tussen je struiken? Helaas, wat je boven de grond ziet verschijnen, is maar het topje van de ijsberg. Deze woekeraars hebben tenta kels van wortels die zich diep en meters ver uitstrekken. Je kunt het grootste deel met een spitvork uitgraven, maar er blijft altijd wel een stukje zitten dat zich weer tot een nieuwe plant ontpopt. Het is de kunst om deze lastige planten uit te putten. Maart, april en mei zijn cruciale maanden. Als je dan elk blaadje of elke stengel er systematisch uittrekt, heb je al een enorme voorsprong. Ook maaien werkt heel goed, maar in de border is dat geen optie. Daar kunnen sterke, mooiere planten het werk deels voor jou doen. Bodembedekkers als Geranium macrorrhizum, smeerwortel (Symphytum grandiflorum), Pa- chyphragma macrophylla en Trachyste- mon orientalis zijn bijzonder sterke planten die de bodem hermetisch afsluiten. Distels zijn stekelig, maar zolang ze niet in zaad komen, kunnen ze zich niet vermenigvuldigen en blijven ze netjes op hun plek staan. Trek ze er bij vochtig weer recht omhoog uit, zodat je zeker weet dat je de penwortel hebt. Breekt die af, dan krijg je op die plek twee distels voor de prijs van een. Paardenbloemen zijn net als distels: zolang ze niet uitzaaien, blijven ze op hun plek en vermeerderen ze zich niet. Laat de paardenbloemen gerust in bloei komen, je doet er bijen en hommels een plezier mee, maar trek ze daarna uit de grond met een onkruidtrekker. Door paardenbloemen te maaien splitst de penwortel, en dat zorgt voor nog meer paardenbloemen. Brandnetels zijn van een andere orde, die slaan hun wortels meters ver uit en vormen al gauw kleintjes om zich heen. Maai brandnetels systematisch, daarvan raken ze uitgeput. In zware, voedzame grond kunnen brandnetels stevig veran kerd zitten in de bodem. INSPECTEER REGELMATIG. Het is veel efficiënter om elk weekend een halfuurtje opkomend woeke rend onkruid eruit te trekken of te behandelen, dan één keer per maand een dagenlang gevecht te moeten aangaan tegen onkruid dat dan al veel te groot en te invasief is geworden. LAAT HET ONKRUID NIET uit zaaien, en klaverzuring al helemaal niet. De meeste onkruiden leven maar één jaar of minder. Zolang je ze niet in zaad laat komen, houd je ze makkelijker onder controle. ONKRUID TREK JE HET makke lijkst uit na een regenbui. Biologisch behandelen en maaien kun je beter op een zonnige, droge dag doen. Hoe meer zon, hoe groter het effect. Brand geen onkruid in droogte periodes of wanneer het waait. De vlam kan overslaan en brand veroorzaken. Wat doe je precies? Hoe ziet je werkdag eruit? Zit je vanwege het coronavirus thuis achter de laptop of ben je op kantoor aan het werk? Wat is er minder leuk aan je werk? Wat moet je in huis hebben om een goede market desk analist te zijn? Blijf je dit werk tot aan je pensioen doen? ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 GO Lts*;* - Dit helpt echt tegen onkruid v fór* BEGIN TIJDIG. Een eerste controlerondje moet zeker al begin maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74