zomer Liesbeth Woertman over body positivity VANDAAG WAT TE DOEN? 21 1. Liedjes van Ramses luisteren 2. Griezelen met Frankenstein 3. Scheuren op een Harley 4. Een vleermuis spotten We trainen, smeren, diëten en botoxen heel wat af met z'n allen, maar waarom zijn we zo gefixeerd op ons uiterlijk? Psycholoog Liesbeth Woertman ziet de coronaperiode als een kans om een gezondere verstandhouding met ons lichaam te ontwikkelen. ,,De grootste verandering zit in het onrealistische ideaalbeeld. We streven naar perfectie op alle gebieden van het leven, ook als het gaat om ons uiterlijk. Het lichaam is verworden tot een object. We zijn nog nooit zo mooi geweest als nu. Door de welvaart in het Westen hebben de meeste mensen een mooie huid, een prachtig gebit en een goed verzorgd lichaam. Toch zijn we nog nooit zo ontevreden geweest over ons uiterlijk" ,,Ja, dat is het enige motief. We dénken wel dat we het voor onszelf doen, maar je kijkt altijd met de blik van een ander naar jezelf en waardeert jezelf vanuit een ideaalbeeld in je hersenen. Je zou niet weten of je aantrekkelijk, mooi of slim bent als je jezelf niet continu zou vergelijken met anderen. Een mooi voorbeeld daarvan is het programma Make Me Beautiful, waarbij een vrouw een ooglidcorrectie liet doen. Toen ik vervolgens naar mezelf in de spiegel keek, dacht ik ineens: verrek, ik heb ook hangende oogleden! Daarvoor had ik dat nog nooit gezien. Iets als een probleem ervaren én eronder lijden ontstaat doordat iets in de samenleving wordt benoemd als een probleem. Oogleden, schaamlippen, elke keer wordt weer een ander lichaamsdeel geproblematiseerd." ,,Het gevaar is dat wat het meeste voor komt, gaat gelden als 'normaal'. Daarom is cosmetische chirurgie zo besmette lijk. Vroeger waren een spleetje tussen je tanden, sproeten of een rimpeltje geen probleem, nu wel en kan er boven dien iets aan worden gedaan. De vraag is welk probleem je met al die ingrepen denkt op te lossen. Bovendien raakt het gezicht er bijna altijd van uit balans.'' ,,Zorg dat je niet uren per dag op Insta- gram of andere sociale media zit, maar leef in de zintuiglijke wereld. En bedenk wat voor iemand je wilt zijn; waaraan ontleen je je identiteit? Als dat vooral je uiterlijk is, wat het geval is bij een grote groep jonge meisjes en ook steeds meer jongens, krijg je het moeilijk als je straks 30 of 40 wordt. Ik denk dat het voor het zelfbeeld van jongeren belangrijk is om ook aan andere waarden aandacht te besteden, zoals een goed mens zijn, iets voor een ander over hebben. Tevreden leren zijn met 'goed genoeg'. Besteed aandacht aan je uiterlijk, zorg dat je lek ker fit bent, lach veel. En vooral: kijk met een vriendelijke blik naar jezelf en naar anderen. Geef elkaar complimentjes.'' ,,Als het lukt om aan het rigide schoon heidsideaal te tornen, dat in beweging te krijgen, passen er meer mensen in en neemt de ontevredenheid af. Het is dus goed dat er meer diversiteit van licha men zichtbaar wordt. Gelukkig is het ideaalplaatje van de achterlijk dunne, witte vrouw al een beetje op z'n retour.'' ,,Nu veel mensen thuiswerken en min der sociaal verkeer hebben, hoop ik dat ons uiterlijk minder belangrijk wordt. We lopen misschien iets vaker in jog gingbroek en gaan wat minder vaak naar de kapper. Je hoeft er echt niet prachtig uit te zien als je een half brood gaat ha len, of je moet wel een héél leuke bakker hebben. Misschien dat deze coronatijd ons doet beseffen wat nou werkelijk belangrijk is. Dat je bijvoorbeeld met iets minder geld en meer vrije tijd kwa litatief gezien een fijner leven hebt.'' ,,Nee. Ik ben nu 66 en in 2017 heb ik kanker gehad, waarvoor ik chemo en bestralingen kreeg. In korte tijd werd ik zichtbaar ouder; mijn haar, nagels en huid zijn slechter geworden. Hoewel ik er niet knapper op ben geworden, ben ik blij dat mijn lichaam het weer aardig doet en ik me weer vitaal voel. Dat is zo'n grote bron van vreugde, véél be langrijker dan hoe ik er feitelijk uitzie.'' 'Kijk met een vriendelijke blik naar jezelf en naar anderen. Geef elkaar complimentjes' GO ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 Dit is de laatste ZO Zomer. Vanaf dinsdag zijn de ZO-pagina's over gezondheid, geld, consumentenzaken, werk en auto's terug. WAT Een klassieke horrorroman lezen WAAROM Wat deed jij toen je 19 was? De Britse Mary Shelley (1797-1851) schreef op deze leeftijd haar eerste boek, de klassieker Frankenstein. Haar verhaal over de arrogante dokter Victor Frankenstein en zijn monsterlijke creaties werd geïnspireerd door de wetenschap van elektrici teit en anatomie, maar heeft in deze tijd van genetische wetenschappen en slimme machines nog niets aan relevantie ingeboekt. WAAR Het originele boek is nog steeds zeer leesbaar. Of geef de verrassend kijkbare films Frankenstein (1931) en Bride of Frankenstein (1935) een kans, als je wilt weten waar het beeld van een man met schroefbouten in zijn nek vandaan komt. WAT Een motormu seum bezoeken WAAROM Vandaag is het 117 jaar geleden dat motormerk Harley Davidson werd opge richt. Van de film Easy Rider tot de beruchte Hells Angels, deze Amerikaanse motorfietsen zijn ab soluut iconisch. Wie deze snelwegkrachtpatsers wil zien, kan terecht in het American Motorcycle Museum. Daar vind je naast Harleys ook Indians, Hendersons en andere klassieke tweewielers. WAAR American Motorcycle Museum, Zwolse straat 63c, Raalte WAT Nacht van de Vleermuis WAAROM Dit weekend is het de Nacht van de Vleermuis. In heel Nederland worden nachtelijke wandelingen georganiseerd waarbij je, onder be geleiding van een expert, op vleermuizenjacht gaat. om de beestjes in hun natuurlijke habitat te zien. Vergeet niet een beetje knoflook mee te nemen, in het geval van vampieren! WAAR Op nachtvandevleermuis.nl vind je jouw dichtstbijzijnde expeditie. VIVIAN DE GIER Hoe is ons lichaamsbeeld de afgelo pen jaren veranderd? Zijn we vooral zo met ons uiterlijk bezig vanwege de ander? Wat is er zo erg aan een rimpeltje weg laten botoxen? Welk advies geeft u jongeren? Welke rol kan de body positivity- beweging hierin spelen? Zo word je niet mooier wél blijer U ziet deze coronatijd als een kans onze verhouding tot ons uiterlijk te verbeteren. Waarom? Heeft u eigenlijk zelf weleens een cosmetische ingreep overwogen? Psychologie van het uiterlijk, Liesbeth Woertman (Ten Have, €21). Wil je mee doen aan een onderzoek naar het zelf beeld van Nederlanders? Vul de vragen lijst in: psychologievanhetuiterlijk.nl WAT De verjaardag van Ramses Shaffy WAAROM Het is elf jaar geleden dat de legendarische Ramses Shaffy over leed. De zanger zou vandaag 87 jaar zijn geworden. Om dat te vieren, komen zijn vrienden en collega's vanavond samen voor een eerbe toon. Op de Shaffy Avond zingen zij zijn liedjes en vertellen ze anekdotes over de zanger van Laat me, Sammy en Pastorale. WAAR De Shaffy Avond vindt plaats in theater De Roode Bioscoop, Haarlemmerplein 7, Amster dam. Woertman: ,,Ik hoop dat uiterlijk minder belangrijk wordt.'' foto erik van t woud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69