Frits Sahertian over bezettingsactie Molukkers in Wassenaar 18 ,,Of mijn vader trots was op mij na onze actie in Wassenaar? Ja, ja. Zeker. Hij was er trots op dat de strijd die hij had willen voeren door mij werd voortgezet." Frits Sahertian (70) was een van de twee 'Zeeuwse' Molukkers die op 31 augustus 1970 met 31 anderen de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar bezetten. Een Nederlandse agent kwam daarbij om het leven. In de woonkamer van Jan Bec kers, een Vlissinger die al tientallen jaren betrokken is bij de Molukse zaak, vertelt Sahertian hoe hij van een flierefluitende scholier veranderde in een geradicaliseerde Molukse vrijheidsstrijder. ,,We moesten het voor onze ouders doen." Frits gaat terug naar de avond van 30 augustus 1970. ,,Voor de ac tie in Wassenaar kwamen we mu nitie tekort. We reden 's avonds vanuit Moordrecht naar Vlissin- gen om munitie te halen." De 33 deelnemers verzamelden zich daarna in een schuur in Capelle aan den IJssel. ,,Het was scheme rig, met alleen maar een klein lampje. Het plan was om de Indo nesische ambassade in Den Haag, het consulaat in Amsterdam en de ambassadeurswoning in Wasse naar te bezetten. In de schuur hoorden we dat het alleen om de actie in Wassenaar ging. Dat had de top van de KPK, de ordedienst waar ik bij zat, beslist, omdat ze niet drie plekken tegelijk in de ga ten konden houden." Terugdenkend begon het voor Frits in het kamp in Westkapelle, waar hij met zijn vader en zijn zusje woonde. Zijn moeder was toen al overleden. Als zesjarige maakte hij mee dat de Neder landse politie er negen Molukkers neerschoot. Alle mannen, ook zijn vader, werden weggevoerd. Frits bleef alleen met zijn zusje achter tot de vrijlating van vader, drie maanden later. ,,In 1958 zijn we naar Serooskerke gegaan, maar daar wisten de mensen niets van wat er in Westkapelle was ge beurd. Vier jaar later, ik zat in de zesde klas, verhuisden we naar Middelburg." ,,Mijn vader werkte bij de ijzer gieterij Boddaert aan de Kousteen- sedijk in Middelburg. Hij verdrong zijn problemen door te gaan stap pen. Op mijn twaalfde kwam ik onder toezicht van de Kinderbe scherming en werd naar het tehuis Overberg bij Veenendaal gebracht. Daar moest ik drie of vier maan den blijven. Ik was blij, want daar ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 GO Frits Sahertian, even terug in Zee land: ,,Je zag dat onze ouders met trauma's zaten, met pijn. We heb ben gezegd: we gaan terugtrap pen." FOTO LEX DE MEESTER 'We moesten het doen voor onze ouders' THEO GIELE Frits Sahertian Frits Saher tian werd op 10 juni 1950 ge boren in Makasser als zoon van Bob Sahertian (1920, Su- kabumi) en Maria Pesik (1923, Bandjermassin). Zijn vader was soldaat eerste klas in het KNIL (Koninklijk Nederlands- Indisch Leger). Bij rellen in Makassar kwam Frits' éénja rige broertje Jan om het leven. In 1951 werden de Mo lukse KNIL-militairen en hun gezinnen overgebracht naar Nederland. Daar kregen ze ontslag uit militaire dienst. Na omzwervingen langs verschil lende kampen in Nederland kwamen Frits, zijn vader en zijn zusje in 1953 terecht in Westkapelle. Zijn moeder was kort daarvoor overleden in kamp Lunetten in Vught. Frits was toen pas drie jaar. Vijftig jaar geleden, op 31 augustus 1970, nam hij deel aan de be zetting van de ambtswoning van de Indonesische ambas sadeur in Wassenaar. Maan dag wordt de actie herdacht in Vught.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66