'Mijn vader heeft echt heel veel gedoneerd. Waarschijnlijk heeft hij in totaal tweehonderd kinderen' 17 Sgll PASPOORT devol gezin, waarin ik nooit iets tekort ben ge komen, maar toch had ik altijd het gevoel dat ik anders was. Als ik bij vriendinnen thuiskwam, zag ik vaders. Later ga je beseffen dat je die zelf niet hebt. Toen ik thuiszat met die burn-out, en er allerlei levensvragen in me opborrelden, ging ik me afvragen waar ik eigenlijk vandaan kom. Ik wist dat ik van een donor ben, maar wie? Via het Fiom heb ik zo'n wangslijmdinge- tje opgestuurd en een paar weken later kreeg ik telefoon." ,,Ze zeiden dat ik er maar even goed voor moest gaan zitten, want ik had niet zomaar een vader. Hij is namelijk nogal actief geweest. Hij heeft echt heel veel gedoneerd. Er zijn al zeventig kinderen bekend, waarvan ik een van de oud sten ben, en het gaat maar door. Waarschijnlijk heeft hij in totaal tweehonderd kinderen." ,,Het is bizar. Mijn vader heeft een vorm van autisme en is om die reden nooit getrouwd. Maar, zo heeft hij het me later uitgelegd, hij wilde niet dat er later niemand om zijn kist zou staan. Dus ging hij doneren. Soms wel een paar keer per week, op vaste momenten op weg naar zijn werk. Dat was in de kliniek van dokter Karbaat, die later nog in opspraak is ge komen vanwege gesjoemel met sperma. Ik heb dat destijds ook in het nieuws gezien, niet we tende dat ik daar ook vandaan kom." ,,Vorig jaar september. Ik zocht meteen naar gelijkenissen, maar zag er niet veel. Ik lijk toch meer op mijn biologische moeder, alleen al omdat mijn vader half-Surinaams is. Wat ik natuurlijk nooit had kunnen bedenken. Maar ik zie wel bepaalde trekjes van mijzelf in hem terug. Hij is bijvoorbeeld heel spiritueel, wat ik van thuis uit helemaal niet heb meegekregen. Hij doet aan reiki, net als ik. Ik weet niet of ik hem vaak ga zien, maar ik zou het wel leuk vinden om Sam aan hem te laten zien. Zijn kleinkind. Ik heb ook al een broer en een zus ontmoet. Verschillende wonen in Zeeland, waaronder deze twee. Dat was heel bijzonder. Onze vader heeft allemaal uitgesproken per soonlijkheden voortgebracht." ,,Absoluut. Ik zie nu dat ik uit een heel warm nest kom. Dat ik altijd ben vrijgelaten en hoe belangrijk dat is. Ik weet waar ik vandaan kom en ben daardoor veel meer in balans. Ik voel me sterker. Ik was altijd een beetje zweverig, maar nu sta ik op twee benen. Ook mijn moe ders zijn blij voor me. Ik heb geleerd dat als iets tegenzit, je er gewoon aan moet gaan staan. Omdat je uiteindelijk groeit." ,,En wat ik ook leerde van Little Spoon. Toen ik op een zeker moment wel nog het aantal vol gers zag groeien, maar niet mijn omzet, be sloot ik dat het anders moest. Omdat ik vanuit de horeca vaak de vraag kreeg hoe ze beter zichtbaar konden worden op sociale media, ben ik me daarop gaan richten. Peper in je Zaak heb ik dat concept genoemd. Ik help be drijven om online op te vallen en soms denk ik mee met nieuwe ondernemers, om ervoor te zorgen dat hun zaak vol zit nog voordat het open is." „Misschien wel. Ik hoef niet altijd het perfecte plaatje te zien, maar het feit dat je erover na denkt, duidt ook weer op maakbaarheid. Peper in je Zaak is wel anders dan Little Spoon. Ik laat daar zien waar ik zelf ook tegenaan ben gelo pen. Mijn eigen valkuilen. Ik help foodbloggers een bedrijf op te zetten. Die markt groeit nog steeds, ja. Mensen houden van eten, iedereen is nieuwsgierig." ,,Mijn eigen foodblog heb ik op een lager pitje gezet. Dat blijft voorlopig ook zo. En dat is ook goed. Ik ben weer een fase verder. Ik doe nu wat ik écht leuk vind en ik krijg er nog geld voor ook. Mijn man heeft dezelfde keuze ge maakt. Die was heftruckchauffeur, nu maakt hij ecosystemen, van die grote vazen met plantjes erin. Hij verkoopt ze via Instagram en hij gaat als een speer." Ik ben zo trots. Op hem, maar ook op waar ik nu ben. Wat ik nu wilde zijn, wist ik niet. Wel wat ik zou willen voelen. Geluk. Dat ge voel heb ik nu. Eigenlijk is het afgelopen jaar zo'n beetje alles op zijn plek gevallen." GO ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 Stefanie Houterman-Van der Maas werd geboren op 13 maart 1984 in Vlissingen. In die stad is zij ook opgegroeid. Na de mavo op de SCW deed ze mbo mode/handel en daarna nog hbo communicatie. Ze werkte als intercedent bij Tence en als account manager bij Acknowledge. Vijf jaar geleden begon ze een foodblog, Little Spoon. Sinds twee jaar runt ze ook Peper in je Zaak. Stefanie is getrouwd met Ruben en samen hebben zij een zoon, Sam. Wat vertelden ze? Zo ben je enig kind en zo ben je met twee honderd. Maar je hebt je vader dus ontmoet. Heb je door de ontmoeting antwoorden ge kregen op je levensvragen? Wat je ook leerde na je burn-out. Is alles dan zo maakbaar? Ben je zelf uitgeblogd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65