Ooggetuigen over grootste naoorlogse vliegramp in Zeeland We wisten ook niet hoeveel mensen er waren overleden, het was een griezelige boel 14 Dobberende bootjes, zwemmende kinderen in het water en zonaanbid- ders op de eilandjes. Totdat een plotse ling opkomende mistbank het schil derachtige decor verstoort. Binnen een paar minuten is het zicht op sommige plekken op het water geminimaliseerd. Jongeren klimmen de Veerse kade op, watersporters zoeken snel een veilig plekje aan de steiger van eilandje de Haringvreter. Het bootje van Jacqueline Midavaine ligt al in de haven van Veere. Ze heeft er een prachtig uitzicht op het Veerse Meer en het historische centrum. Met rechts de Campveerse Toren en de Schotse Huizen en in de verte de Ha ringvreter. ,,Veere had toen nog niet de jachthaven die het nu heeft. Het was er bij lange na niet zo druk met jachten als tegenwoordig", vertelt Midavaine, destijds werkzaam voor persbureau Slagboom. De Middelburgse is gespeci aliseerd in luchtfotografie en gaat re gelmatig met een Cessna de lucht in. In die tijd 'doet' ze vooral scheepsrampen. Op vliegveld Midden-Zeeland schijnt dan nog steeds de zon. De ne gen passagiers staan klaar voor vertrek en schuifelen ongeduldig heen en weer over de groene startbaan. Ze zijn een van de eerste Zeeuwen die een rond vlucht maken boven Walcheren om zo het schiereiland eens vanuit vogelper spectief te bekijken. Voor José hoeft het allemaal niet zo nodig, maar toch stapt ze als laatste samen met haar moeder in het vliegtuig. Aan boord blijken alle zitplaatsen al vergeven. Dan maar met zijn tweetjes op één stoel, tegen moe der aan geschurkt. Zenuwachtig is de 9-jarige Heinkenszandse niet, ze laat het maar over zich heen komen. Al vindt ze het eenmaal aan boord toch best spannend. Het spiksplinternieuwe vliegtuig heeft er nog maar weinig vlieguren op zitten, net als de 25-jarige piloot Dybdahl. Hij staat de extra passagier toe, niet wetende dat het toestel daar door ook qua gewicht is overbeladen. Stipt om 15.15 uur laat de Noorse piloot de motoren flink brullen en krijgt toe stemming van de havenmeester van het vliegveld om samen met zijn negen passagiers de lucht in te gaan. Warrige indruk Het knetterende geluid van de moto ren en het uitzicht maken veel indruk, zeker op het meisje van 9. Voor haar ge voel zit Van den Dries al een tijdje in de lucht wanneer het haar opvalt dat de piloot een warrige indruk maakt. Dybdahl kijkt een aantal keer angstval lig naar opzij door het raam. Daar sche ren plots mistflarden langs het toestel. Bernhard Vriesman ligt op dat mo ment met zijn motorboot Shalom 2 aan de steiger van de Haringvreter en zit samen met zijn 17-jarige zoon Ben in de kajuit. Ze zien hoe het Veerse Meer in luttele minuten door de opkomende mistbank verandert in een spookachtig decor. Dan zien vader en zoon plots een vliegtuig vlak voor hun neus op duiken uit de dichte mist. Het toestel maakt een scherpe bocht. ,,Ik had het idee dat de piloot volkomen gedesori- enteerd was", herinnert Ben Vriesman zich vijftig jaar later nog precies. ,,Ik zie het zo recht op ons afkomen en langs de boomtoppen scheren." Slechts drie minuten na het opstij gen - om 15.18 uur - crasht de Britten- Norman Islander op de Haringvreter in het Veerse Meer, nadat het vliegtuig een van de boomtoppen op het eiland heeft geraakt. Het toestel slaat drie keer over de kop, schiet nog honderden me ters door, explodeert en wordt opge vreten door een vuurzee. Het lijkt alsof er een vlammenwerper is afgeschoten, zeggen getuigen later tegen de toege stroomde pers. Van de 'cockpit' blijft niets meer over. De piloot en twee pas sagiers overleven de crash niet. De ze ven andere inzittenden zijn tientallen meters uit het vliegtuig geslingerd. Bernhard Vriesman is als eerste ter plaatse om hulp te verlenen. Hij geeft zijn zoon opdracht om met de mari foon contact te zoeken met radio Sche- veningen. ,,Ze vroegen waar ik zat", herinnert Vriesman jr. zich nog. ,,'Op de Haringvreter', zei ik. Maar dat kon den ze zo snel niet vinden. Toen wil den ze de hulpdiensten naar Kamper land sturen. 'Nee', zei ik, 'Veere is een betere optie, de steiger in de jachthaven tussen de Campveerse Toren en de Jachtclub is de meest geschikte locatie. Ik ben toen de hulpverlening gaan coördineren, terwijl mijn vader met di verse andere watersporters de slachtof fers ging helpen", zo vertelt hij vijftig jaar later op de plek van de ramp. De ravage is verschrikkelijk. Li chaamsdelen liggen her en der tussen de wrakstukken, van de piloot is nage noeg niets meer over, vertelt Vriesman. Hij loopt naar de plek waar het wrak moet hebben gelegen. ,,Ik zie de piloot nog zitten in de cockpit, zijn lichaam was door het vuur helemaal verbrand. Daarna ben ik meteen teruggegaan naar de boot om in contact te blijven met de hulpdiensten." Op zo'n 75 meter afstand van wat er nog over is van het toestel ligt een jong meisje in het gras. Haar gezicht is zwart uitgeslagen, haar kleren en haren ver schroeid en ze heeft brandwonden op verschillende plekken van haar li chaam. Het is José van den Dries. Een - vermoedelijk - Amerikaanse man die ook op het eiland aanwezig is, ontfermt zich als eerste over het meisje. Hij neemt haar mee in zijn speedboot, scheurt naar de kade in Veere, houdt een auto aan en brengt haar naar het ziekenhuis in Middelburg. Jacqueline Midavaine heeft intussen ook meegekregen dat er iets ernstigs is gebeurd. De persfotografe pakt haar ca mera en gaat naar de kade in Veere. Daar drommen honderden mensen sa men die op de rookwolken zijn afgeko men. ,,Ik kan me nog herinneren dat ik foto's ben gaan nemen, maar dat ik dacht: dit is zo aangrijpend, die kun je niet plaatsen. Bovendien greep het me persoonlijk erg aan, omdat ik zelf ook vaak in een vliegtuigje zit. We wisten ook niet hoeveel mensen er waren overleden, het was een griezelige boel. Wat ik me nog wel herinner, is dat de slachtoffers vrij snel van de Haringvre ter zijn gehaald", vertelt Midavaine vijftig jaar later. Ambulances Dat gebeurt onder meer met de boot van Bernhard Vriesman. Daarna wor den de overlevenden met loeiende si renes naar het Gasthuis in Middelburg gebracht door ambulances die af en aan rijden. Mevrouw Bastiaanse ligt op dat moment ook in het ziekenhuis. Ze heeft toevalligerwijs een dag eerder een zwaar auto-ongeluk bij Kamper land gehad, dat hemelsbreed nog geen 500 meter van de Haringvreter ligt. ,,Ik weet het nog goed", vertelt ze nu. ,,Het gonsde meteen door het ziekenhuis dat er iets ergs was gebeurd. Vanuit mijn ziekenhuisbed hoorde ik de sirenes, maar wat er aan de hand was, werd niet gezegd. Pas later kreeg ik mee dat er een vliegtuig was neergestort, vlak bij waar ik dat ongeluk had gehad." Twee passagiers en de piloot overle ven de crash niet. De meeste gewonden worden met zware brandwonden afge voerd naar het brandwondencentrum in Beverwijk. Voor José en haar moeder loopt de crash wonderwel goed af. In het ziekenhuis in Middelburg blijken vooral de verwondingen van José mee te vallen. Toch wordt ze er enkele we ken gehouden totdat ook haar moeder weer naar huis kan. Op wat littekens na zijn ze er beiden heel goed vanaf geko men. Alleen haar lievelingsschoenen heeft ze nooit meer teruggezien. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Kijk op de site bij /video Jacqueline Midavaine De gewonden worden naar de kade in Veere gebracht. foto jacqueline midavaine/ beeldbank zeeland Boven: Van het gecrashte vliegtuig was nagenoeg niets over. Onder: De gewonden werden met boten naar de kade in Veere gebracht. fotos jacqueline midavaine/ beeldbank zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62