Vijftig jaar na vliegtuigcrash op de Haringvreter 'Mayday!, mayday!, mayday!', roept de 16-jarige Ben Vriesman door de marifoon vanuit zijn kajuit naar radio Scheveningen. 'Er is een vliegtuig neergestort op de Haringvreter.' Het communicatiestation denkt in eerste instantie aan een grappenmaker. Maar Vriesman blijft aanhouden. Vijftig jaar later kijken betrokkenen terug op de vliegramp. 'Ik zag ineens een enorme vuurbal door het vliegtuig gaan' ondag 30 augustus 1970, vliegveld Mid den-Zeeland. De Noorse piloot 1 Dybdahl manoeu vreert rond half drie in de middag zijn tweemotorige Britten-Nor man Islander naar de startbaan voor een rondvlucht boven Wal cheren. Het vliegveld is nog maar net twee maanden open, het toe stel zo goed als nieuw. Doorde weeks wordt de Islander ingezet als lijndienst tussen Amsterdam en Lille, in het weekend voor rond vluchten vanaf het Zeeuwse vlieg veld. Zo ook deze zomerse zondag. Het zijn ideale omstandigheden om het luchtruim eens te verken nen, constateert de pas 25-jarige Dybdahl. Een graadje of twintig, aan de hemel slechts wat lichte be wolking, geen zuchtje wind. Een paar kilometer verderop in Heinkenszand maakt de 9-jarige José van den Dries zich gereed voor haar debuut in de lucht. Ze zal over een uurtje samen met haar moeder en ome Willem en tante Irma voor het eerst in een vliegtuig stappen. Maar ze heeft er helemaal geen zin in. Veel liever zou ze thuis met haar vriendinnetjes buiten spelen. Maar ze móet mee. Het is immers een cadeau van haar oom en tante 'dus dat kunnen we niet weigeren' zegt haar moeder. ,,En dan kun je maandag op school te gen al je vriendinnen zeggen dat je in een vliegtuig hebt gezeten." Het meisje stemt er dan toch maar mee in. ,,Maar dan wil ik wel mijn nieuwe jurkje en lievelingsschoe nen aan", zegt ze vlak voordat ze de deur uitgaan. Dat mag. De rondvlucht zal onder meer over het Veerse Meer gaan. Daar is het een zondag als alle andere. GO ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 MAURICE STEKETEE Ben Vriesman op de Haringvreter, waar hij vijftig jaar geleden het vliegtuig zag neerstorten en met zijn vader hulp verleende. foto jan bos 'Ik zie hem nog zo neerstorten' José van den Dries, overlevende LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61