Jan Vantoortelboom Scharniergesprek In het nieuws I Uit het nieuws Middelbare scholen weer open Net als Johan Cruijff en Jesper Olsen VERDER IN Z 'Ik heb respect voor de regels' 'Ik denk wel dat we dit nog een keer doen' 12 Als mijn vrouw ze niet mooi 18 FRITS VOCHTVOOR EEN VRIJ MOLUKKEN 19 JOAN MAG ZICH BIJNA BRANDWEER MAN NOEMEN 16 STEFANIE HEEFT WEL 200 BROERS EN ZUSSEN Vrijdag loop ik een zaak in Terneuzen binnen, het soort winkel dat ik doorgaans niet bezoek voor mijn plezier: een detailhandelaar die gereed schappen, accessoires en bouwmaterialen levert. Ik kan er zelf niet door de gangen lopen om de spullen die ik nodig heb te zoeken, want die zijn afgesloten door een brede toonbank. Daarachter staan een paar man netjes met baarden en tatoeages. 'Hoe kan ik u helpen?' 'Ik heb scharnieren nodig.' 'Wat voor scharnieren?' 'Om deuren aan op te hangen.' 'We hebben honderden scharnieren.' 'Waar kan ik ze zien?' 'In de catalogus daar op het tafeltje.' 'Catalogus?' mompel ik, terwijl ik me omdraai. 'Vanaf bladzijde 360,' roept hij me nog na. Ik loop naar de catalogus, sla bladzijde 360 open en wijs naar een plaatje, zo snel dat hij niet de tijd heeft om een an dere klant aan te spreken. 'Deze!' Ik ben een snelle kiezer. Als ik nieuwe schoenen ga kopen, sta ik binnen vijftien minuten buiten. Ik maak er een sport van. 'Weet u het zeker?' 'Ze zijn zwart. En er zit een pin in. Dus dan is het goed. Er moest een pin in zitten. Ik heb andere gekocht en die waren niet goed.' 'Maar ze zijn wel klein, slechts 3 cm.' 'De man die ze eraan hangt zegt dat ik drieduimsschar- nieren moet hebben. Wat is dat voor maat?' 'Dan zijn deze beter. Stan daardafmeting. Ongeveer 9 cm.' Hij wijst naar een plaatje op dezelfde bladzijde. 'Doe die dan maar.' 'Linkse of rechtse scharnie ren?' 'De man die ze eraan hangt zegt dat die die hij nodig heeft allemaal dezelfde zijn. Dus links noch rechts. En de goedkoopste ook.' Enige verwarring volgt, vooral wat het goedkoop zijn betreft. 'Rond of hoekig?' gaat hij na een poos verder. 'Interesseert me niet.' 'Als ze hoekig zijn, is dat makkelijker, vooral als er ge schaafd moet worden.' 'Hoekig is goed.' 'Hoeveel heeft u er nodig?' 'Hoeveel moeten er aan een deur?' 'Drie volstaan.' 'De man die ze eraan hangt zegt vier.' 'Ook goed.' '28 stuks dan.' Hij rommelt wat op zijn klavier en staart naar het compu terscherm. 'We hebben er maar 2 op voorraad,' zegt hij in zijn baard wrijvend. 'En dat is raar, want je hebt er minimaal 3 nodig voor een deur.' 'Dat is inderdaad niet zorgvuldig.' Hij belt naar andere filialen in de buurt. Ook daar hebben ze niets op voorraad. 'Jammer. Dan maar thuis leveren?' zeg ik. 'Dat kan. Vanaf 20 euro is het gratis.' 'Goed zo. Ze moeten er voor donderdag zijn, want de man die ze eraan hangt komt donderdag.' 'Dat moet lukken. Dan is het 270 euro.' 'Als mijn vrouw ze niet mooi vindt, breng ik ze terug,' zeg ik. Hij krabt zich bijna een breuk in zijn baard en is blij dat hij van die rare kwast af is. Af en toe geniet ik van een simpele scharnierconversatie. Na een lange en onzekere periode gaan aankomende week de Zeeuwse middelbare scholen weer volledig open. Hoewel de middelbarescholieren voor de va kantie nog deels naar school kon den, was dat toch anders. Doris Duinkerken (15) uit Middelburg gaat aan het derde jaar vwo begin nen op Nehalennia en heeft er zin in. ,,Ik kijk er echt naar uit dat het normale leven weer gaat begin nen", vertelt ze. ,,Het is fijn om ge woon weer de routine van school te hebben en daarna bijvoorbeeld af te spreken met vrienden. Voor de vakantie was het heel onzeker en hadden we de ene dag wel school en de andere dag niet. Die onzekerheid hebben we straks ge- lukkig niet. Ook kijk ik er natuur lijk heel erg naar uit om mijn vrienden weer te zien." Tijdens de vakantie hield ze zich misschien iets minder aan de coro- naregels, maar dat gaat ze op school veranderen. ,,Ik ga zeker afstand houden van de leraren. Het is afwachten op de regels van school, maar ik hoop niet dat die al te streng worden. Voor de vakantie mochten we niet naast iemand zitten en dat was toch wel heel erg saai, dus ik hoop niet dat dat straks ook zo is. Ik hoop ook niet dat we een mond kapje moeten dragen. Dan zou ik er wel tegenop zien. Ik realiseer mij wel dat ook ik het virus kan overdragen, dus zal ik respect heb ben voor de regels." Cruijff en Olsen, Neymar en Icardi en Messi en Suarez en nu ook Jas per Impens en Steve Schalkwijk van HSV Hoek: deze duo's scoor den een strafschop door een pass opzij te geven. Dat idee ontstond toen Schalkwijk een filmpje op Facebook zag van Neymar en Mauro Icardi van Paris Saint Ger main, die dat ook deden. ,,We had den het nog niet geoefend, maar toen we de strafschop kregen en ik de bal aan Impens gaf, keken we elkaar aan en wisten we genoeg", vertelt Schalkwijk. Hij scoorde met deze strafschop de 3-2 tegen Patro Eisden Maasmechelen. ,,Vooraf wist niemand dat we dit zouden doen. Onze teamgenoten vonden het allemaal prachtig, maar de tegenstander hoorde ik wel vloeken. Het was leuk om te doen. Je moet het een beetje span nend houden en iets leuks aan het publiek geven. Gelukkig ging hij erin." Dat bleek nog niet zo makkelijk. ,,De keeper dook wel, maar stond vrij snel op en kwam op mij af. Ik had hem eigenlijk terug moeten passen, maar ik ben een spits en een egoïst, dus schoot ik hem er zelf in." Of ze dit nog een keer gaan doen? ,,Ik denk het wel. Tegen een club als Goes zal het lastig zijn, want zij weten misschien nu wel dat ze dit kunnen verwachten. Maar eigenlijk is het juist dan leuk om te doen. Je moet soms een beetje risico nemen. Een beetje bluffen hoort er gewoon bij." ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60