II IJsbeer doodt Nederlander in tent 5 Test coronavaccin in Nederland Het door Janssen Vaccines in Leiden ontwikkelde corona- vaccin wordt binnenkort ook op Nederlanders getest. In Groningen, Leiden en Utrecht nemen 135 mensen deel aan de zogeheten fase 2-studie. In deze fase wordt de werk zaamheid van het vaccin op een relatief klein aantal ge zonde mensen uitgeprobeerd. Ook in Duitsland en Spanje gaat de fase 2-studie van start. Eerder werd het Leidse coro- navaccin al met succes getest op apen. Vanaf half juli na men ruim duizend Belgen en Amerikanen deel aan de fase 1/2a-studie, waarbij de veilig heid van het middel centraal staat. Mocht de fase 2-studie ook naar tevredenheid verlo pen, dan wil Janssen het vac cin vanaf eind september gaan testen op 60.000 men sen in gebieden waar het co ronavirus actief is. Dat is de fase 3-studie. Janssen gaat twee doseringen van het vaccin testen, dat als zeer kansrijk wordt gezien. De Europese Commissie heeft een voorlopige deal met Jans sen over de aankoop van 200 miljoen vaccins, met een op tie op nog eens 200 miljoen. Er is echt helemaal niks aan de hand met Nederlandse vleermuizen Frankrijk kleurt nog meer corona-oranje Het reisadvies voor een flink aantal departementen in Frankrijk wordt vandaag aan gescherpt. De gebieden krij gen code oranje, wat betekent dat mensen wordt aangeraden alleen noodzakelijke reizen te maken, geen vakanties. Het gaat om la Seine-Saint-Denis, le Val-de-Marne, les Hauts- de-Seine, la Seine-et-Marne, l'Essonne, Val-d'Oise, les Yve- lines, le Rhone, la Gironde, la Haute-Garonne, le Gard, le Var, le Vaucluse en Loiret. Natuur heeft het loodzwaar Veder-Smit overleden Haring krijgt restauratie een manager daar. ,,Hierdoor kon iedereen zich aan de coronavoor schriften houden. Dat is ook ge beurd. Het heeft tot na tien uur 's avonds geduurd.'' Volgens Ha- mersma verliep het feest ook daar volgens de regels. ,,Er werd niet gedanst, er was geen polonaise.'' Consequenties Aan de hand van de foto van het bordesmoment barstte de bom alsnog. Uitgerekend op de dag dat de Ierse Eurocommissaris Phil Hogan moest aftreden omdat hij de Ierse coronaregels had overtre den. Toch lijkt Grapperhaus dat lot bespaard te blijven. Oppositieleiders die de laatste we ken het kabinet geregeld de maat namen, blijven nu stil. Alleen Thierry Baudet (FvD) vroeg om het aftreden van de minister. Van andere oppositieleiders als Lode- wijk Asscher (PvdA) en Jesse Kla ver (GroenLinks) kwam geen ge rucht. Ze willen van dit privémo- ment 'geen politiek maken', klinkt het. Partijen vinden het misschien 'oerdom allemaal', maar een poli tieke hoofdzonde, nee. Bovendien vrezen zij: ook van mij kan zo'n foto opduiken. Dat wil niet zeggen dat het Grapperhaus niet alsnog gaat ach tervolgen. Zo opperen Tweede Ka merleden Geert Wilders (PVV) en Henk Krol alle opgelegde corona boetes kwijt te schelden, nu de 'geloofwaardigheid' van de minis ter die hierover gaat 'is aangetast'. Een Rotterdamse advocaat schreef al een brief met die strekking: zijn vier cliënten kregen een boete (en strafblad) na het gezamenlijk eten van wat gebakjes. Zo is de affaire allerminst afge wikkeld. Maar dat Grapperhaus zijn wittebroodsweken thuis zal doorbrengen als ambteloos burger, hoeft hij niet te vrezen. LONGYEARBYEN Een Nederlan der is gisteren gedood door een ijs beer op Spitsbergen in de Noorde lijke IJszee. De 39-jarige man werd 's nachts rond vier uur aangevallen toen hij in zijn tent lag op een kam- peerplek in de plaats Longyear- byen. Hij werd nog met spoed naar een ziekenhuis gebracht, maar het was al te laat. Het slachtoffer is afkomstig uit Amsterdam. Hij was sinds twee jaar de beheerder van de camping, ver telt eigenares Michelle van Dijk. ,,Toen ik werd gebeld door de poli tie, was ik in shock. En dat ben ik nog steeds. In de 44 jaar dat de cam ping bestaat, hebben we nog nooit zoiets meegemaakt.'' Buitenlandse Zaken staat in con tact met de familie en verleent con- sulaire bijstand. Op sociale media van het slachtoffer staat onder an dere dat hij een gediplomeerd pool- gids was. De steunbetuigingen en condoleances stromen binnen. Ook Van Dijk is erg emotioneel. ,,Ik kende hem al zestien jaar. Hij was ontzettend geliefd. Iedereen die hem ontmoette, mocht hem meteen. Hij was een ontzettende leuke gast.'' Tijdens de aanval waren zes an dere mensen aanwezig op de cam ping. Zij raakten niet gewond, maar zijn wel naar het ziekenhuis ge bracht voor psychologische hulp. Het gaat om drie Duitsers, een Noor, een Fin en een Italiaan. Een omstander, mogelijk een een andere poolgids, heeft het dier neergeschoten, waarna de ijsbeer nog richting het nabijgelegen vlieg veld is gelopen. Daar werd hij niet veel later op een parkeerplek dood gevonden. IJsberen mogen alleen worden doodgeschoten als er sprake is van zelfverdediging, omdat ze een be schermde diersoort zijn. Toeristen hebben geen wapen, inwoners wel. zaterdag 29 augustus 2020 LEIDEN Ecoloog Erik Korsten van de Zoogdiervereniging krijgt veel vragen nu dit weekend in het teken staat van vleermuizen en vleermuisexcursies. Een Aziatische soort zou mogelijk te maken hebben met de oor sprong van Covid-19 in China. VAL-D'OISE 'S-GRAVELAND De natuur staat er na de derde droge zomer op rij 'be droevend slecht' voor. Beken, ven nen en venen staan droog. Bo men sterven af, grote stukken hei de zijn verdord en hoge zandgronden hebben het zwaar. Voor ons land ken merkende soorten dieren en planten zijn bijna of hele maal verdwenen, aldus Natuurmo numenten. DEN HAAG Drie dagen voor haar 99ste ver jaardag is woens dag oud-staatsse cretaris en ex-Ka merlid Els Veder Smit (VVD) overle den. ,,Een betrok ken politica en so ciale vrouw'', aldus premier Rutte. AMSTERDAM Een enorme muur schildering van graffitikunstenaar Keith Haring (1958-1990) in Am sterdam krijgt een restauratie. Maan dag wordt begon nen met het kar wei op het terrein van het Food Cen ter Amsterdam. Het 'reusachtige fabeldier' is het op één na grootste nog bestaande werk van Haring in de openbare ruimte in Europa. Minister Ferd Grapperhaus kan anblijven. foto anp De tent op Spitsbergen waar de Nederlander sliep. foto reuters HARTELIJK WELKOM Het is voor migranten een ontvangst waar ze van dro men als ze de Middellandse Zee richting Europa probe ren over te steken in een gammel bootje. De Britse straatkunstenaar Banksy spoot de hoopvolle afbeel ding - met een reddingsboei in de vorm van een hart - op het reddingsschip Louise Michel. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5