Werken we samen harder dan alleen? ^4 PRODUCTIVITEIT 11 Roeland Reinders (52) bestuurder Cco Paycargo International Weg van de drukke kantoortuin zouden we eindelijk de rust vinden om eens lekker door te kunnen werken. Althans, dat was het idee. De praktijk van het thuiswerken blijkt toch vaak anders. I v e kantoortuin heeft zeker problemen, J maar thuiswerken Iy is geen wonder middel'', zegt Stefan van der Stigchel, hoogleraar cogni tieve psychologie en auteur van Grip op je aandacht. ,,Ook al is er minder afleiding en kun je flexibeler je tijd inde len, je zit toch maar alleen. Er zijn werkenden die zich dan juist goed kunnen concentre ren, maar voor veel mensen is het toch lastig om zonder col lega's om je heen de motiva tie te vinden om net zo hard te werken als op kantoor.'' De eigen thuisomgeving heeft niet per se minder aflei dingen dan de kantoortuin, zegt Mark Tigchelaar, neuro- psycholoog en auteur van Fo cus AAN/UIT. Ook in ons ei gen huis moeten we diverse prikkels zien te negeren. ,,Je collega's zitten niet naast je, maar je hebt wel alle moge lijkheden om digitaal te com municeren, bijvoorbeeld via instant messaging-program- ma's. Maar voor je hersenen maakt het niet uit of je een mailtje uitgebreid leest en be antwoordt of even snel een chatbericht stuurt: het is nog steeds een onderbreking.'' Hoe meer onderbrekingen, hoe lastiger het voor onze hersenen wordt om te focus sen. ,,Het duurt al snel 20 mi nuten voor je terug in de flow komt. Wordt je aandacht zo vaak getrokken dat je er niet meer inkomt, dan heb je een probleem.'' Ook op een rus tige thuiswerkplek kan het zo haast onmogelijk worden je werk af te krijgen. ,,Dan zie je dat mensen eerder gaan be ginnen of langer doorgaan.'' Veel thuiswerkers staan daar door altijd 'aan'. ,,Maar je her- senen hebben ook tijd nodig om weer op te laden. Krijgen ze die niet, dan ga je interen op je energiereserves.'' Productief werken hangt voor een groot deel ook af van de nabijheid van anderen, stelt Van der Stigchel. ,,Pro- blemen oplossen of tot nieuwe ideeën komen, lukt veel minder goed in je eentje. Het perspectief van anderen maakt dat je samen tot iets nieuws komt.'' De ouder wetse brainstorm op kantoor laat zich moeilijk vervangen door een videovergadering. „Bepaalde non-verbale com municatie komt via een scherm niet door. Als je elkaar in het echt ziet, komt er ook altijd een moment dat je even ontspant en het over iets an ders hebt. Vaak komen juist dan de beste ingevingen.'' Hoe kunnen we toch zo productief mogelijk zijn? Vol gens Tigchelaar is het zaak dat thuiswerkers kritisch naar hun nieuwe werkroutine kij ken. ,,Als je altijd bereikbaar bent, kun je niet productief meer zijn, zo simpel is het. Heb je tijd nodig om je te fo cussen op een taak, geef dan aan bij je collega's dat je even niet reageert op berichten en waarom. Dat durven mensen soms niet, maar vrijwel ieder een zal het probleem herken nen en je beslissing snappen. Ook binnen de organisatie moet besproken worden wat van werknemers verwacht wordt op dit gebied. Wacht niet tot de leiding erover be gint maar kaart het zelf aan.'' Als we thuiswerken weer kunnen combineren met de gang naar kantoor zal dat voor veel werkenden uiteindelijk het meest effectief zijn, aldus Van der Stigchel. ,,Dan heb je het beste van beide werel den.'' GO ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 „Normaal gesproken vlieg ik voor mijn werk de hele wereld over, maar door corona ben ik daar helemaal mee opgehou den. Het contact bestaat nu uit mailen, bellen en conference- calls. Ik zou het risico van vlie gen ook niet willen nemen. Ik ben heel voorzichtig. In het begin vond ik het niet reizen heerlijk. Ik was heel gefocust, maar het heeft me wel business gekost. Zakendoen gaat niet al leen online. Je moet elkaar ook echt in de ogen kunnen kijken. Dat is zo'n belangrijk onderdeel, zeker bij nieuwe klanten. Met bestaande contacten gaat het online zakendoen prima, maar bij nieuwe klanten is het pretti ger om het contact persoonlijk te houden. Bij verkoop is toch vaak de gunfactor van belang. Zo heb ik een klant in Engeland die graag wil dat ik daar ben om mensen te instrueren. Maar ik moet eerst wachten tot er een vaccin is. Tot die tijd werk ik thuis. Daar heb ik gelukkig een mooie werkkamer waar ik fijn kan werken. Mijn vrouw werkt beneden en zelf zit ik op de tweede etage. We ontmoeten elkaar in the middle. Dan roepen we 'koffie!' en hebben we even een pauze samen. Je wereldje wordt wel steeds kleiner en dat is jammer. Ik woon in Amster dam en ik wil geen risico lopen om het virus te krijgen door een stukje te wandelen, omdat het zo druk is op straat. Dat beperkt je wel.'' PRISCILLA VAN AGTEREN Mensen met een ict-beroep werkten het vaakst vanuit huis (bron: CBS), het afge lopen kwartaal ruim 40 procent. Bijna een verdubbeling ten opzichte van het tweede kwartaal 2019. Ook creatieven en mensen met bedrijfseconomische en administratieve beroepen gingen veel vaker thuis aan de slag dan voorheen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59