'Ik zag de eerste stapjes van mijn dochtertje' 'Nu blijft mijn laptop op tafel staan' H^Jj BISllSl n Hoe blijf je ook thuis in goede conditie? 9 GEZONDHEID Olaf Vogelaar (40) Head of agency occupiers/ mt-lid i k j Thuiswerken zorgt voor minder contact met collega's, een minder goed ingerichte werkplek en minder beweging. Wat doet dat met onze gezondheid? En hoe kunnen we voorkomen dat we klachten krijgen? inds de corona- uitbraak zijn er minder ziekmel dingen op het werk, inclusief de coronagevallen. Naast thuis werken komt dat natuurlijk ook doordat we minder con tact hadden met mensen", zegt Jos van Rooyen, bedrijfs arts en health officer bij Arbo Unie. Maar het thuiswerken heeft voor een aantal van ons ook nadelige gevolgen voor de gezondheid. „Gezondheid is veel breder dan alleen het fy sieke. 20 procent heeft het er mentaal moeilijk mee. Dat zijn vooral de mensen die contact met anderen nodig hebben om zich gezond te voelen." Volgens Van Rooyen vinden werknemers het ook moeilijk om hun eigen gren zen te bewaken ,,Ze hebben moeite met de zelfredzaam heid en kunnen de balans tussen werk en privé niet goed houden. Dit zorgt dan weer voor overspannenheid en kans op uitval." Onderzoeker en fysiothera peut Nathan Hutting weet dat gezondheidsklachten onder thuiswerkers verschillende oorzaken kunnen hebben. ,,We hebben minder sociale ondersteuning van collega's. Juist het ontbreken van het sociale gaat ten koste van ons werkplezier. Hierdoor krijgen we meer last van stress en dat is niet goed gezond.'' Thuis lijken we vooral ook meer uren te werken. Hut ting: ,,Veel mensen vervangen de reistijd die ze anders had den door werktijd. Ook zijn pauzes korter en sommigen blijven achter de pc zitten." Ons lijf lijdt eronder. ,,Een slechte zithouding op zich bestaat eigenlijk niet, maar veel en lang in een gespannen of dezelfde houding blijven zitten, is niet goed. Als je met je laptop aan de keukentafel zit te werken, dan is dat vra gen om problemen." De meest voorkomende fy sieke problemen door thuis werken zijn arm-, nek- en schouderklachten. Of zulke klachten zijn toegenomen sinds de coronacrisis is nog onbekend. Harde cijfers zijn er niet, volgens Hutting en veel mensen met bureauwerk hebben sowieso vaker last van dergelijke klachten. ,,De vraag is nu: zijn er nu andere men sen met klachten of zijn er ex tra bijgekomen? Wat we wel weten is dat thuiswerken een rol speelt bij een deel van de patiënten.'' Van Rooyen vindt dat de werkgever moet zorgen voor een goede werkplek thuis. ,,De thuiswerkplek is een ver lengde van het kantoor ge worden en zou aan een aantal minimale eisen moeten vol doen.'' 1. Zorg voor een goede, ergo nomisch ingerichte werkplek. 2. Wissel regelmatig van hou ding en blijf er ontspannen bij zitten. 3. Kijk naar je werkstijl thuis. Neem voldoende pauzes, ga een extra stukje lopen tussen door en gebruik je pauzes ook om je sociale contacten met collega's op peil te houden. 4. Beweeg en sport vol doende. Eet gezond. Slecht slapen kan ook voor proble men zorgen. 5. Toch klachten? Ga in ge sprek met je bedrijfsarts. Of stap naar een fysiotherapeut. Maar gezond werken blijft je eigen verantwoordelijkheid! GO ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 „Mijn dagen zagen er altijd al verschillend uit. Ik ga veel naar klanten toe en dat is nu wel lastiger geworden. Op kantoor afspreken gaat niet, dus tegenwoordig ontmoet ik klanten in een restaurant. Het is wel duidelijk gewor den dat je niet altijd op kan toor hoeft te zijn om je werk goed te doen. Regelmatig zit ik daarom thuis aan een klein bureau. Maar ik ben niet alleen. Ook mijn vrouw en mijn dochters zijn veel thuis. Dat was niet altijd even makkelijk, maar ik heb er echt van genoten. Het is echt uniek dat ik na vijftien jaar werken zo veel thuis ben geweest. Ik heb mijn dochtertje haar eerste stapjes zien maken. Dat was echt onwijs tof. Normaal zagen we elkaar na de crè che en nu zag ik het echt gebeuren. Het is wel schaken op veel borden tegelijk. De schei ding tussen werk en privé werd moeilijk. Ik stond conti nue aan en ik bleef maar gaan. Dan was het al avond en had ik nog niet eens een boterham gegeten. Toch heb ik het als heel prettig er varen. Ik kan er echt genie ten van elk uurtje extra dat ik meekrijg van mijn gezin. Ik heb een betere balans tus sen werk en privé gevon den.'' i DOOR SANNE WOLTERS S En dit kun je zelf doen aan een gezonde werkhou ding thuis: Softwarevergelijker Capterra onderzocht in negen landen of thuiswerkers ook na de corona crisis vanuit huis willen blijven werken. Een derde van de 4600 ondervraagden beant woordde die vraag in mei positief. Bijna een kwart van de werknemers uit Nederland wil zelfs voortaan fulltime vanuit huis aan de slag. 38 pro cent wil een of meerdere dagen thuiswerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57