Wie gaat mijn thuiskantoor financieren? ECONOMIE 7 Thuiswerkers naar beroepsklasse Gaan we ooit weer als vanouds allemaal iedere dag naar kantoor? Ook al wordt corona verdreven, het thuiswerken bevalt veel mensen en bedrijven prima. Bij de cao-onderhandelingen komen de vakbonden met een nieuw fenomeen: de thuiswerkvergoeding. Nu thuiswerken voor veel kantoormensen nog langer gaat du ren, dringt de vraag zich op: wat kost dat? Het Ni- bud pakte de rekenmachine en komt op een bedrag van 2 euro per dag. In dat bedrag zit extra gas, water en licht, wc- papier, de afschrijfkosten van bureau en stoel en zes kopjes koffie per dag. Peanuts? Op jaarbasis is de fulltimer toch al snel 520 euro extra kwijt. Zonder regeling met de werkgever betaal je alle kos ten zelf, want bij de belas tingaangifte kunnen de thuiswerkkosten niet afge trokken worden. Bij vakbond CNV komen veel vragen binnen over de kosten van het thuiswerken. Er wordt druk gerekend aan een 'redelijke vergoeding'. Ook de FNV meldde gisteren dat thuiswerkvergoedingen in de cao opgenomen moeten worden. Grote vraag is of ook een deel van de huur of hypo theek vergoed kan worden. Als een kamer wordt gebruikt als werkkamer heb je er im mers geen woongenot meer van. De fiscale regels bieden geen ruimte. Is het billijk dat de werkgever een deel van de woonlasten betaalt? In Zwit serland is de eerste rechts zaak al gewonnen door een thuiswerker die een deel van de huur claimde bij de baas. Inzet van CNV is dat er een verband moet zijn tussen de besparingen van een bedrijf doordat het personeel thuis- werkt en de kosten die de werknemer maakt. Een be drijf bespaart immers op stookkosten, werkplekken en reiskosten. ,,Je zou eigenlijk per bedrijf moeten kijken wat afdoende is'', zegt Ellis Schrijvers van CNV. ,,Maar het gaat om meer dan geld. De werkgever moet ook faci- literen dat het werken veilig en verantwoord is. Een werk nemer kan niet de hele dag op een keukenstoel zitten, maar heeft een ergonomische stoel nodig.'' Het kan om fiks meer dan de 2 euro van het Nibud gaan, denkt CNV. Een bedrijf hoeft niet te verdie nen aan het thuiswerken. Als echt een werkruimte wordt ingericht, wil de vakbond ook naar de woonlasten kijken. Rockstart, een bedrijf dat investeerders en startende bedrijven samenbrengt, heeft thuiswerken na de uitbraak van corona tot norm ge maakt. Het personeel werd blij van de betere combinatie van zorgtaken en werk die thuiswerken biedt. De 2800 vierkante meters kantoor zijn niet meer nodig. Ook een kantoor in Kopenhagen ging dicht. ,,Onze mensen kunnen kiezen. Werken vanuit ons flexkantoor, vanuit huis of vanuit een gehuurde werk plek'', zegt Daria Reutovich van het bedrijf. De kosten worden vergoed. ,,Dat kan wel 300 euro zijn in een dure stad als Utrecht of Amster dam. Voor de mensen thuis schaffen wij een bureau en bureaustoel aan.'' Er zijn fiscaal vrijgestelde vergoedingen mogelijk, zo kan een werkgever eens in de vijfjaar een belastingvrije vergoeding van 1815 euro ge ven voor het inrichten van een kantoor thuis. De fiscus eist wel dat er minimaal een dag per week thuis wordt ge werkt en dat het thuiswerken schriftelijk wordt vastgelegd. Er zijn dus mogelijkheden, maar die moeten wel in de cao vastgelegd worden, vindt CNV. GO ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 1 op de 5 werknemers - 20 procent - gaf in een CBS-onderzoek over het tweede kwartaal 2020 aan in de voorafgaande week werk mee naar huis te hebben geno men. Eerder schom melde dit aandeel tus sen de 10 en 15 procent. Maar daarbij zijn ook alle mensen meegere kend die wel eens een uurtje thuiswerken om bijvoorbeeld een rap port af te maken. 2e kwartaal 2019 2020 ICT-beroepen Managers Creatieve en taalkundige beroepen Pedagogische beroepen Bedrijfseconomische en administratieve beroepen Openbaar bestuur, veiligheid en juridische beroepen Beroepsklasse overig Zorg- en welzijnsberoepen Commerciële beroepen Techniische beroepen Dienstverlenende beroepen Agrarische beroepen I Transport- en logistiekberoepen 40 TON VOERMANS We reden in juni weer bijna evenveel kilo meters als vóór de crisis, maar dan meer verspreid over de dag, bleek uit onderzoek van Flitsmeister. In de ochtendspits was er in juni nauwelijks vertraging. Het vele thuis werken scheelt zo'n 20 procent woon-werk- verkeer, ruim voldoende om files te voorko men, aldus de ANWB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55