3 CORONA THUISWERKEN Simon Kuper werkt al 22 jaar thuis. De Brits Nederlandse columnist van The Financial Times pleit in een essay voor een nieuwe, leukere wereld. De meeste mensen zijn thuis even productief als voorheen op kantoor SIMON KUPER egin januari 1995 trok ik een nieuw pak aan, en nam ik de Lon- I dense underground naar het kantoor van mijn werkgever, de zakenkrant The Financial Times. Mijn eerste baan was tevens mijn eerste ken nismaking met het kantoorleven. Al gauw stond ik versteld van de inefficiëntie: de hele dag leidden collega's elkaar af met roddels, flirts, gezeur over de baas, zinloos vergaderen, en klachten over het verkeer. Ze dachten: ik moet hier toch acht uur per dag zitten, want de werkgever wil me in het oog houden, dan ga ik in elk geval lol trappen. Ik vond het gebouw een onmenselijke omgeving: iedereen droeg formele kleren, de ramen gingen niet open, het eindeloze zitten schaadde de gezondheid, en in de winter was mijn contact met daglicht beperkt tot de twee minuten waarin ik 's ochtends naar de metro liep. In 1998 zei ik het kantoorleven vaarwel. Ik bleef voor The Finan cial Times werken, maar vanuit mijn eigen flat. Toen ik na een tijdje doorkreeg dat ik mijn werk overal kon uitvoeren, en niet aan het peperdure Londen was ge bonden, kocht ik een goedkope flat in Parijs. Ik bleef mijn stukjes opsturen. Volgens mij heeft de krant jarenlang niet eens gemerkt dat ik was geëmigreerd. Na 22 jaar thuiswerken word ik nu eindelijk door de rest van de wereld ingehaald. Het kantoorle ven zal ook na de pandemie slechts in beperkte mate terugke ren, en het krijgt een nieuwe vorm. Dat verandert alles: de werkdag, het privéleven, familie relaties, de economie, maar ook de geografie van onze steden en woonwijken. De laatste zes maanden is gaandeweg duidelij ker geworden hoe de nieuwe we- reld eruit zal zien. Er komt een permanente verschuiving naar thuiswerken, voorspelde 86 pro cent van algemeen directeuren van Britse bedrijven in een re cente peiling van de consultancy- bedrijf PwC. Sommige werkne mers zullen weliswaar hele we ken op kantoor blijven draaien, maar anderen slechts twee of drie dagen per week, en velen hele maal niet meer. Facebook zegt bij voorbeeld dat binnen vijf of tien jaar de helft van zijn werknemers waarschijnlijk thuis zal werken. De meeste kantoorwerkers wa ren klaar voor de verandering. Da ten, vriendschap, winkelen en spelletjes spelen ('gamen') waren al grotendeels virtueel geworden, en veel kantoorwerk bestaat sinds de jaren 90 uit virtuele taken. De tech-ervaring was er dus al. Dat bleek dit voorjaar tijdens de ongeplande en bliksemsnelle overgang naar het thuiswerken. De transitie was vooral stressvol voor ouders, omdat de scholen ge sloten waren. Maar toch: 'Veel mensen zijn verrast door hoe snel en effectief technologieën voor videoconferenties en andere vor men van digitale collaboratie wer den opgepakt,' schrijven manage ment-consultants van McKinsey in een rapport over thuiswerken. 'Voor velen waren de resultaten aanmerkelijk beter dan verwacht.' Wat blijkt: de meeste werkne mers zijn thuis minstens even productief als voorheen op kan toor. Zonder al het geklets op kan toor blijft er thuis meer tijd over voor zinvolle activiteit. In 2014 bracht de meerderheid van mana gers minstens 20 uur per week in vergaderingen door, volgens een studie van Bain Company. Ver gaderingen op Zoom zijn korter en efficiënter. En de meeste werk nemers zijn blij met thuiswerken. In Nederland wil bijna een kwart GO ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51