Waarom zoveel kanker in Nederland? l' NIEUWS 3 Een jaar op reis met maar 25 euro op je bankrekening? Het lijkt onmogelijk, maar dat is het niet, bewijst Mike Voorbraak. „Mensen zijn zo supertof, ik heb de tijd van mijn leven.'' ,,Een beetje rebels was ik altijd al'', zegt Mike Voorbraak (25) uit Bergen op Zoom lachend. ,,Geld maakt niet gelukkig. Het enige dat je nodig hebt om te overleven is eten, drinken en soms onderdak.'' Hij vertrok in 2019, zonder baan of eigen huis, naar Spanje en liep met een vriend van Malaga naar Santiago de Compostela. Daarna ging hij al leen verder. Aan gratis eten komen, is volgens de reiziger helemaal niet zo moeilijk als het lijkt. ,,Je kunt overal wel eten fixen bij restaurantjes, su permarkten of boerderijen. Ik leg uit dat ik zonder geld reis en vraag of ze me kunnen helpen met iets te eten. Als ze nee zeggen, ga ik met een glimlach naar buiten en wens ze een fijne dag. Soms draaien ze dan nog bij. Mensen zijn echt superlief. Ik heb nog geen dag honger gehad.'' Na een jaar reizen moest hij van wege corona terug naar Nederland. Maar zodra het kon, ging hij weer op pad. Momenteel bevindt hij zich in het Portugese berggebied Serra da De ernstige luchtverontreiniging in Nederland, als gevolg van ons drukke verkeer, de industrie en in tensieve veehouderij, speelt vol gens hem geen rol in de hoge kan keraantallen. ,,Er zal best weleens iemand longkanker krijgen door de vuile lucht, maar dat valt in het niet bij roken.'' Doordat kanker in Nederland va ker voorkomt, is ook de sterfte aan kanker hoger dan gemiddeld in Eu ropa. Maar niet zo hoog als je op ba sis van onze aantallen zou ver wachten, aldus Visser. ,,De overle vingskans is in Nederland beter dankzij de hoge kwaliteit van onze zorg. Dat leidt ertoe dat de diagnose vroeger wordt gesteld. Bij zaadbal kanker en peniskanker is de sterfte zelfs lager dan gemiddeld, terwijl in Nederland meer mannen hiermee te maken krijgen dan elders.'' De sterfte door eierstokkanker is in Nederland dan weer hoger dan gemiddeld in de EU. Het centrum noemt dat opvallend, omdat deze kankersoort hier minder vaak voor komt dan in de meeste andere lan den. Het is niet duidelijk waardoor dit wordt veroorzaakt. De interna tionale vergelijking roept dus nog veel vragen op, beaamt Visser, die pleit voor meer onderzoek. Estrela, met alleen zijn rugzak en zijn tent. Soms biedt iemand hem een slaapplek aan, maar meestal zoekt hij een plekje in de natuur om zijn tent op te zetten. ,,Lekker in de natuur, frisse lucht en de geluiden van die ren. Mezelf wassen in een rivier.'' Of hij nooit bang is? ,,Die vraag krijg ik vaak. Ik zet mijn tent niet op als ik weet dat ik een bos vol beren zit. Ik luister naar mijn onderbuikge- voel en heb alleen maar goede erva ringen gehad. Ik ben nooit beroofd, of zo.'' Zijn belangrijkste bezittingen zijn zijn tent (al kan hij wel een nieuwe gebruiken), een goede slaap zak ('essentieel!') en vooral de schoe nen die hij kreeg van een vriend. Rondreizen doet hij namelijk vooral lopend, zo'n 15 tot 20 kilome ter per dag. Want een gratis vlieg ticket regelen lijkt vooralsnog onmo gelijk. Al staat een ander continent bezoeken wél op de planning. ,,Ik kwam erachter dat je met een boot naar Zuid-Amerika kunt liften. Je be- taalt niks, maar werkt een paar we ken aan boord. Dat wil ik binnenkort gaan doen.'' Van zijn bankrekening moet hij het niet hebben. Het enige wat daarop staat is geld om de bankkosten te be talen. Maar Voorbraak is gelukkig en ziet het liefst dat iedereen dat is. ,,Als je iets wilt: doe het gewoon. Als iets oncomfortabel is, moet je het juist doen. Als je in je comfortzone blijft, groei je niet als persoon. Wees niet bang en kies voor je eigen geluk.'' Ons land heeft zijn niet benijdens waardige top 3-notering te wijten aan het feit dat darmkanker, borst kanker en melanoom (huidkanker) hier veel voorkomen. Dat heeft te maken met een combinatie van leefgewoonten en genetische kenmerken, legt Otto Visser van het Integraal Kankercentrum Ne derland (IKNL) uit, dat de Europese statistieken vergeleek. ,,Mensen met een lichte huid verbranden sneller, dat vergroot de kans op me- lanoom. Ook in Ierland en de Scan dinavische landen komt huidkan ker veel voor.'' Nederlanders krijgen ook relatief vaak kankersoorten waarvoor ro ken een belangrijke risicofactor is, zoals slokdarmkanker, blaaskanker en longkanker, aldus het IKNL. Op vallend: die komen bij Nederlandse vrouwen vaker voor dan bij vrou- wen uit andere Europese landen. Dat is te verklaren door de relatief vroege emancipatiegolf hier begin jaren 70, aldus Visser. ,,Die leidde ertoe dat veel Nederlandse vrou wen gingen roken.'' Ook borstkanker - de meest voorkomende kankersoort bij vrouwen - komt in Nederland va ker voor. Veel meer dan in bijvoor beeld Bulgarije, een land dat opval lend laag scoort in de kankerstatis tieken, net als veel andere Oost-Eu- ropese landen. Dat heeft een aantal oorzaken. ,,Hoe welvarender een land, hoe meer kanker er voorkomt. In armere landen krijgen mensen vaker andere ziekten waaraan ze overlijden. Zo komen in Oost-Eu ropa meer hart- en vaatziekten voor door slechte voeding en minder goede zorg. Als je op je 75ste aan een hartinfarct overlijdt, kun je niet op je 80ste nog kanker krijgen.'' Hoe welvarender een land is, hoe meer kanker er voorkomt Wat betreft borstkanker speelt in Bulgarije en andere voormalige communistische landen de lage leeftijd van moeders een rol. Je eer ste kind krijgen op hogere leeftijd is een van de risicofactoren voor borstkanker, legt Visser uit. Net als een laag kinderaantal. ,,In de com munistische tijd werkten alle vrou wen, oma zorgde voor de kinderen. Veel vrouwen begonnen rond hun 20ste al aan kinderen. Die patronen werken nu, dertig jaar later, door in de borstkankerstatistieken.'' Eerste kind Het verklaart evenwel niet waarom Nederland ook in vergelijking met andere West-Europese landen slecht in diezelfde statistieken scoort. ,,Daar verschilt de leeftijd waarop vrouwen hun eerste kind krijgen niet met die bij ons, en het gemiddelde aantal kinderen ligt daar nog lager.'' Dat darmkanker hier vaker voor komt, is deels te verklaren door het Nederlandse bevolkingsonderzoek naar die ziekte, zegt Visser. ,,Naar borstkanker loopt in de hele EU be volkingsonderzoek, naar darmkan ker nog niet overal. Als je de bevol king screent, vind j e meer dan wan neer je niet zoekt.'' Risicofactoren Kanker in Europa voor darmkanker zijn onder andere het eten van rundvlees en varkens vlees en bewerkt vlees (zoals worst), maar hierin lijkt Nederland niet af te wijken van andere landen. Ook prostaatkanker (bij mannen) en slokdarmkanker komen in Ne derland vaker voor dan in de andere landen. Een duidelijke verklaring is er niet, zegt Visser. ,,Roken, alcohol en overgewicht zijn bekende risico factoren. Maar Nederland scoort daarop niet slechter dan andere lan den.'' zaterdag 29 augustus 2020 Platzak de wereld rond Sandra Moerland Bergen op Zoom/ Serra da Estrella Een tentje, een slaapzak en schoe nen, meer heeft Mike Voorbraak niet bij zich. Eten bietst hij. Kanker komt in Nederland vaker voor dan in de meeste andere landen van de Europese Unie. Nederland staat in de EU op de derde plek. Alleen in Ierland en Denemarken komt kanker vaker voor. Hoe kan dat? Annemieke van Dongen Amsterdam -Otto Visser, IKNL Aantal patiënten met kanker per 100.000 inwoners 280820 BRON: ECIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3