Boekentip zomerhit jze lessen van Whitehead Geen zomer zonder Stones _CD CD CD N CD CD CD CD CD CD O 2 6 Je zag het helemaal voor je: een paar weken zomervakantie in een ver en zonnig oord. Maar toen kwam corona. Dag vakantie in het buitenland. Je belandde in Zeeland. En hoe bevalt dat? zaterdag 29 augustus 2020 Zelfs na hun dood zorgden de jongens nog voor overlast. Goede openingszinnen zijn de opmaat naar betere boeken. De openingszin van De jongens van Nickel maakt de verwachtingen helemaal waar. Colson Whitehead herbeves tigt zijn status als uitmuntend verhalenvertel ler die het verleden en heden van de Ver enigde Staten weet te verbinden en te verkla ren. De jongens van Nickel gaat over een tuchtschool in Florida waar zwarte jongens worden mis handeld, misbruikt, vermoord en begraven door hun witte bewakers. Ter- m wijl de school er alles aan doet om de schone schijn op te houden, komt de gruwelijke waarheid tientallen jaren later alsnog boven bij opgravingen voor een nieuwbouwproject. 'Boot Hill gaf zijn jongens een voor een prijs'. Na zijn indrukwekkende boek over de geheime reddingsoperaties tijdens de slavernij om slaven van zuid naar noord te hel pen - De ondergrondse spoorweg - duikt White- head minder ver in het verleden. De gruwe lijkheden zijn nog geen zestig jaar geleden be gaan en werken door in het leven van nu. Daarmee drukt hij de lezer met de neus op de feiten: racisme is niet iets van lang geleden. De jongens van Nickel is van grote waarde om te snappen waarom een beweging als Black Lives Matter groeit en noodzakelijk is. Gerard Cox zorgt natuurlijk al 47 jaar voor dé afsluiting van het seizoen met 't Is weer voorbij die mooie zomer. Scho lieren in het midden van het land kruipen pas maandag weer achter hun lessenaartjes, maar Cox' evergreen is alweer een hele week geldig. En we hebben nog geen Rolling Stones ge hoord. De Stones deden in hun hele carrière niet aan zomersongs, maar brachten wel al bums uit die zo mers van massa's mensen opfleurden. Summer Romance re fereert het meest aan de zomer. Geen hit, slechts een al bumtrack van Emo tional Rescue. Ook dat album uit 1980 wordt door critici niet als hoogtepunt gezien, maar de lp lag veertig jaar geleden wèl de hele zomer op de draaitafel. Summer Romance is geen romantisch liedje, maar een terugblik van een ranzige dertiger op een flirt met een schoolmeisje. Origineel? Nee. Vrouwvriendelijk? Absoluut niet. Maar als je niet al te veel op de tekst let, hoor je een rocksong met die vuige Stonessound die zo mer en winter onweerstaanbaar blijft. Voor deze laatste afleve ring van de zomerserie over vakantiegangers in Zeeland, kwamen we in het uiterste puntje van West-Zeeuws-Vlaanderen terecht: in Retranchement. We troffen er Iris, Jos, Tamar en Jente van Garde ren met vriendinnetje Hanna én Hans en Ellis van Kemenade. Ze kennen elkaar niet, maar toevalliger wijs waren beide gezinnen hier jaren geleden al met vakantie toen de kin deren klein waren. Jaren met buiten landvakanties volgden en ook dit jaar hadden ze plannen voor het bui tenland, tot corona hen deed beslui ten de camping van Peter en Ma- thilde de Couter weer eens aan te doen. Het is een van de minicam- pings die aangesloten zijn bij Stich ting Mijn Lievelingsplek. Voor men sen die houden van kleinschalig kamperen met veel comfort en een persoonlijke benadering. Minder toeristisch Iris en Jos van Garderen uit Veenen- daal zouden met de kinderen drie weken gaan kamperen in Italië. Maar eind mei besloten ze het roer om te gooien. Aangezien beiden in de zorg werken, leek Italië als bestemming niet zo'n goed idee. ,,Als we iets an ders gingen doen, dan moest het camping De Couter worden. In 2009 waren we hier voor het laatst, maar het was een fijn idee dat we naar be kend terrein zouden gaan", steekt Iris van wal. Jos: ,,We houden van een wat kleinere camping, waar het een beetje rustig is. Walcheren ken den we al en Zeeuws-Vlaanderen is toch even anders. Het is hier wat minder toeristisch." En een van de grootste pluspunten volgens Iris: ,,Het is hier heel erg schoon. Nor maal gesproken zijn er bovendien al lerlei activiteiten, dat is nu vanwege corona even anders, natuurlijk. Maar we vinden het hier nog steeds heer lijk. We hebben een fijn plekje, be schut, met zon en schaduw. We heb ben geluk gehad dat we nog twee weken terechtkonden, het is een ge wilde camping." Spelletjes Tijdens de hittegolf brachten ze veel tijd door op het strand. Iris: ,,We hebben echt geboft met het weer, dat is super lekker. We zijn erg van het strand, dus daar gaan we vaak heen. Ik vind dat hier echt het mooiste strand van Nederland ligt. Zo schoon en rustig. En het is goed aan te fiet sen vanaf de camping." De fietsen zijn hier wel echt nodig, vindt Jos. ,,We hebben door de dui nen gefietst en de Zwinroute gere- NAAR ZEELAND den. Op die manier zoeken we de rustige plekjes op." Dat veel markten en evenementen niet doorgaan, is ook wel een beetje jammer. ,,Het is wel wat saaier dan anders. Geen avondmarktje of een dagje naar Bel gië. We zijn wat meer op onszelf aan gewezen", concludeert Iris. Maar met een berg spelletjes bij de hand komt het toch wel goed. Jos: ,,We hebben een stuk of tien spelletjes mee. Iedere vakantie kopen we wel een nieuw spel om uit te proberen. En verder vind ik het heel leuk om lekkere din gen te bereiden op de Green Egg. Lekker eten met elkaar is ook gezel lig." En volgend jaar? Iris: ,,We gaan heel graag terug naar Italië. Maar we vin den het hier ook heerlijk. Wat ons betreft is het wel de mooiste plek in Nederland om vakantie te vieren." Klein wereldje Hans en Ellis van Kemenade uit Lies hout vinden het ook prima om dit jaar op camping de Couter te verblij ven. En ze waren echt wel aan vakan tie toe. Ellis legt uit waarom: ,,Corona was bij ons thuis in de regio heel erg. Het was best een heftige tijd. Ons wereldje was klein geworden. Nor maal hebben wij een vrij druk sociaal leven. Dat kon niet meer. En ik ben docent, ik wilde wel wat anders zien dan mijn laptop en bureau. Dus wil den we er graag even uit naar een an dere omgeving." Het oorspronkelijke plan van het stel was om deze zomer een rondreis van vier weken door de Balkan te ma ken en onder andere Roemenië aan te doen. In plaats daarvan staan ze nu drie weken op camping de Couter. ,,We hebben onze De Waard tent meegenomen, dat vonden we wel nostalgisch. Toen onze kinderen I We zijn niet van de massale campings. Dus dit was en is nog steeds ideaal Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Maurits Sep elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggever René Hoonhorst kiest een zo merhit uit. GO HÜENS VAN NiCKEI COLSON WHITEHEAD s 'Mooiste strand Mariska den Hartog Retranchement Vakantiegangers: Familie Van Garderen, en Ellis en Hans van Kemenade Woonplaats: Veenendaal en Lieshout Wilden naar: Italië en de Bal kan Zijn beland in: Retranchement Pluspunten vakantie: Fijne sfeer op de camping, mooi weer, tijd voor elkaar, rust en ruimte Minpunten vakantie: Minder activiteiten, minder avontuurlijk - Familie Van Garde ren op camping De Couter, vriendinnetje Hanna, dochter Tamar, vader Jos, moeder Iris en zoon Jente (vlnr). FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE - Ellis van Kemenade

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34