Ondanks crisis meer startende ondernemers Dow's hoogste brandweerman maakt orkaan Laura mee ftl ZEELAND 3 Maar toen kwam corona en de lock- down. ,,Toen dacht ik oh shit. Hoe nu verder?" Tegen beter weten in hoopte hij op een wonder, maar dat kwam niet. Het werd 1 april en het thuis front zat met de billen te knijpen. Maar wat schetst zijn verbazing? In de tweede week meldt zich een be drijf uit Londen. ,,We moesten ge lijk gaan rekenen aan prijzen voor een nieuw project. Dat geeft de bur ger moed." Naarmate corona voortduurt ziet Frederic de vraag in de bouwmarkt veranderen. ,,Voor corona was de bouw druk en werd er goed ver diend. Dan is er geen noodzaak voor verandering. Maar nu staat de wereld op zijn kop. En denkt ieder een na over hoe het verder moet. Dan klinken vragen als: moeten we wel zoveel kantoren bouwen en hoe kan het goedkoper? Het heeft geleid tot grote interesse in Qon- struct." Toen Frederic Mussche zijn be- Frederic drijf begon had hij één doel: bin- Mussche: nen een jaar met een partij serieus ,,We zijn al gaan praten over een contract. bezig met ,,Maar nu zijn we al bezig met een een groot groot project in Rotterdam en vijf project in grote gebouwen in Londen. De Rotterdam kans dat we in het eerste jaar een en vijf grote contract binnenhalen, is groter dan gebouwen ik ooit had gedroomd. Het is gek in Londen. om te zeggen en het moet nog blij- foto dirkjan ken, maar misschien is corona wel gjeltema mijn geluk." De economie zit door de corona- pandemie in zwaar weer, maar dat weerhoudt mensen er niet van om een eigen bedrijf te beginnen. In tegendeel: het aantal starters ligt zelfs hoger dan vorig jaar. De Kamer van Koop handel registreerde tot en met juli al 2337 nieuwe Zeeuwse be drijven. Vorig jaar wa ren dat er in dezelfde periode 2214. Een groei van ruim 5 procent, on danks een flinke dip in de maanden maart en april. Toen daalde vooral het aantal nieuwe zzp'ers. De stijging van het aantal starters verbaast Jim Goedhart van ZeeuwseVacature- bank.nl niet. ,,Je ziet vaak in tijden dat veel mensen hun baan ver liezen, dat het voor hen een oplossing is om voor zichzelf te begin nen. Maar je hebt ook mensen die de stap om hun droom na te jagen te eng vonden. Als er dan bij bedrijven per soneel weg moet, kan dat net het duwtje zijn om zelf iets op te zet ten." Het Zeeuwse innova tiecentrum Dockwize in Vlissingen verwel komde in het eerste half jaar al zeven nieuwe start-ups, zegt directeur Matthijs Lug- tenburg. Hij merkt dat de huidige omstandig heden veel onderne mers creatief maakt. ,,Maar waar wij op ha meren is dat je goed moet kijken of wat je doet, wel uniek genoeg is. Kun je daar structu reel een boterham mee verdienen?" Het UWV in Goes begeleidt mensen met een werkloosheidsuit kering bij het opzetten van een eigen bedrijf, met grotendeels be houd van hun uitke ring. Vorig jaar stroom den in Zeeland 107 WW'ers uit naar het zelfstandig onderne merschap. De cijfers over dit jaar zijn volgens ar beidsmarktadviseur Nicole van der Goor- bergh vergelijkbaar. ,,Onze adviseurs mer ken ook dat zelfstandig ondernemerschap van uit de WW nog altijd volop in de belangstel ling staat. Het aantal personen dat zich aan meldt voor de online training is minimaal gelijk aan het aantal van vorig jaar." Guido van der Heijden Plaquemine Sinds april 2019 is Lippens, ex- fractievoorzitter van de Terneu- zense CDA-fractie en voorheen werkzaam voor Dow in Terneu- zen, verantwoordelijk voor de brandweer en beveiliging van alle Noord-Amerikaanse Dow-vesti- gingen. Het soms onstuimige weer in de Verenigde Staten is toch wel anders dan in Zeeland. Lippens blijft er koel onder: ,,Een Zeeuw blijft een Zeeuw: als het in Zeeland stormt, rij je naar de kust om naar de zee en golven te kijken." Met orkanen en torna do's had hij in Zeeland nooit te maken. Orkaan Laura viel met een eerste geraamde schade van vijf tien miljard dollar mee. Er was veel erger verwacht. 200 millimeter Het eerste wat Lippens donder dagochtend deed in zijn rol als hoogste brandweer- en veilig heidsman van Dow was overleg gen met het crisismanagement team over de gevolgen. Laura was zijn woonplaats Plaquemine pas net gepasseerd. ,,Veel wind en re gen, dat wel. Zo'n tweehonderd millimeter. Dat is veel meer dan normaal, maar in dit gebied valt er zo'n vijftig millimeter bij een ge wone bui. Als het hier regent is het altijd hard, en het lijkt wel of het altijd op een donderdag regent, raar is dat." Een Zeeuw blijft een Zeeuw: als het in Zeeland stormt, rij je naar de kust om naar de zee en golven te kijken Bij een chloorproducerend be drijf bij Lake Charles, de plek waar Laura het hardst toesloeg brak donderdag brand uit waardoor er gevaarlijke dampen vrijkwamen. Enkele raffinaderijen in de regio liepen schade op door de sterke winden. Volgens Lippens kwam zijn bedrijf met de schrik vrij. ,,Dow heeft zoals veel chemie- en logistiekbedrijven de installaties preventief uit bedrijf genomen. Dow heeft geen incidenten ge had." Gewend Behalve de orkanen waarmee de golfregio te kampen heeft, kent het gebied ook tornado's. Laura ging gepaard met een sterke toe name van tornadowaarschuwin gen. ,,Men is dat hier gewend. En dan vraag je je toch af waarom mensen blijven wonen op laag ge legen plekken." Waterbeheersing is volgens Lip pens nog niet zover als in Neder- land. Pas sinds orkaan Katrina in 2005 kreeg het aandacht in de VS maar er zijn nog veel zwakke plek ken. ,,Juist op die plek waar Laura aan land kwam, tussen het oosten van Texas en New Orleans is een deel van de kust nog niet versterkt met dijken." Overstromingen ,,De schade is voornamelijk ver oorzaakt door lokale overstromin gen door regenval of door harde wind vaak in combinatie met bo men die op huizen zijn gevallen. Zo'n 750.000 gezinnen zitten nu zonder stroom. Het zal nog dagen duren voor dat hersteld is. Het orkaanseizoen duurt nog tot no vember. Er werden voor dit jaar veertien orkanen verwacht en dit was al de veertiende." Moeten we wel zoveel kantoren bouwen en hoe kan hetgoedkoper? zaterdag 29 augustus 2020 Oh shit, hoe nu verder?' Ronald Lippens uit Biervliet is de hoogste brandweer- en vei ligheidsman van Dow in Noord- Amerika. Hij kreeg in Louisiana orkaan Laura op bezoek. - Ronald Lippens, Dow Frederic Mussche, starter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31