Max snelste in tweede sessie 23 FORMULE 1 GP VAN BELGIË In plaats van volle campings met rokende barbequesen feestmuziek, heerst in en om Spa- Francorchamps nu de rust van die andere 360 dagen in het jaar. „Triestig. Maar the show must go on." I Ze zijn niet te missen op Camping L'Eau Rouge in Stavelot. Met drie vlaggen aan het balkon van hun stacaravan hebben Berry en Da nielle Langelaar geprobeerd er toch iets van te maken. Al leverden ze ook vragende blikken op. ,,Gis- teren liep er een Belg voorbij die vroeg: is hier een circuit in de buurt dan? Ja, hallo.zegt pa. Eigenlijk hadden vader en doch ter uit Heteren een plekje gereser veerd op camping 'green'. Een groot weiland waar het in andere jaren vijf dagen lang één groot feest is. Maar de fancampings zijn dit jaar dicht. Toch wilden ze graag gaan. Voor het gevoel, het idee, het geluid. Dus staan ze nu op een paar kilometer van het circuit. Tussen nietsvermoedende vakan tiegangers en lege grasvelden. ,,Het doet wel een beetje zeer", be kent Danielle, gekleed in een 'keep pushing' trui van Max Verstappen. ,,De afgelopen vier jaar zijn we hier steeds geweest. Dit is het mooiste circuit. Die saamhorig heid onder de racefans is uniek, het is één familie. Nu staan we hier, zo dichtbij, maar kom je er niet bij." Woensdag wandelden ze nog richting het circuit. Maar op alle toegangswegen staan politiepos ten. Langs de E42 staan borden die er nog maar eens op wijzen dat publiek niet welkom is. De Belgi sche politie liet gisteren weten een bus met fans terug te hebben ge stuurd en enkele mensen te heb ben beboet, omdat ze probeerden een gaatje te vinden in de afzettin gen. 'Kijk de Formule 1 thuis', twitterde de politie. Of op de cam ping dus. ,,We zetten hier de lap top aan en hebben dan het achter grondgeluid vanaf het circuit", zegt Langelaar. Wie wel op het circuit mag ko men hoeft dit jaar geen extra reis tijd te rekenen, de wegen zijn leeg. Sterker, in Francorchamps maken ze van de gelegenheid gebruik nieuw asfalt aan te leggen. De ter rassen in Malmédy zijn leeg, in het museum in Stavelot is het rustig. Alleen de koeien loeien in de Ar dennen. Voor Jeroen Huis in 't Veld is het een vreemde gewaarwording. Hij is kind aan huis in Spa. Tot twee jaar geleden runde hij het bedrijf Sportstadion, dat onder meer Formule 1-reizen verkocht. ,,We brachten hier op het einde 25 duizend fans naartoe. We begon nen hier met de Max Verstappen tribune. Als ik ging sfeerproeven op de campings moest ik me een weg banen tussen rokende barbe cues, jacuzzi's en rodeo-stieren. Overal zag je blije gezichten, het was één groot bruisend gekken huis. Nu is het hier uitgestorven. Ik ging vanochtend in Spa een rondje hardlopen en zag een res taurant met een groot springkus sen. Voor wie, vroeg ik me af." Huis in 't Veld is uitgenodigd om te helpen bij de organisatie. GP van België FORMULE 1 Circuit Spa- Francorchamps 6 91 10 II 12 13 14 15 16 Vanuit het kantoor heeft hij een prachtig uitzicht op startfinish en bocht 1, La Source. Maar de tribu nes zijn deze vrijdagochtend bij de eerste vrije training leeg. ,,Triestig", zegt commercieel di recteur van de Grand Prix Stijn de Boever. Normaal gesproken is de vrijdagochtend voor hem het be langrijkste en spannendste mo ment van het jaar. ,,Als alle fans en gasten voor het eerst naar het cir cuit komen en de poorten openen. Dat is de test. Werken de looprou tes, hoe gaat het op de parkeer plaatsen, hangt er overal toiletpa pier?" Administratie Nu draait de organisatie veel meer op administratie. En is er elke och tend stress als de uitslagen van de coronatesten, zo'n 1200 stuks per dag, binnenkomen. ,,Want behalve groen licht en rood licht kun je ook een grijs licht krijgen. Dat be tekent niet positief en niet nega tief. Dat is al gebeurd. Iedereen die met diegene in contact is geweest, moeten we blokkeren. Uiteinde lijk bleken die mensen alsnog ne gatief. Als het goed is, is de For mule 1-bubbel veel gezonder dan de gemiddelde bevolking, want ie dereen wordt iedere vijf dagen ge test. Dus alle protocollen werken. En we hoorden zojuist de eerste racegeluiden. Het is toch allemaal weer gelukt, na een voorbereiding van een half jaar. Altijd een prettig moment, maar dit jaar net iets minder prettig dan anders." De Boever is verantwoordelijk voor de economische impact voor de regio. Met twintigduizend overnachtingen is die dit jaar be perkt. ,,Dat is normaal een veel- VRIJE TRAINING voud, tot zestig kilometer van het circuit is dan geen slaapplek te vinden. Dus de mensen uit de ho reca en de winkeliers die ik spreek, zijn treurig. Aan de andere kant, een deel van de deal die we heb ben gesloten met de Formule 1 is een verlenging van ons contract tot en met 2022. Dus het is alsnog positief dat we hier racen. Dat be sef heeft iedereen. The show must go on." Normaal is De Boever op zon dagmiddag druk met zijn gasten. ,,Nu kan ik voor het eerst de Grand Prix kijken. Benieuwd hoe dat is." zaterdag 29 augustus 2020 PC De stilte in Spa doet pijn Rik Spekenbrink Spa-Francorchamps DRS-inhaalzone DRS-detectiepunt Max Verstappen draait zijn rondjes op een circuit zonder toeschouwers. FOTO BSR AGENCY STAND NA 6 VAN DE 17 RACES Wereldkampioenschap 1. Lewis Hamilton (GBr/Mer) 132 2. Max Verstappen (Ned/RB) 95 3. Valtteri Bottas (Fin/Mer) 89 4. Charles Leclerc (Mon/Fer) 45 5. Lance Stroll (Can/RP) 40 6. Alexander Albon (Tha/RB) 40 7. Lando Norris (GBr/McL) 39 8. Sergio Pérez (Mex/RP) 32 9. Carlos Sainz (Spa/McL) 23 10. Daniel Ricciardo (Aus/Ren) 20 8 Snelheid (km/u) Circuit Rondes 7,004 km 1 44 Afstand 308,052 km Winnaar 2019 C. Leclerc, Ferrari Morgen, Ziggo Sport, 15.10 uur BRON: AFR FIA SPA Max Verstappen heeft in de tweede vrije training voor de Grote Prijs van België de beste tijd op de klokken gezet. De Limburgse coureur van Red Bull troefde de snel ler geachte Mercedessen af op het circuit van Spa-Fran corchamps. Hij noteerde 1.43,744 in zijn snelste ronde en was een fractie sneller dan Daniel Ricciardo van Renault en wereldkampioen Lewis Ha milton van Mercedes. Valtteri Bottas kwam in zijn Mercedes in de tweede sessie tot de zesde tijd. Hij was daarmee ook nog langzamer dan Alexander Albon, de teamge noot van Verstappen bij Red Bull.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23