De zuiverste voetballer oo Bescheiden Voorthuizenaar interim-bondscoach van Ihattaren, Schuurs en Wijndal bij het Nederlands elftal 20 Met Dwight Lodeweges (62) heeft Oranje tijdelijk een zeer ervaren, maar bij het grote publiek vrij onbekende bondscoach. Portret van een bescheiden vakidioot. „Toch kan hij ook enorm dwars zijn. Als hem iets niet zint, is-ie weg.'' Column S JOERD MOSSOU Bij FC Barcelona waren de fans vooral woe dend: op voorzitter Josep Bartomeu in het bijzon der, op Ronald Koeman, op iedereen, behalve op Leo zelf, ondanks zijn nogal merkwaardige eis om transfervrij te mogen vertrekken, een afkoopsom van 700 miljoen euro ten spijt. Het was een poppenkast die hóórt bij een week als deze. Het aangekondigde vertrek van Messi bij Barcelona was niet zo maar nieuws, op de schaal van voetbal was dit een aardbeving. Zelfs als Messi nog een paar jaar doorvoetbalt, bij In ter of bij Manchester City, is het niet overdre ven te stellen dat we het einde van een tijdperk beleven. Het was ongemerkt gewoon geworden: voet bal kijken in tijden van Messi. Dik vijftien jaar lang was-ie er gewoon, je lachte erom, je wist niet wat je zag, je riep van 'oh' en 'ah' en 'sjongejonge hoe is het mogelijk' Op vakantie in Barcelona kregen je kinderen een Messi-shirtje, want elk kind wilde een Messi- shirtje, desnoods een nepper, maakt niet uit, als er maar 'Messi' op stond. Van Johan Cruijff wordt vaak vergeten dat hij nS 1974 helemaal niet meer zoveel won, en dat drie van zijn vijf seizoenen bij FC Barcelona (1973-1978) relatief flets en wisselvallig waren. Messi bleef ongelooflijk lang de beste, jaar in jaar uit, dribbelend en dansend langs woeste kleer kasten en vliegende tackles. Zo ongewoon lang, dat het stilaan gewoon werd. Het maakte hem een mondiaal symbool van onschuld, van voetballen voor je plezier, van on verdunde liefde voor het spel. Aan Maradona of Cruijff kleefden ook de tragiek, de symboliek, de gekte, de politiek. Cristiano Ronaldo is behalve een topvoetballer ook een superatleet, een stijli coon. Messi is in essentie alleen Messi, de voetballer. Een jongen die emoties oproept omdat hij doet wat hij doet: voetballen zoals de wereld het nooit meer zal zien. Het vertrek van Messi bij Barcelona was niet zomaar nieuws PORTRET Als Dwight Lodewe- ges uit Voorthui zen ooit ergens we reldberoemd mee werd, dan was het - uiteraard - met dat onvermijdelijke briefje. Het was 19 november 2018 in Gelsen- kirchen. Oranje stond met 2-1 ach ter, toen Virgil van Dijk in het veld een verfrommeld papiertje kreeg aangereikt, geschreven door Lode- weges, doorgegeven door Ronald Koeman. De afloop is bekend: een slotoffensief leidde tot de 2-2 van Van Dijk en winst in poule A van de Nations League. Het briefje van Lodeweges groeide uit tot een voetbalverhaal waar dagenlang over werd gespro ken. Zelf vond de assistent-coach de opwinding een dag later al overdreven ('jongens, nou weten we het wel, hoor'), al leverde het beroemde kladpapiertje bij een veiling toch nog 35.000 euro op. Toch zegt het briefje iets over Lodeweges, de voetbaltrainer. Geen man van iPads, magneetbor den en hightech videoanalysesys temen, maar van rechttoe recht aan. Niet te verwarren met 'ouder wets' of 'conservatief; Lodeweges slurpt elke nieuwe voetbalontwik keling juist gretig op. Maar juist in didactische, communicatieve zin is Lodeweges een meester van de eenvoud. ,,Hij kan ingewikkelde tactische voetbalzaken voortreffe lijk en volkomen begrijpelijk uit leggen'', zegt Henk de Jong, voor malig assistent van Lodeweges bij Cambuur (seizoen 2012-2013). DEFINITIEVE SELECTIE ,,Dwight werkt het liefst gewoon met een stift en een vel papier. Te- kent-ie in een paar lijnen exact wat de bedoeling is. Voetballers vreten dat.'' Op het trainingsveld wordt die heldere eenvoud soms ook zichtbaar, zoals vorig jaar in Portugal, waar Oranje zich voor bereidde op de Nations League wedstrijd tegen Engeland. ,,Oor- logshouding!'', riep de assistent trainer alleen maar - en aanvallers zoals Quincy Promes of Memphis Depay wisten direct wat er ge vraagd werd. Dit was zo'n mo ment om, loerend op de voorvoe ten, uit de startblokken te schieten om druk te zetten. Vakmanschap Steeds komen dezelfde kenmer ken terug. Zijn vakmanschap wordt geroemd. Hij is duidelijk, eerlijk, no-nonsense. Lodeweges is bij uitstek een man van onder koelde, droge humor. En zijn ego is aan de kleine kant. Veel meer dan van alle opgeblazen randzaken, houdt Lodeweges van het spel, van dagelijks werken met spelers en trainers. Maar hoe komt het dat een zo gewaardeerde vakman zo veelvuldig in de luwte werkte - en vrijwel nooit in de top? Lodeweges was in 2008 interim-coach bij PSV, als opvolger van Huub Stevens. Maar tot het moment van zijn hui dige bondscoachschap werkte Lo- deweges vrijwel altijd in de be trekkelijke schaduw. Hij was hoofdtrainer bij Cam- buur, FC Groningen, NEC en Hee renveen, maar nooit echt lang en tot beklijvende successen leidde het ook niet. Hij was vaker assis tent, werkte tussendoor soms bij amateurclubs, en op tal van plek ken in het buitenland. Je zou hem een honkvaste wereldburger kun nen noemen. Lodeweges kijkt met een open blik naar andere cultu ren, reisde de halve wereld over, maar is erg gehecht aan zijn roots. Als zoon van Nederlandse ouders werd hij geboren in Turner Valley, Canada. Vader en moeder Lode- weges hadden in de oorlogsjaren het avontuur gezocht, op zoek naar kansen in de land- en tuin bouwsector. Maar een paar jaar na Dwights geboorte keerden ze terug naar Voorthuizen, waar de huidige in- terim-bondscoach zijn hele leven zou blijven wonen. Als het even kan, komt Lodeweges graag in de kantine van VVOP (Voetbal Voor Ons Plezier), zijn eerste amateur club, en mengt zich dan geruis loos tussen de dorpsbewoners. Tegelijk ging Lodeweges in zijn leven nooit een avontuur uit de weg. De band met zijn geboorte land bracht hem als voetballer al terug naar Canada, waar hij bij Ed monton Drillers en Montreal Manic speelde. Hij voetbalde in de VS, en werkte als trainer zowel twee keer in de Japanse J-League als bij Al Jazeera in Abu Dhabi. Wie hem op wedstrijddagen van Oranje wil vinden, doet er goed aan om op tijd een rondje door de speelstad te lopen. Lode- weges benut de vroege uurtjes het liefst om cultuur te snuiven. Geen type voor een week Ibiza, maar voor stevige wandelschoenen van Bever Zwerfsport. Geen man van dance of hiphop, maar van Ameri kaanse rockmuziek. Maar zitten nergens rafelrandjes aan Lodewe- zaterdag 29 augustus 2020 PC y @sjoerdmossou Deze week maakten 3.426 clubs officieel bekend dat ze Lionel Messi hadden ge contracteerd. Ze deden dat zogezegd 'op ludieke wijze': meestal door een beetje te knutse len met photoshop, soms door lollig een telefoon gesprek na te bootsen. In Rosario gingen supporters zingend en huilend de straat op om Messi naar Newell's Old Boys te smeken, de club waar hij als klein mannetje speelde en waar de familie Messi al decennialang supporter van is. Messi was zo'n vanzelfsprekend onderdeel van de wereld van het topvoetbal dat je soms vergat dat het niet eeuwig ging duren. De opkomst en ondergang van Diego Armando Maradona was veel onstuimiger, korter, krachtiger. Deze week van rumoer doet anders vermoeden misschien, maar het maakt Messi tot de meest pure, zuivere voetballer uit de geschiedenis. Geen mens op aarde kon ooit tippen aan zijn waanzin nige dribbelvaardigheid, zijn intuïtie, zijn gevoel voor tijd en ruimte. Rechttoe rechtaan, Tekst: Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels Een al be kend beeld bij de trainingen van het Neder lands elftal: Dwight Lode weges legt kort en bondig een oefening uit. FOTO HOLLANDSE HOOGTE ZEIST Mohamed Ihattaren kan vol gende week zijn debuut maken voor het Neder lands elftal. Het 18- jarige talent van PSV (foto) behoort voor het eerst tot de definitieve selec tie. Ihattaren verkoos vorig najaar Nederland boven Ma rokko. Bondscoach Ronald Koeman zegde toe hem te gaan uitnodigen voor de eerstkomende interlands. In november kreeg Ihatteren nog tijd om het overlijden van zijn vader te verwerken. De interlandperiodes in maart en juni van dit jaar werden geschrapt in de co- ronapandemie. Ook Perr Schuurs (Ajax) en Owen Wijndal (AZ) kun nen debuteren in de Nations League-inter lands tegen Polen (4 september) en Italië (7 september), beide in Am sterdam. Schuurs profiteert van de blessure van Matthijs de Ligt, die is geopereerd aan zijn schouder. Wijndal komt bij de groep op de linksbackpositie, waar Patrick van Aanholt ge blesseerd ontbreekt. Deze selectie is de eerste onder de verantwoordelijkheid van interim-bondscoach Dwight Lodeweges. Hij laat Daley Blind bewust thuis. De Aja- cied zakte deze week op nieuw in elkaar tijdens een wedstrijd. Blind krijgt nu nieuwe onder zoeken en neemt daarna even rust. ,,Ik zag het op tele visie gebeuren en kreeg kip penvel'', aldus Lodeweges bij KNVB-tv. Naast Ajax-verdedigerBlind ontbreken ten opzichte van de voorselectie ook keeper Jeroen Zoet, Kenny Tete, Davy Pröpper, Tonny Vilhena en aanvallers Calvin Stengs, Myron Boadu en Wout Weg- horst. De selectie van 23 man Keepers: Bizot (AZ), Cilles- sen (Valencia), Krul (Norwich City). Defensie: Hateboer (Atalanta), Dumfries (PSV), Veltman (Brighton), Schuurs (Ajax), Aké (Manchester City), De Vrij (Inter), Van Dijk (Liverpool), Wijndal (AZ). Middenveld: Van de Beek (Ajax), De Roon (Atalanta), Fer (Feyenoord), F. De Jong (FC Barcelona), Ihattaren (PSV), Strootman (Olympi- que Marseille), Wijnaldum (Liverpool). Aanval: Babel (Galatasaray), Bergwijn (Tot tenham Hotspur), Depay (Olympique Lyon), Promes (Ajax), L. de Jong (Sevilla).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20