16 Tom Dumoulin heeft draai gevonden bij nieuwe ploeg Jumbo-Visma Bernal looft Roglic WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2020 Vos gaat voorde trilogie Tom Dumoulin stond vanwege blessures ruim een jaar langs de kant. Hij wisselde ondertussen van wielerploeg, ging van Sunweb naar Jumbo-Visma. Hij zegt dat hij goed genoeg is om voor zijn nieuwe werkgever de Tour te winnen. ,Als ik wil winnen, moet ik de beste zijn. Ook beter dan Primoz Roglic.'' INTERVIEW Terug in Tignes. Het Alpendorp waar Egan Bernal vorig jaar voor het eerst de gele trui aantrok om die niet meer af te geven, is ook de plek waar Jumbo- Visma de laatste voorbereidingen treft in aanloop naar de Tour de France. Tom Dumoulin (29) en de Tour-ploeg van Jumbo-Visma zitten hier al weken en wisselen trainingskampen af met wed strijden. Zo lieten Dumoulin co een verpletterende indruk achter in het Critérium du Dauphiné, hoewel de schade achteraf groter bleek dan het succes. Na valpartijen mist Steven Kruijswijk de Tour en verschijnt Pri moz Roglic gebutst aan de start in Nice. ,,Weer in Tignes'', zegt Dumoulin. Maar dit laatste trainingskamp voor de Tour is anders. ,,Ik zit hier nu met mijn vrouw en mijn ouders, dat is gezellig. Zij vermaken zich en vieren vakantie. Met de ploeg trainen we samen, eten we samen, lunchen we samen en ver der zit ik in een appartement met mijn familie. Het beste van twee werelden. Mentaal voelt het daardoor niet heel zwaar.'' Tombola De voorbereiding leek de afgelopen weken een tombola. Uiteraard door het wegvallen van Kruijswijk, vorig jaar nummer 3 van de Tour. En door het be sluit van Ineos om Tourwinnaars Chris Froome en Geraint Thomas, goed voor vijf eindzeges, thuis te houden. ,,Ik was verrast. Al had ik niet de indruk dat Froome en Thomas in de wedstrijden ervoor een spelletje aan het spelen wa ren. Ik had echt de indruk dat ze niet op niveau waren. Maar ik had ook weer niet gedacht dat Ineos ze thuis zou la ten. Het ontbreken van Thomas kwam zeker als een verrassing. Dat verandert hun plannen volkomen. Nu zal Bernal alleen kopman zijn. Ze starten altijd met een schaduwkopman en proberen iemand kort erbij te houden. Ik ver moed dat Pavel Sivakov die rol krijgt. Hij reed heel erg goed in de Dauphiné. ,,Onze tactiek verandert niet. In plaats van in de finale reageren op Tho mas of Froome is het nu reageren op Sivakov, Bernal en Carapaz. Al kan ik moeilijk inschatten hoe goed Carapaz nu is. Ik heb hem nog niet gezien en hij heeft een aantal wedstrijden niet uit gereden.'' Realistisch De Jumbo-ploeg zag Kruijswijk weg vallen na een val in de Dauphiné. ,,Dat is kloten voor hem en voor ons. Je weet dat het er zogenaamd bij hoort. Eens in de zoveel tijd is het prijs. Nu heeft Stevie prijs, helaas. Hij is een belangrijke pijler die we nu missen. Steven is heel realis tisch. Hij weet heel goed wat hij wel en niet kan en waar zijn kracht ligt. En wat anderen wel en niet kunnen. Hij onder schat zichzelf niet snel en zal zichzelf ook niet snel overschatten. Dat is een kwaliteit. ,,In eerste instantie zouden we met één kopman en twee schaduwkop- mannen gaan en dan tijdens de race wel zien wie de beste van de drie zou zijn en of we die rollen moesten om wisselen. Dat scenario verandert ei genlijk niet, alleen hebben we nu geen drie maar twee kopmannen.'' En dan is er nog corona, een tegen stander van alle ploegen. Tourorganisa tor ASO maakte eerst bekend dat een ploeg met twee besmettingen - bij be- geleiding én renners - zonder pardon uit de wedstrijd zou worden gezet. Vlak voor de Tour is de omstreden re gel versoepeld. Uitsluiting volgt alleen als twee renners van dezelfde ploeg positief worden getest binnen zeven dagen. ,,Ik denk dat we de eerste rust dag wel halen met het peloton, maar eigenlijk heb ik geen idee. Het is heel gek wanneer je als ploeg in één keer weg moet gaan, terwijl je hoog in het klassement staat. Maar op de een of andere manier berust ik erin.'' Alle strenge maatregelen ten spijt, vanuit de ploeg of Tourorganisatie, Dumoulin heeft in de afgelopen wedstrijden met eigen ogen gezien dat het systeem niet waterdicht is. ,,Zeker niet, want er staan nog steeds mensen in je gezicht te blaffen op een klim. Dus als er ergens een be smetting is, zal het door zoiets zijn. Want in principe kom je in de hotels en bij start en finish niet met de bui tenwereld in contact. Het is je eigen ploeg en dat is het. Het grootste risico is op de beklimmingen, waar mensen te dichtbij komen. Ik ben er niet mee bezig. Het is de realiteit. We zijn met z'n allen blij dat we kunnen koersen. Dit zijn de regels waar we aan moe ten voldoen, met deze consequenties. Ik vind het niet meer dan logisch.'' In dit krankzinnige coronadecor keert Dumoulin terug in de Tour. De wedstrijd die hij vorig jaar na een val in de Giro aan zich voorbij moest la ten gaan. Niet alleen fysiek ging hij door een dal, ook mentaal. In de zo mer dat Bernal zijn eerste Tour won, Kruijswijk zich voor het eerst op het podium van een grote ronde reed, was Dumoulin vooral bezig met zichzelf. Hij besloot Sunweb te verla ten, onderhandelde met Jumbo- Visma. Cees Bol reed in zijn plaats door Frankrijk. ,,Maar ik supporterde eigenlijk voor niemand. Om eerlijk te zijn: ik heb weinig gezien van de Tour. Ik zat met die knieblessure en in een vervelende periode. Ik had geen zin om de Tour te volgen. Het interesseerde me eigenlijk niet veel.'' De overgang naar de Jumbo-ploeg voltrok zich op papier sneller dan in het echt. In december stond hij bij de ploegenpresentatie in Amsterdam op het podium tussen Kruijswijk en Ro glic, maar pas diep in het seizoen had Dumoulin zijn ploeggenoten voor het eerst lange tijd om zich heen. Een opspelend buikvirus en corona zorg den voor de vertraging. ,,Ik voelde me tot twee maanden geleden nog steeds een gast in mijn nieuwe ploeg. Ik hield wel contact met mijn trai ners, Merijn Zeeman en Mathieu Heijboer, maar met de renners wei nig. Inmiddels voel ik me, zeker bij de Tourploeg, volledig thuis. Het was gek. Er stond een heel lange periode, vanaf het voorjaar, gepland waarin we allemaal wedstrijden samen zou den doen. Met Primoz, Steven en veel mannen die dezelfde doelen in het jaar zouden hebben. Dat viel allemaal weg. Het trainingskamp in Tignes in juli was het eerste moment dat ik me echt bij de ploeg voegde. Drie weken met elkaar in een appartement zitten helpt dan wel.'' ,,Goed. In de Dauphiné ging het lang zaam beter. Maar eigenlijk ben ik er niet zo heel erg mee bezig. Ik ben ge woon aan het werk. Maar ik rij niet rond met een onoverwinnelijk ge voel. Maar dat heb ik nooit in voorbe reidingen.'' zaterdag 29 augustus 2020 GO NICE Egan Bernal (23, foto) is onder de indruk van zjin concurren ten van Jumbo- Visma. De Co lombiaanse Ineos-kopman zag naar eigen zeggen Primoz Roglic 'vliegen' en Tom Du- moulin 'met de dag beter wor den'. ,,Roglic was de afgelo pen wedstrij den de beste man in koers'', zei Bernal gis teren. ,,Hij is zeker een van de kansheb bers in deze Tour. Dumoulin werd steeds beter. En ze hebben een sterke ploeg om zich heen.'' NICE Marianne Vos heeft geen idee wat haar vandaag in La Course te wachten staat. ,,Ik heb het parcours op in ternet beke ken'', zei Vos, tweevoudig winnares. De zevende editie van La Course, onderdeel van het Tourpro gramma ,gaat over 96 kilo meter. 'Ik heb me lang een gast in deze ploeg gevoeld' Daan Hakkenberg Rotterdam/Tignes Dumoulin met teamgenoten Roglic (r), Van Aert (m), Kruijswijk (tweede links) en Gesink (l) bij Tignes. FOTO STRAVA/GESINK i f-f. -fr. ^j©P*Vr Hoe goed ben je? Maar je kunt toch wel iets aflezen aan trainingsdata? O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16