Kudde wisenten, mét drie kalfjes, op avontuur in de Slikken van de Heen Landgoed Rijckholt koopt Vliethoeve 4 Brandweer kan er niet door MIJN DORP, MIJN STAD Joeri Wisse Yerseke Sinds de herinrichting vorig jaar van start ging, houdt de dijk langs de oesterputten de gemoederen flink bezig in Yerseke. Is het niet de ergernis over de voor fietsers ge vaarlijk hoge stoeprand, dan wordt er wel geklaagd over kromgetrok ken planken op de wandelvlonders. Sinds de toeristenstroom richting Yerseke weer op gang is gekomen, wordt er vooral gemopperd over de parkeersituatie. Toeristen Bij kreeftenhandelaar Hans Verwijs liep de frustratie al een paar keer hoog op toen zijn bedrijf onbereik baar was en hij zelf nauwelijks kon parkeren. ,,De afgelopen maanden is Yerseke ontploft met toeristen. Dat het zo druk is, vind ik niet erg. Daar profiteren we allemaal van. Maar we moeten wel allemaal ons werk kunnen doen. Juist de bedrij vigheid maakt de oesterputten aan trekkelijk", vindt hij. Onlangs no digde hij raadsleden uit. ,,Ze zijn het allemaal eens dat de problemen moeten worden opgelost." Na tal van overleggen, briefver- keer en uren politiek debat, besloot de gemeenteraad eind 2018 via een amendement dat van de ruim der tig plekken er vijftien via een ver gunning aan de ondernemers de oesterputten moeten worden toe gekend. Maar tot op heden is nog niet één vergunning uitreikt. ,,Er zijn meer dan dertig plaatsen aan gevraagd", legt wethouder Maarten Both uit. ,,We moeten concluderen dat wat de raad heeft bedacht in de praktijk niet werkt." Onwil Verwijs denkt daar anders over. Volgens hem is sprake van onwil en moet de gemeente strenger kijken welke bedrijven écht een plekje op de dijk nodig hebben. ,,Dan blijft er ruimte genoeg over, ook nog voor bijvoorbeeld invalideplaatsen." Hij vindt dat toeristen meer naar de parkeerplaats in de Molenpolder moeten worden verwezen. ,,Juist nu er een wandelboulevard ligt, is het mooi om een stukje te lopen naar de horeca." Wethouder Both wil eerst met de gemeenteraad om tafel om een uit weg te zoeken. ,,Maar dat is best in gewikkeld. Als je de ene oplossing kiest, dan dient het andere pro bleem zich aan." Zo leidt het instel len van een parkeerverbod op de Havendijk tot extra drukte in de smalle straten onderaan de dijk, waar volgens hem nu al klachten vandaan komen. ,,Een oplossing is niet eenvoudig, maar moeten we wel in gezamenlijkheid vinden. Ze ker als het om brandweer gaat is het superbelangrijk dat die zonder be lemmering kan doorrijden. Reden te meer om het voortvarend op te pakken." Dat betekent volgens ecoloog Pe pijn Calle niet dat bezoekers niet meer welkom zijn in het natuurge bied bij Sint Philipsland. ,,Vanaf 1 september openen we een nieuw wandelpad, op het talud van de dijk langs het gebied." Het is vol gens hem lastig te voorspellen hoe de Europese bizons zich versprei den. ,,Ze zullen waarschijnlijk stapje voor stapje hun terrein ver groten." Hij acht de kans groot dat ze zich ook in de buurt van het nieuwe pad laten zien, omdat daar veel te grazen valt. Het is de eerste keer dat wisen ten in Zeeland worden ingezet. Het bevalt goed. De die ren eten specifieke planten die de andere grazers (paarden en runde ren) op de Slikken van de Heen la ten staan en dragen zo bij aan het open karakter. De kudde zelf lijkt ook goed te aarden op de grens van Zeeland en Brabant. ,,Deze zomer zijn drie kalfjes geboren en daar gaat het goed mee. Bijzonder is dat ze in alle gevallen een rustig plekje op een eilandje hadden uit gezocht om te bevallen." Snel zelfstandig De kalfjes zijn al snel zelfstandig, want een dag later liepen en zwommen moeder en kind weer naar de rest van de kudde. Begin 2021 wil Het Zeeuwse Landschap alle paden weer openstellen. Dan zijn ook het vogelkijkscherm en de uitkijktoren weer bereikbaar. In de tussentijd zijn er speciale ex cursies waarbij de dieren van dichtbij kunnen worden geobser veerd. Deze zomer zijn drie kalfjes geboren en daar gaat het goed mee En dat is meteen de grootste uitda ging, het betaalbaar houden, laat eigenaar Kim Bakker weten. ,,Wil je onder de huursubsidiegrens blijven, dan moet je minimaal vijf tig mensen kunnen huisvesten." In de huidige opzet lijkt de Vliet- hoeve daar in eerste instantie niet geschikt voor. Het complex, tot eind vorig jaar in gebruik door jeugdinstelling Juzt, bestaat uit meerdere gebouwen en veel kleine ruimtes. ,,Binnenkort gaan we met een architect aan tafel om te kijken wat er in de huidige opzet mogelijk is", zegt Bakker. Zelf ziet ze na ver bouwing van het complex volop mogelijkheden. ,,De U-vormige opzet van de Vliethoeve leent zich uitstekend voor het creëren van een dorpje. Een mini Landgoed Rijckholt, waar ouderen met en zonder zorg beschermd kunnen wonen." Samenwerken Net als op Landgoed Rijckholt wil Bakker de Vliethoeve geschikt maken voor meerdere doelgroe- pen. ,,Voor de levendigheid en ge zelligheid kijken we ook naar het toerisme, in de vorm van over nachtingen. En begeleid wonen. Daarvoor willen we graag de sa menwerking aangaan met andere organisaties. Mogelijk in de vorm van verhuur of medegebruik." Sleuteloverdracht Eind september vindt de sleutel overdracht plaats. Tot zeker begin volgend jaar gebeurt er niets met de Vliethoeve. Het complex staat nu sinds december leeg en wordt tijdelijk beheerd. Door een da lende vraag naar zorg voor jonge ren met ernstige gedragsproble men, was jeugdinstelling Juzt ge noodzaakt de deuren te sluiten. Eerder was de Vliethoeve een in ternaat. Zaterdag Zondag zaterdag 29 augustus 2020 BE Havendijk Yerseke is zorgenkind De problemen op de heringe richte Havendijk in Yerseke sta pelen zich op. Ondernemers kla gen dat ze hun eigen auto niet kwijt kunnen en dat toeristen laad- en losstroken als parkeer plaats gebruiken. Ondertussen maakt de brandweer zich ern stige zorgen. Door stilstaande vrachtwagens op de rijbaan reden de hulpverleners zichzelf meer dan eens klem. Na een half jaar wennen op een stuk van 25 hectare, mag de kudde wisenten op de Slikken van de Heen vanaf dinsdag op avontuur in het hele natuurge bied. Met een landoppervlakte van zo'n 350 hectare valt er heel wat te ontdekken. Om ze daar rustig de tijd voor te geven, sluit Het Zeeuwse Land schap tijdelijk twee wandelrou tes af. Joeri Wisse Sint Philipsland -Pepijn Calle, ecoloog Eén van de drie wisentkalve ren. Wie koopt de Vliethoeve? Dat is lange tijd de vraag geweest in Kortgene en Geersdijk. En daar is nu een antwoord op: Land goed Rijckholt, de woonge meenschap voor ouderen in Geersdijk. Het wil in het com plex aan de Galgendijk betaal bare zorgappartementen aan bieden. Timo van de Kasteele Kortgene GOES Markt, 09.00 16.00 uur: Week markt; Galerie Goese Kade, 13.30-16.30 uur: Gastexpositie HEINKENSZAND Bin nenuit Woonplaza, Schouwersweg 7, 09.30-17.30 uur: Foto expositie 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Nieuwe Rijksweg, 08.00 22.00 uur: Openstel ling bloemenpluktuin KAMPERLAND Ezel huis, 11.00-12.30 uur: Workshop 'Wondere wereld van ezels' KAPELLE Biezelings- estraat 9. 12.00-17.00 uur: Open atelier Peter van Berkel KORTGENE Diverse locaties op Noord- Beveland, overdag: Aangepaste editie 'Kunstspoor Noord- Beveland' KRUININGEN Boer derij aan Hogenak- kerweg 25, 08.30 11.00 uur: Biologische groentemarkt THOLEN Havenpla teau, vanaf 10.00 24.00 uur: Kermis WEMELDINGE Cen trum, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; YERSEKE Breedsendijk, 08.00 22.00 uur: Openstel- ling bloemenpluktuin HANSWEERT West- havendijk, 09.00, 11.00 en 16.15 uur: Af vaart zomerveer Hansweert-Perkpol- der WISSENKERKE Di verse locaties op Noord-Beveland, overdag: Aangepaste editie 'Kunstspoor Noord-Beveland' YERSEKE Haven, 14.30-16.00 uur: Mos sel-tour met sleepvis demo. Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. De kudde wisenten op de Slikken van de Heen is de afgelopen maanden uitgebreid met drie kalve ren en bestaat nu uit 14 dieren. foto's het zeeuwse landschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131