II Studenten HZ doen project in Ouwerkerk Toeren langs Deltawerken met nieuw routeboekje 5 ELLEN PARKINSON PROJECT GELD IS VOOR HELPDESK Een bijeenkomst voor alle mensen met Parkinson in Zeeland. Dat heeft Ellen van Velthoven nog met haar Ellen Parkinson Project op de planning staan. Of dat in coronatijd gaat lukken, is nog even vraag. Veers carillon laat nieuwe muziek horen Van de dik 60.000 euro die de Zierikzeese El len van Velthoven de afgelopen vijfjaar met haar Ellen Parkinson Project ophaalde, is nog 40.000 euro te vergeven. Besloten is dat geld te stoppen in de oprichting van een landelijke helpdesk die door zowel werknemers als werk gevers is te bellen over alles wat te maken heeft met werk en de ziekte van Parkinson. Achter die helpdesk gaat een team van ex perts schuil. Van juristen en me dici tot arbodienst. De helpdesk gaat nog dit jaar van start. Bij Van Velthoven werd in 2013, op 43-jarige leeftijd, Parkinson ge constateerd. Via het Parkinson Centrum Nijmegen zat ze onder meer in een werkgroep met alle maal mensen met dezelfde ziekte, om in kaart te brengen waar je zoal tegenaan loopt. Problemen op het werk bleek een hot item. Als zelf standig ondernemer (ze heeft een kledingzaak) heeft Van Velthoven daar zelf geen last van. ,,Maar ik doe dit ook niet voor mezelf. Ik merk gewoon dat het iets is waar heel veel Parkinsonpatiënten mee te maken krijgen. En die willen niet thuis komen te zitten. Je wilt graag nuttig zijn. Werk is zó be langrijk." Missie Direct nadat de diagnose Parkin son bij haar werd gesteld, richtte Van Velthoven Ellen Parkinson Project op. Ze stelde zichzelf tot doel in vijfjaar tijd 50.000 euro voor het goede doel op te halen en wist dat met vele vrijwilligers en gulle gevers ook dik voor elkaar te krijgen. Eerder droeg de stichting al 20.000 euro bij aan Parkinson Je wilt graag nuttig zijn. Werk is zó belangrijk Next: een platform waar onder zoekers en mensen met Parkinson elkaar kunnen vinden. ,,Dat draait als een jekko, maar ik heb nóg een grote wens. Ik wil graag iets doen voor alle Parkinsonpatiënten in Zeeland." Sterker nog: die missie staat al in de steigers. Begin juli stond er een grote, Zeeuwsbrede bijeenkomst in Zierikzee gepland. Maar corona zette een streep door die plannen. De bedoeling was alle mensen met Parkinson in Zeeland en alle men sen die daar beroepsmatig mee te maken hebben, samen te brengen. Van Velthoven wist twee bekende sprekers te strikken: neuroloog Bas Bloem en neuropsycholoog Erik Scherder. Beiden zijn grootheden op hun vakgebied. Bloem zet al ja ren alles-op-alles om de Parkin- sonzorg te verbeteren. Scherder is onder meer bekend van de boeken die hij publiceerde over het ver band tussen hersenen en bewe- ging en hersenen en muziek. De bedoeling is in 2021 de bijeen komst alsnog te houden. ,,Ze heb ben allebei toegezegd hun best te doen te komen, maar het moet wel kunnen met corona." Op die laatste wens na zit het werk van Ellen Parkinson Project erop. Door haar openheid heeft Van Velthoven veel mensen met Parkinson een hart onder de riem gestoken. ,,Daar ben ik me nooit zo bewust van geweest. Je doet wat in je kunnen ligt. Ik dacht: Ga ik in een hoekje zitten of zorg ik dat het glas halfvol is? En wat kan ik hier aan bijdragen? Dan heb ik dit ten minste niet voor niks." VEERE Stadsbeiaardier David van der Vlies heeft nieuwe me lodieën op de speeltrommel van het carillon in Veere gezet. Wie door de historische bin nenstad van Veere loopt, hoort op het hele uur Valse IV uit Les Patineurs op. 183 (ook bekend als Skaters Walz) van de Franse componist Emile Waldteufel. Op de halve uren klinkt een Te Deum van de, ook Franse, com ponist Marc-Antonine Charpen- tier. Het 'versteken' van nieuwe noten op de speeltrommel ge beurt drie keer per jaar. Het ca rillon wordt niet via een compu ter aangestuurd, maar loopt net als 285 jaar geleden mechanisch. OUWERKERK Motorrijders en automobilisten die meer willen doen dan zomaar een stukje toeren, kunnen nu doel bewust op pad langs de Delta werken. Onder de noemer Ont dek de Deltawerkroute is een boekje uitgebracht dat allerlei bezienswaardigheden op dit vlak in Zeeland, Zuid-Holland en westelijk Brabant met elkaar verbindt. De watersnoodramp van 1953 vormt de rode draad in het boekje met routes, die onder meer voeren langs dertien in drukwekkende Deltawerken. De Zeelandroute werd recent uitgeprobeerd door een groep motoren en oldtimers. Daarbij werd ook het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk aangedaan. De tussenstop werd aangegre pen om het boek officieel te lanceren. De eerste exemplaren waren voor commissaris van de koning Han Polman en muse umdirecteur Siemco Louwerse. ,,Een prachtig thema, dat is vormgegeven in een mooi boekwerk en uitgewerkt in een ontdekroute", beoordeelde Pol man het resultaat. Hij ontving het boek van maker Arend-Jan van der Vlugt van DUS-Events in Herkingen. OUWERKERK Nee, Ouwerkerk wordt niet ineens een studenten dorp. Ja, er lopen in september en oktober wel veel studenten rond. De dorpsraad en de HZ University of Applied Sciences gaan samen twee projecten uitvoeren: een bij de kreken en een in het buitenge bied. Dertig studenten uit het tweede jaar van de richting aquatische eco- technologie van de HZ komen in de week van 28 september een be zoek brengen aan de kreken van Ouwerkerk. Ook het Diepe gat en Kaaskenswater worden meegeno men in het onderzoek. ,,De studenten gaan een week lang veldonderzoek doen naar de waterkwaliteit en de verschillen tussen de kreken. De bevindingen worden op 21 oktober gepresen teerd. Waarschijnlijk gebeurt dat in het dorpshuis", laat de dorpsraad weten. Het tweede project gaat om de HZ Coastal Challenge, een wed strijd tussen teams van vierdejaars studenten om een echte opdracht uit te voeren. De teams worden uit gedaagd met een plan te komen om het buitengebied van Ouwerkerk te verbeteren. De studenten wer ken zelfstandig en gaan met ver schillende organen en betrokke nen bij het buitengebied praten. Eind december is de oplevering en worden resultaten gedeeld. zaterdag 29 augustus 2020 Ellen wil eindigen met een klapper Esme Soesman Zierikzee Ellen van Velthoven wil alle Parkinsonpatiënten in Zeeland bij elkaar brengen. foto dirkjan gjeltema - Ellen van Velthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130